مسیح علی نژاد: مردان با حجاب

جمعه, ۱ام مرداد, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

jawad zarif_2016-07-22_14-05-59

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اخیراً گفته زنان توریست در ایران هیچ مشکلی با حجاب ندارند، آنها به فرهنگِ ما احترام می گذارند.

آقای ظریف! ضمنِ احترام به تلاش های شما برای مذاکره با کشورهای دیگر، به این عکسِ با حجابِ خود نگاه کنید. برای تان غریبه است؟ مضحک است؟ بی احترامی یا توهین است؟

دقیقا این حس همه ی زنانی است که به حجاب اجباری اعتقادی ندارند. برای ما که مجبور بودیم تمام سالهای کودکی و نوجوانی و جوانی مان این مقنعه ی اجباری را سرمان کنیم همین حس تداعی می شد.

دیدنِ چهره ی ما در حجابِ تحمیلی شاید برای شما و برخی دیگر از مردان عادی شده ، به عادتِ روزانه بدل شده اما برای زنی که حجاب انتخابش نیست، این اجبار توهین است. ما علیه حجاب و انتخابِ کسی نیستیم اما کسانی مثل شما معمولا علیه حق انتخاب ما هستند. اگر می گویید قانون قانون است و باید به هر قانونی احترام گذاشته شود، شما با این استدلال فلسفه ی انقلابی که خودتان در آن نقش داشته اید را هم زیر سوال می برید. می گویید حالا که قانون است باید به قانون احترام گذاشت؟ برده داری هم یک زمانی قانونی بود. با این منطق، قوانینِ ظالمانه علیه بشر هیچگاه نباید تغییر می کرد. هر بار که خواستید بگویید زنان ایران و دنیا با حجاب از نوع اجباری اش هیچ مشکلی ندارند و به فرهنگ مردم ایران احترام می گذارند، حتما به این عکس نگاه کنید تا شاید یادتان بیاید که بسیاری از ما زنان با این هویت دوگانه داشتن، با این حجاب دروغینِ تحمیل شده توسط قانون مشکل داشتیم. به این عکس نگاه کنید و به یاد بیاوری. که حجابِ اجباری فرهنگِ مردم ایران نیست بلکه یک قانون تبعیض آمیز است که باید تغییر کند. مثل تمامی قوانینِ تبعیض آمیز و عقب مانده ی جهان. شما گفتید تن دادنِ زنان به حجاب اجباری احترام است اما به این عکس نگاه کنید، اجبار توهین است. درست مثلِ حسی که ممکن است خود شما یا طرفدارن تا با دیدن این حجابِ فتوشاپی داشته باشید اما زنان ایرانی در فضای حقیقی این اجبارِ توهین آمیز را زندگی می کنند.

پی نوشت: کسانی می گویند شما مجبور بودید حجاب فرهنگ مردم ایران است. پاسخ: یک دیپلمات خوب هیچگاه علیه مردمش حرف نمی زند. حتما از قبل خودش را برای پاسخی شایسته تَر آماده می کند. اجبار بد است اما بدتر این است که یک دیپلمات بگوید این اجبار فرهنگِ ایران است.

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.