صادرات نفت ایران به آسیا به بالاترین حد چهار سال اخیر رسید

جمعه, 8ام مرداد, 1395
اندازه قلم متن

naftkesh

صادرات نفت ایران به چهار خریدار بزرگ آسیایی در ماه ژوئن با رشد ۴۷ درصدی نسبت به سال گذشته همین ماه، به بالاترین میزان در بیش از چهار سال اخیر رسیده است.

خبرگزاری رویترز چنین افزایشی را نشان‌‌دهنده نتیجه دادن تلاش‌های ایران برای بازگشت به بازار نفت بعد از رفع تحریم‌های هسته‌ای دانسته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز چهار کشور کره جنوبی، ژاپن، چین و هند در ماه ژوئن روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از ایران نفت خریده‌اند که تقریبا دو برابر میزان خرید آنها در ماه دسامبر سال گذشته و قبل از اجرای توافق هسته‌ای ایران است.

پیشتر هم گزارش‌هایی منتشر شده بود که نشان می‌داد ایران با سرعتی بیشتر از آن‌چه کارشناسان بازار پیش‌بینی می‌کردند، در حال بازگشت به سهم خود در بازار نفت است.

خبرگزاری رویترز پیش‌بینی کرده است که روند افزایشی فروش نفت ایران به آسیا با کاهش قیمت نفت اوپک در ماه اوت (ماه آینده میلادی) ادامه پیدا کند.
این گزارش همچنین می‌گوید تخفیفی که ایران نسبت به عربستان و عراق برای فروش نفت خود در نظر گرفته علاوه بر افزایش تقاضا در آسیا، مشتری‌های تازه‌ای مانند لهستان را هم در اروپا جذب کرده است.

وزیر نفت ایران دو هفته پیش در اولین گزارش خود بعد از اجرای برجام (توافق هسته‌ای) به نمایندگان مجلس گفت که صادرات نفت ایران از ۹۷۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۲ به حدود ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

آقای زنگنه در آن گزارش همچنین گفت که تولید نفت ایران از ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده که نزدیک به میزان تولید نفت قبل از تحریم‌ها است.
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.