اعتصاب غذای نامحدود نسرین ستوده، زندانی سیاسی

پنجشنبه, 27ام مهر, 1391
اندازه قلم متن

نسرین ستوده، وکیل دادگستری، از ۲۶ ماه پیش در زندان اوین به سر می برد.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری، که از ۲۶ ماه پیش در زندان اوین به سر می برد، از روز چهارشنبه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

به نوشته رادیو فردا، آن طور که همسر او می گوید اعتصاب غذای خانم ستوده در اعتراض به محرومیت او از ملاقات حضوری با فرزندانش از سه ماه پیش، تغییر روز ملاقات و قطع تلفن های بند است.

در گفت و گو با رضا خندان همسر این وکیل زندانی ابتدا درباره علت اعتصاب غذای نسرین ستوده پرسیدم.

رضا خندان: از قبل هم اعلام کرده بود که تا روز چهارشنبه اگر مشکلاتی که در رابطه با ملاقات ها و بچه ها درست شده برطرف نشود و با تغییر روز ملاقات یا امکان ایجاد ملاقات حضوری و امکان برقراری تماس تلفنی موافقت نشود، دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

من هفته گذشته خیلی تلاش کردم که از این کار منصرفش کنم ولی قبول نکرد و زیر بار نرفت. فقط توانستم شروع اعتصابش را تا این هفته عقب بیاندازم که در این فاصله به دادستانی نامه بدهیم و از مسئولین دادستانی بخواهیم که شرایط ما را مثل بقیه زندانیان سیاسی کنند که لااقل شبیه آنان بتوانیم در روز خودمان ملاقات داشته باشیم. یا اینکه به ما ملاقات حضوری بدهند.

دادستانی به نامه شما چه پاسخی داده است؟

متاسفانه من به دادستانی مراجعه کرده ام ولی در این مورد هیچ اقدامی نشده و هیچ کاری انجام نشده است. نه ملاقات حضوری داده اند و نه با تغییر روز ملاقاتمان موافقت کرده اند و هیچ کاری هم در این مورد نشده است.

از سوی دیگر پرونده من و دخترم را به دادگاه انقلاب فرستاده اند و از شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب چند مدت پیش تماس گرفتند و این هم به گوش همسرم رسیده و از این موضوع هم به شدت ناراحت بود. از همین امروز که ما به ملاقات رفتیم از صبح اعتصاب غذایش را شروع کرده بود و به دفتر زندان به طور رسمی اعلام کرده بود که اعتصاب غذایش را آغاز کرده است.
شما چند هفته پیش در مصاحبه با نهادهای حقوق بشری گفته بودید که خانم ستوده از سه ماه پیش از ملاقات حضوری با فرزندانشان محروم شده اند. آیا وضعیت به همان منوال است؟

بله. وضعیت به همان منوال هست منتها مشکل دیگری که اضافه شده این است که روزهای ملاقات بند خانم ها روزهای یکشنبه است و نه روز چهارشنبه. اما به خاطر اینکه ما را بیش از حد تحت فشار و انزوا قرار بدهند و کنترل های بیشتری روی ملاقات ها انجام شود، به طور غیر قانونی و خلاف مقررات زندان که هر بندی روز خاصی برای ملاقات دارد، روز ملاقات ما را تغییر داده اند.

دختر من به هیچ وجه نمی تواند روزهای چهارشنبه به ملاقات مادرش بیاید. در نتیجه ملاقات های حضوری روز چهارشنبه دخترم از چند هفته پیش تا به حال نتوانسته است شرکت کند و مادرش را ببیند.

از چندی قبل گزارش هایی مبنی بر افزایش فشارها بر خانم ستوده در زندان منتشر شده است. ممکن است در این باره بیشتر توضیح دهید؟

این فشارها بیشتر بر قطع ارتباط ایشان با خانواده متمرکز است. تلفن ها نزدیک به ۱۷ ماه است که قطع شده است، تهدید خانواده به بازداشت و احضار و پرونده سازی برای من و دخترم.

همسر من حاضر است هر فشاری را تحمل کند ولی روی خانواده این فشارها برداشته شود و این موضوع خیلی ایشان را ناراحت می کند و آنها به خوبی می دانند که فشار بر روی خانواده به خصوص بر یک نوجوان حدود ۱۲ ساله و ایجاد این همه حاشیه می تواند مادر را تحت فشار مضاعف قرار دهد.

چندی پیش شما در مصاحبه با کمپین بین المللی حقوق بشر گفته بودید که خانم ستوده از نظر جسمی بسیار ضعیف و لاغر شده اند. وضعیت فعلی ایشان چطور است؟

قبل از شروع اعتصاب شان گفته بودم که وضعیت خیلی خوبی ندارد. به شدت لاغر شده و به شدت ضعیف شده به شکلی که در حالت عادی هم من خیلی نگران وضعیت شان بودم.

به مسئول سالن ملاقات گفتم که ایشان شرایط خیلی خطرناک و شکننده ای دارد ولی شما می دانید که کسی که دست به اعتصاب غذا می زند به مرحله ای می رسد که واقعا از جان خودش می گذرد، فکر می کند که هیچ کاری از دستش برنمی آید و دیگر به این فکر نمی کند که به خواسته هایش عمل خواهند کرد یا خیر؟

بلکه به جایی می رسد که دیگر می خواهد فریاد بکشد. این گفته های من عین گفته هایی است که همسرم داشت می گفت.

آخرین سوال من درباره پرونده اخیر خانم ستوده در دادگاه انتظامی وکلا درباره لغو پروانه وکالت ایشان است.آن پرونده به نتیجه رسیده است یا خیر؟

فعلا خیر. به این دلیل که آنها او را به دادگاه اعزام نمی کنند آن پرونده هم به همین شکل بلاتکلیف مانده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

یک نظر

  1. رزیم جمهوری اسلامی رزیمی است که بر پایه استبداد دینی بنا شده است وبه نام دین اسلام حقوق بشر وحقوق انسان ها را بطور خشن ومستمری نقض می کند.از ازادی مثل جن از بسم اله میترسد.زنان مردان ازاده وازاد اندیش را به زندان می اندازدو انان را در سلول های قرون وسطائی مورد شکنجه وازار قرار میدهد. در این رژیم شکنجه وتجاوز جنسی یکی از شیوه های بازجوئی گردیده است.این یک واقعیت تلخ وعریان است.ایرانیان مقیم خارج وکسانی که هنوز قلبشان برای ازادی ایران می طپد باید نهایت کوشش را بنمایند تا دسیسه های این رژیم بیش از پیش اشکار گردد.ما باید با کوشش همه جانبه خود این رزیم را مجبور به عقب نشینی بنمائیم واین امر مهم میسر نخواهد شد جز با همت وکوشش همگانی.بکوشیم تا با نشان دادن نقض حقوق بشر در ایران وافزایش فشار افکار عمو می زندانیان سیاسی را که به کمک ما احتیاج دارند از زندان های این رژیم ازاد سازیم. در خواست ازادی نسرین ستوده, این زن ازاده وبا شهامت میتواند در سرلوحه فعالیت های ما قرار گیرد.
    علی گوشه