وال استریت ژورنال: آمریکا همزمان با آزادی آمریکایی‌ها به ایران پول نقد فرستاد

چهارشنبه, ۱۳ام مرداد, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

روزنامه وال استریت ژورنال روز سه شنبه به نقل از مقام هایی که نامشان فاش نشده گزارش داده است که آمریکا در ماه ژانویه همزمان با آزادی ۴ آمریکایی زندانی در ایران معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را به صورت محرمانه با هواپیما به این کشور فرستاد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقام های آمریکایی، اروپایی و خدمه کنگره که “در جریان آن جابجایی محرمانه” قرار گرفته اند می نویسد که این پول اولین قسط از یک مبلغ ۱.۷ میلیارد دلاری از سوی دولت اوباما به ایران برای حل اختلافی بر سر عدم تحویل سلاح هایی بود که حکومت پهلوی سفارش داده بود. آن سلاح ها با وقوع انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ هرگز تحویل داده نشد.

آن توافق که ادعاهای مطرح شده در یک محکمه بین المللی در لاهه را حل و فصل می کرد همچنین با اجرای رسمی برجام (توافق اتمی) همراه بود.
آقای اوباما روز ۱۷ ژانویه در کاخ سفید گفته بود:‌ “با انجام توافق اتمی، آزادی زندانیان، وقت آن بود که این اختلاف هم حل شود.”

البته او در آن زمان درباره تحویل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران چیزی نگفت.

با این حال وزارت خارجه آمریکا روز ۱۷ ژانویه اعلام کرده بود که ایران و آمریکا پرونده‌ای قدیمی را حل و فصل کرده‌اند و آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران را که قبل از قطع رابطه دو کشور در حسابی امانی در آمریکا برای خریداری تسلیحات نگهداری می‌شد، به همراه ۱.۳ میلیارد دلار سود آن آزاد می‌کند.

وال استریت ژورنال در گزارش خود نوشت که آن پول نقد به صورت یورو، فرانک سوئیس و سایر ارزها در جعبه های چوبی جاسازی و با یک هواپیمای باربری بی‌نشان به ایران ارسال شد. بنابه این گزارش این پول از بانک های مرکزی هلند و سوئیس برداشت شده بود.

علت پرداخت این مبلغ به سایر ارزها غیر از دلار این بود که براساس قوانین آمریکا نمی توان با دلار با ایران معامله کرد.

مقام های بلندپایه آمریکایی به این روزنامه گفتند که مبادله این پول و زندانیان تصادفی بوده و به معنی ارتباطی میان آن دو نیست.

اظهارات نقدی

محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج، اواخر ماه ژانویه پس از اجرای برجام گفته بود آزادی ١.٧ میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران و رفع تحریم بانک سپه در مقابل آزادی “جاسوس آمریکایی” انجام گرفته است.

پس از آن قانونگذاران حزب جمهوری خواه در کنگره خواستار تحقیقاتی درباره تصمیم دولت آمریکا درباره پرداخت آن مبلغ به ایران شدند.

آقای نقدی گفته بود از آنجا که پیگیری آزادسازی اموال بلوکه شده ایران از طریق مذاکره و دادگاه لاهه اثری نداشت، آزادسازی اخیر نشان می‌دهد که “آمریکا جز زبان زور نمی‌فهمد… باز پس گیری این مبلغ در قبال آزادی جاسوس آمریکایی انجام شده و ربطی به جریان مذاکرات ندارد.”

چهره های ارشد جمهوری خواه در آن معامله، نشانه هایی از پرداخت باج می دیدند و گفتند چنین معامله ای می تواند سایر کشورها و گروه ها را تشویق به گروگان گیری شهروندان آمریکا کند.

وال استریت ژورنال می نویسد که وزارت خارجه ایران به سوالش دربار آن پول پاسخ نداد.

بنابه این گزارش سناتور تام کاتن از منتقدان برجام، دولت اوباما را به پراخت “۱.۷ میلیارد دلار خون‌بها به آیت الله های ایران در ازای آزادی گروگان های آمریکایی” متهم کرد.

او گفت “این گسستی در سیاست دیرینه آمریکا در خودداری از قیمت گذاشتن به روی آمریکایی هاست و باعث شده ایران به بازداشت های غیرقانونی ادامه دهد.”

این روزنامه نوشت که واحد اطلاعاتی سپاه پاسداران از زمان انتقال آن ۴۰۰ میلیون دلار دو ایرانی-آمریکایی دیگر را گرفته است.
ایران همچین سه نفر که علاوه بر تابعیت ایران شهروندی فرانسه، کانادا و بریتانیا را دارند – نازک افشار،‌ هما هودفر و نازنین زاغری-رتکلیف – در ماه های اخیر بازداشت کرده است.
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.