یک نهاد نیرومند غیر حکومتی مانع تعامل شرکت های بزرگ اروپایی با ایران میشود

چهارشنبه, ۲۰ام مرداد, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

uani

یک سازمان بسیار نیرومند غیر حکومتی و با نفوذ آمریکایی تلاش می کند تا شرکت های بزرگ اروپایی را از تعامل با بازار ایران باز دارد. طی هفته های اخیر مدیران دهها شرکت بزرگ فرانسوی، از جمله “ایرباس”، “توتال”، “رنو”، “پژو-سیتروئن”، “انژی”، “ونسی”، بانک “بی ان پی”، بانک “سوسیته جنرال” و بسیاری دیگر… نامه هایی بسیار هشدار دهنده و همچنین تهدید کننده از سوی این سازمان دریافت کرده اند. در این نامه ها، این سازمان، مخاطرات همکاری احتمالی این شرکت ها را با ایران بر شمرده و از آنها خواسته در صورتی که برای ورود به بازار ایران تا کنون گام هایی برداشته اند، و یا برنامه ای دارند، هرچه سریع تر این اقدامات و برنامه ها را متوقف کنند. یکی از نشریات پرتیراژ فرانسوی (روزنامه پاریزیان) روز جمعه گذشته متن نامه تهدید آمیز این سازمان به مدیر عامل شرکت بزرگ فرانسوی “ونسی” را فاش ساخته است. این سازمان غیر حکومت” UANI اتحاد علیه ایران هسته‌ای” نام دارد که با همکاری نزدیک با یک اتاق فکر مشهور مستقر در لندن به نام “آی اس دی ISD” یعنی موسسه گفتگوهای استراتژیک، کمپین بسیار گسترده ای را علیه ایران در کشورهای غربی سازمان داده است.

تعداد قابل توجهی از شخصیت های با نفوذ آمریکایی، دمکرات و جمهوری خواه و همچنین اروپایی به هدف انزوای اقتصادی وسیاسی ایران به این کمپین پیوسته اند.

” UANI اتحاد علیه ایران هسته‌ای” در سال ۲۰۰۸ میلادی تأسیس شده است. اکثر اعضای تشکیل دهنده این گروه از مقام‌های با نفوذ سابق یا فعلی آمریکا هستند. مقامات سابق آمریکایی از هر دو حزب در این سازمان غیر حکومتی فعالیت می کنند. “مارک والاس”، نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل، “جیم وولسی” رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا،”ریچارد هالبروک” نماینده سابق اوباما، در امور پاکستان و افغانستان، “دنیس راس” مشاور ویژه پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در امور خلیج فارس در دولت باراک اوباما و “جو لیبرمن” سناتور سابق، از جمله بنیان گذاران و اشخاصی هستند که با این سازمان غیر حکومتی همکاری می کنند. این سازمان، و همچنین نهادهای دیگری که با این سازمان همکاری تنگاتنگ دارند، از جمله ISD موسسه گفتگوهای استراتژیک، فعالیت های لابی گری خود را در اروپا گسترش داده اند.

تعداد قابل توجهی از شخصیت ها و مقامات پیشین کشورهای اروپایی با این دو سازمان همکاری دارند. در سایت ” UANI اتحاد علیه ایران هسته‌ای” آمده است که “آگوست هایننگ” وزیر کشور پیشن دولت فدرال آلمان و، همپنین رئیس سابق سازمان اطلاعاتی آلمان “بی ان دی BND ” از جمله مشاوران ارشد این سازمان غیر حکومتی هستند.

اتحاد علیه ایران هسته‌ای به شرکت های اروپایی توصیه می کند که : شرکت‌های اروپایی پیش از سفر به ایران باید بدانند که همکاری با تهران همچنان دارای ریسک بسیار زیاد است و ممکن است تحریم‌های مربوط به مسئله حقوق بشر، تروریسم و برنامه موشکی گریبانگیر آنها شود.”

براساس تماس هایی که با محافل کارفرمایی فرانسه و آلمان داشته ایم، این سازمان به اکثریت قریب به اتفاق شرکت های بزرگ فرانسوی و آلمانی نامه نوشته و آنها را از تعامل با ایران منع کرده است. در نامه این سازمان به شرکت نفتی “توتال” فرانسه آمده است که هر شرکتی که سودای کار با ایران را داشته باشد و به بازار ایران وارد شود، ریسک بزرگی را قبول می کند و مشمول جریمه های بسیار سنگینی خواهد شد که در چهارچوب تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران پا برجاست.

این سازمان در نامه خود به شرکت های فرانسوی، این موضوع را نیز به آنها یاد آور شده که در این راه نمی توانند بر روی حمایت بانک های فرانسوی و اروپایی برای اجرای پروژه های خود در ایران حساب کنند. در این رابطه این سازمان تأکید کرده که همه بانک های اروپایی هم اکنون به ابعاد این ریسک، به درستی پی برده اند و نمیخواهند بار دیگر، مشمول جریمه های سنگین آمریکا شوند.

نامه اخیر “اتحاد علیه ایران هسته‌ای” به شرکت فرانسوی”ونسی” لحن بسیار تهدید کننده ای دارد. شرکت “ونسی” در این نامه تهدید شده که در صورت تعامل با ایران از بازار آمریکا و شرکت در مناقصه های دولتی آمریکا محروم خواهد شد. یاد آور میشویم که بر اساس اطلاعات موجود، شرکت “ونسی” در سال ۲۰۰۰ میلادی در چندین مناقصه دولتی آمریکا شرکت کرده و با دولت و ارتش این کشور قراردادهایی جمعاً به ارزش ۴‚۱ میلیارد دلار امضا کرده است.

روزنامه فرانسوی “پاریزین” نسخه کامل این نامه را چاپ کرده است. برای آگاهی از متن کامل این نامه که به زبان انگلیسی به مدیر عامل شرکت “ونسی” نوشته شده است، اینجا را کلیک کنید.

در چنین شرایطی، با گذشت بیش از ۷ ماه از اجرایی شدن برجام و به رغم تلاش های بسیار فراوان از جانب ایران و اروپا و امضای دهها تفاهم نامه همکاری بین ایران و کشورهای اروپایی، تعامل شرکت های بزرگ اروپایی با ایران بسیار به کندی پیش میرود. در این رابطه، علی طیب نیا وزیر اقتصاد ایران روز یکشنبه گفته: ایران در ارتباط با بانک‌های بزرگ جهانی کماکان دچار مشکل هست و آن‌ها با ایران کار جدی نمی‌کنند. او گفته که انتظار ما این بود که بعد از برجام بتوانیم با بانک‌های بزرگ کار کنیم ،اما به دلایل مختلف از جمله صورت‌های مالی بانک‌های ما و بهانه‌ی پولشویی و تامین مالی تروریسم ما هنوز نتوانسته‌ایم با این بانک ‌ها کار کنیم.

در همین حال، باید اذعان داشت که ساختار اقتصاد ایران، فساد وعدم شفافیت در عملکرد های اقتصادی ایران، تسلط نهادهای تحت تحریم های یکجانبه آمریکا بر بخش بزرگی از اقتصاد ایران، موجب این کندی در تعامل شرکت های اروپایی با ایران شده است. شرایط کنونی حاکم بر ایران هر شرکتی را قبل از ورود به بازار ایران، به فکر وا میدارد.

این مجله اقتصادی به موضوع مشکلات خارجی و داخلی در راه تعامل اقتصادی ایران با شرکت های بزرگ اروپایی می پردازد.
درباره این موضوع، مهرداد عمادی اقتصاد دان و مشاور عالی مالی مقیم بریتانیا به پرسش های ما پاسخ داده است.

مهرداد عمادی به اقدامات گسترده” UANI اتحاد علیه ایران هسته‌ای” برای منزوی کردن ایران از نظر اقتصادی اشاره می کند و می گوید: این سازمان فقط نوک کوه یخی است که برای انزوای ایران از نظر اقتصادی و سیاسی تلاش میکند. مهرداد عمادی اعتقاد دارد که منابع مالی این سازمان از دو کشور عمده منطقه تأمین میشود که در تقابل سیاسی شدید با ایران هستند. او میگوید اتحاد علیه ایران هسته‌ای و سازمان های خواهر این نهاد، در کمپین منزوی کردن ایران تا کنون مبلغی بیش از ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کرده اند…

مهرداد عمادی میگوید به رغم تلاش های این لابی های ضد ایرانی، باید گفت که مشکل اصلی در راه تعامل شرکت های اروپایی با ایران از ساختار غیرشفاف و گستره فساد در ایران بر می خیزد. او میگوید هیزم و سوخت اقدامات لابی های مخالف ایران را را خود ایران تهیه میکند. او تصریح میکند که تسلط نهادهای نظامی و امنیتی بر بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی، دلیل عمده کندی تعامل ایران با شرکت های اروپایی است…
از: ار اف ای
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.