“آقای نخست وزیر”؛ مستند جدیدی درباره محمد مصدق

پنجشنبه, 28ام مرداد, 1395
اندازه قلم متن
 پوستر فیلم مستند آقای نخست وزیر


پوستر فیلم مستند آقای نخست وزیر

سرانجام فیلم ” آقای نخست وزیر” اثر تازه “محمدرضا امامقلی” کارگردان جوان ایرانی با حضور تعدادی از چهره های سرشناس، شخصیت های فرهنگی و فعالین سیاسی در تالار گردهمایی سوره در حوزه هنری اکران شد.

این فیلم روایتی است از زندگی محمد مصدق نخست وزیر ملی گرای ایران و گوشه هایی از فعالیت های سیاسی او را به تصویر می کشد.

محور اصلی مستند، تحولات سیاسی دوران نخست وزیری محمد مصدق است و به تلاش های او در ملی کردن صنعت نفت می پردازد؛ سال های پرفراز و نشیبی که در نهایت به کودتای ۲۸ مرداد و سرنگونی دولت وی انجامید.

“آقای نخست وزیر” با استفاده از تصاویر آرشیوی رادیو و تلویزیون دولتی ایران، و همچنین فیلم های خبری رسانه های بین المللی تولید شده است؛ البته تهیه کنندگان مستند، بخش هایی از حوادث آن دوران را نیز بازسازی کرده اند.

در همین حال، کارگردان از نظرات گروهی از شخصیت های سیاسی و کارشناسان هم برای تکمیل این مستند بهره گرفته است. چهره هایی چون ابراهیم یزدی عضو نهضت آزادی، داوود هرمیداس باوند عضو جبهه ملی و مهدی عبد خدایی عضو فدائیان اسلام که در بخشهای مختلف فیلم حضور دارند.

محمد مصدق

محمد مصدق

به گفته محمدرضا امامقلی، او در این مستند با “رویکردی منصفانه” به بررسی زندگی و فعالیت های سیاسی محمد مصدق پرداخته و تلاش کرده روایت جامع، کامل و بی طرفی نسبت به این دوره تاریخی ارائه دهد؛ به عبارتی او با بهره گیری از اسناد و مدارک تاریخی، فقط راوی داستان است.

مستند آقای نخست وزیر، محصول “سفیر فیلم” است و مراحل تحقیق و تولید آن بیش از یک سال و نیم طول کشید، این شرکت برنامه های مفصلی برای اکران فیلم دارد.

به گفته تهیه کنندگان، این مستند پس از نمایش در دانشگاه ها، به صورت محدود در سینماهای ایران اکران می شود و سپس از طریق مراکز توزیع محصولات خانگی در دسترس علاقمندان قرار می گیرد. مذاکراتی هم برای فروش مستند به صدا و سیما در جریان است.

در مراسم رونمایی از “آقای نخست وزیر” مجید شاه حسینی و مسعود فراستی هم حضور داشتند. آنها در بخشی از برنامه به نقد و بررسی فیلم پرداختند و نظرات و دیدگاه های خود درباره نقاط ضعف و قوت این مستند بیان کردند.

به باور آنها “آقای نخست وزیر” علی رغم مشکلات فنی، کم و کاستی های تکنیکی و یا برخی ایرادات تاریخی، در مجموع فیلم قابل قبولی است و تصویر کم و بیش درستی از دوران نخست وزیری محمد مصدق، جریان ملی شدن صنعت نفت و کودتای ۲۸ مرداد ارائه می دهد.

محمدرضا امامقلی

محمدرضا امامقلی

این در حالی است که برخی هم با اشاره به سوابق محمدرضا امامقلی، نظراتش درباره هنر اسلامی و آثاری که این کارگردان جوان در گذشته تولید کرده، از تمایل او برای ساخت فیلمی درباره مصدق ابراز تعجب کردند. به نظر آنها “آقای نخست وزیر” پروژه ای است سفارشی که با اهداف سیاسی خاصی تولید شده است.

از فیلم های قبلی محمدرضا امامقلی، می توان به مستند “کالای کشتار” و “کربلای نود وچهار” اشاره کرد.

از: صدای آمریکا

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.