ننگ بر جمهوری اسلامی، حکومت اعدام: اعدام قریب الوقوع در دامغان، سمنان و میناب

چهارشنبه, ۲۷ام بهمن, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

گزارش اجمالی از زندان دامغان؛ سه اعدامی از جمله یک کودک-مجرم

زندان دامغان با مساحت ۲۵۰ متر مربع و حضور حدود ۱۳۰ زندانی، یکی از کوچکترین زندانهای کشور است که کمتر درباره آن سخن گفته شده است. در گزارش پیش رو ضمن بررسی وضعیت این زندان، هویت احراز شده سه زندانی محکوم به اعدام از جمله یک کودک-مجرم (فردی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته است) مورد اشاره قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندان دامغان واقع در بلوار امام خمینی این شهر، ساختمان دو طبقه کوچکی به مساحت ۲۵۰ متر مربع شامل هواخوری ۶۰ متری است. این ساختمان با عمر ۵۰ ساله پیش از این، ساختمان شهربانی قدیم شهر بوده است.

این زندان برای حدود ۱۳۰ زندانی اعم از متهم و محکوم، دارای ۵ دستشویی و ۵ حمام است.

عکس هوایی از ساختمان کوچک زندان دامغان


عمده مشکل اصلی این زندان ِ«تمیز»، از نظر زندانیان فضای بسیار محدود آن است.

در طبقه اول دو اتاق به عنوان بند جوانان و بند سلامت (زندانیان غیر سیگاری)، در طبقه دوم دو اتاق با مساحت هرکدام ۷۰ تا ۸۰ متر مخصوص محکومین و متهمان (زندانیان با قرار بازداشت موقت)، یک نمازخانه و بند زندانیان «رای باز» قرار دارند.

برای هر اتاق این زندان یک تلویزیون و یک یخچال در نظر گرفته شده است.

به گفته زندانیان آزاد شده از این زندان؛ “مواد مخدر خیلی کمتر و شاید به ندرت در مقایسه با اکثر زندانها به این محل «قاچاق» می شود.”

مشکل دیگری که زندانیان از آن گله مند هستند، در مورد زندانیان با رای باز است. گفته می شود، بموجب قانون، بنیاد تعاون بایستی ۵ درصد از درآمد این زندانیان را به عنوان حق بیمه بردارد اما بنیاد تعاون استان سمنان بدین منظور ۲۰ درصد درآمد زندانیان با رای باز را کسر می کند.

در حال حاضر سه زندانی محکوم به اعدام شامل یک کودک مجرم، با اتهامات مربوط به مواد مخدر در این زندان نگهداری می شوند.

هویت احراز شده این سه زندانی توسط هرانا به قرار زیر است:

۱- فرزاد نورایی / زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته
۲- سید مهدی شاهچراغ
۳۳- کاظم شهرکی

عکس هوایی از شهر دامغان و موقعیت زندان این شهر

*****

انتقال دو زندانی در زندان سمنان جهت اجرای حکم اعدام

دو زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان سمنان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده اند. ملاقات آخر این زندانیان روز جاری با خانواده هایشان انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو زندانی محکوم به اعدام با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان سمنان در آستانه اجرای حکم قرار دارند.

جواد اوختی زاده و یک زندانی دیگر اهل دامغان، هویت احراز شده این دو زندانی توسط هراناست.

این دو زندانی که به سلول انفرادی منتقل شده اند، آخرین ملاقات با خانواده هایشان را روز جاری انجام داده اند.

*****

یک زندانی تا ساعاتی دیگر در میناب اعدام می شود

یک زندانی از متهمان جرایم مواد مخدر تا ساعاتی دیگر در زندان میناب اعدام خواهد شد. همزمان دست کم ۲ زندانی در زندان سمنان با اتهامی مشابه در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانی بلوچی به نام عبدالحکیم کوهکن، به اتهام حمل و نگهداری ۲ کیلوگرم مواد مخدر از نوع هروئین جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده است.

حکم اعدام آقای کوهکن که توسط دادگاه انقلاب میناب صادر شده است قرار است سپیده دم امروز در این زندان به اجرا گذاشته شود.

لازم به یادآوری است، همزمان با این زندانی، هرانا از انتقال دو زندانی دیگر در زندان سمنان جهت اجرای حکم اعدام خبر داده بود.

نهادهای مربوطه در دستگاه قضائی و همینطور رسانه های رسمی تاکنون در خصوص این اعدام ها اطلاعاتی منتشر نکرده اند. بنابر گزارش سالانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۸۱ درصد از اعدام های صورت گرفته در سال ۲۰۱۶ در ایران هیچگاه بصورت رسمی اعلام نشده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.