دانلود کتاب «اقتصاد سیاسیِ مناقشه اتمی ایران» نوشته دکتر محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان

سه شنبه, ۱۴ام خرداد, ۱۳۹۲
اندازه قلم متن

ranani

در آستانهٔ انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، نامهٔ دکتر محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، که از طریق ایمیل به دست من رسیده است به پیوست تقدیم می‌شود. همچنین لینک مستقیم دانلود کتاب نامبرده با نام «افتصاد سیاسی مناقشهٔ اتمی ایران ـ درآمدی بر عبور تمدنها» در انتهای ایمیل ایشان قرار داده شده است.

«دوستان عزیز، همکاران گرامی، و دانشجویان خوبم: سلام بر شما؛ بسیاری از شما در جریان تلاش های من برای تحلیل پیامدهای اقتصادی سیاست‌های خارجی مان بویژه در حوزه انرژی و بالاخص در موضوع مناقشه اتمی بوده اید و بارها درخواست دریافت نسخه ای از نوشته‌هایم در این باره را داشته‌اید و من همواره با شرمندگی استنکاف کرده ام. اکنون بالاخره تصمیم گرفتم کتابی را که هشت سال پیش با عنوان «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» تدوین کرده بودم و در سال ۱۳۸۷ برای برخی مقامات کشور فرستاده بودم، با تاخیری پنج ساله منتشر کنم. این پنج سال را صبر کردم شاید سیاستگذاران کشورمان در راستای تامین منافع بلندمدت و میان نسلی ملت ایران از آن کتاب بهره ای برگیرند. راستش اشتباه می کردم. و اکنون که در آستانه یکی از فرصت های تاریخی کشورمان هم برای تغییر سیاست‌های خارجی و هم برای اصلاح رویه‌های داخلی قرار داریم (انتخابات ریاست جمهوری یازدهم) تصمیم گرفتم بخش هایی از آن کتاب را منتشر کنم. جلد اول این کتاب اکنون در دسترس شماست. ضمن این که خوب است به سایر دوستان وعلاقه‌مندان اطلاع رسانی کنید و در صورت امکان در وبلاگ خود معرفی کنید یا در فضاهای مجازی خبررسانی کنید، همچنین دوستانی که دسترسی به هر یک ازکاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری​دارند، شایسته است نسخه‌ای از کتاب را به ایشان تقدیم کنند. اصلاح آینده اقتصاد ایران بدون تغییر جدی در سیاست‌های خارجی ما ممکن نیست. مقامات ما فرصت ندارند و ما باید در مورد مشکلاتمان،‌ خودمان گفت و گو را آغاز کنیم.»

لینک دانلود مستقیم کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران (درآمدی بر عبور تمدنها)

بخشی از مقدمه کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران: درآمدی بر عبور تمدن‌ ها»:

این کتاب، گزارشی نگران‌کننده از پیش‌بینی آینده نفت (یعنی آینده ایران و خلیج فارس) و تفسیر متفاوتی از مناقشه اتمی ایران و نقش غرب در آن است. بازگویه طرح احتمالی‌ای است که غرب ـ و بویژه آمریکا ـ از طریق دمیدن در تنور مناقشه اتمی ایران، برای رهایی تمدن غرب از گرفتاریهای تاریخی خودش، دنبال می‌کند. تدوین اولیه این کتاب هشت سال پیش (در سال ۱۳۸۴) آغاز شد و بسط‌ها و بازنویسی‌های آن در زمستان ۱۳۸۵ و بهار ۱۳۸۶ انجام شده است. آنگاه یک‌بار دیگر در بهار و تابستان ۱۳۸۷ اطلاعات آن بهنگام سازی شده و سرانجام متن نهایی آن در مهر ۱۳۸۷ «فقط» برای چند نفر از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران ارسال شده است.

آنگاه که این کتاب را تدوین می‌کردم آگاهانه پیش‌بینی‌هایم را با اندکی نمک بدبینی همراه می‌کردم. هدفم این بود که این نگرانی‌های بدبینانه را به مقامات کشور منتقل کنم، تا شاید به فکر بازبینی در چیدمان اولویت‌های ملی بیفتند. اما اکنون که به آن پیش‌بینی‌ها می‌نگرم درمی‌یابم که بسیار محافظه‌کارانه‌اند. یعنی نه تنها برخی از پیش‌بینی‌های جسورانه آن – که برای یک افق بیست ساله بوده – هم اکنون محقق شده است بلکه حتی در برخی حوزه ها پیش بینی من از واقعیت عقب مانده است. به دیگر سخن:‌ واقعیت بسی سریع‌تر و نگران کننده‌تر از آن چه پیش‌بینی شده‌ در حال رخ دادن است. یعنی سرعت تحولات دنیای واقع، از قدرت تخیل ما نیز پیشی گرفته است. این خود نشانه‌ای از این است که دنیای مدرن دارد وارد مرحله تکینگی (singularity) می شود. و تکینگی (بخوانید: تَکینِه‌ گی) یعنی وضعیتی که نه بازگشت به گذشته ممکن است و نه پیش بینی دقیق آینده. شوربختانه اما، هنوز ما خوابیم و اگر بیداریم به غوغاهای خودساخته مشغولیم و آنچنان در خویش و مسائل دون‌پایه خویش سرگردانیم، که فرصتی برای شنیدن و دیدن واقعیت نمانده است. و بازنده، فردی و نظامی و جامعه‌ای است که در دنیای تحولات لحظه‌‌ای و «تکینه شونده» زیست کند اما اندیشه‌اش در انجماد تصورات گذشته باقی مانده باشد.

من این کتاب را «از ترس» نوشتم، ترس از واقعیت هولناکی که خموشانه دارد محاصره‌ مان می‌کند؛ و اکنون نیز «با ترس» منتشر می‌کنم، ترس از این که دیر شده باشد و تازه عده‌ای گریبان چاک کنند که زود بود. اما می‌دانم که زمان انتشار آن اکنون نیز دیر شده است. من این کتاب را برای دلم و به امید کمک به بهروزی ملتم نوشتم و به امید اثر گذاری بر سیاست‌های جاری ایران در حوزه مناقشه اتمی، آن را فقط برای برخی مقامات کشورم فرستادم و «پنج سال» صبر کردم. اکنون که دریافتم پافشاری بر تداوم مسیر گذشته همچنان پای برجاست و هنگامی که دریافتم پیش‌بینی‌های به‌ظاهر جسورانه من در این کتاب، بسیار محافظه‌کارانه‌تر از تحولات دنیای واقع بوده است و فرصت‌های ما با سرعت بیشتری روبه پایان است، تصمیم به انتشار عمومی آن گرفتم. و البته جبران چند سال عمری که من بر سر تدوین این کتاب نهادم تنها زمانی خواهد شد که این کتاب تأثیری هر چند اندک بر روند پرهزینه و فرساینده سیاست‌های ما بگذارد. و البته دو سه سال عمر من کجا و سرمایه‌های انسانی و اجتماعی ملتی بزرگ کجا که به شتاب در حال تخریب است؟ و دو سه سال عمر من کجا‌ و عرق شرم کارگران و کشاورزان و زحمتکشان و شهروندان ما کجا که روزبه‌روز در زیر فشار یک اقتصاد بی‌ثبات و تفتیده در تورم و فرسوده در رکود، شکسته‌تر می شوند؟ و امروز اقتصاد ما هیچ راه حل اقتصادی ندارد. اقتصاد ما در بن‌بست سیاست به دام افتاده است و سیاست ما نیز در دام مناقشه اتمی زمین‌گیر شده است.

عجیب است، ملتی که در ناصبوری در امور سازنده و طرح‌های بزرگ و برنامه‌های جمعی، شُهره است… .
از: گلاسنوست


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۳ نظر

  1. کتاب بسیار ارزشمند ی است البته من نسخه‌ای مانند برگها ی کپی شده وبا ماشین دوخت به هم وصل شده آن را خواندم، که در شان چنین کتابی نیست امید وارم که نسخه اصلی اینطور نباشد کتاب دیگری از ایشان به نام بازار یا نا بازار هست،که معرفی آن در سایت است بسیار جالب است. بگیرید و بخوانید وبه دیگران توصیه کنید. خداوند ایشان و امثال ایشان را طول عمر با عزت عطا کند. اگر تصمیم گیری در امور مملکت به دست این گونه افراد بود، کشور اکنون حال و روز دیگر ی داشته.. با این که اولین بار است که با این استاد و نویسنده توانا، از طریق مطالعه، کتاب ایشان آشنا شدم دست ایشان را خاضعانه میبوسم و برای ایشان بهروزی وشادکامی آرزو مندم

  2. با سلام، متاسفانه امکان دانلود را برداشته اند.
    آدرس آن در سایت های دیگر هم همین اشتباه را نتیجه میدهد.
    شاد باشید
    کاربر سایت ملیون ایران

  3. هنوز موفق به دانلود کتاب نشده و کتاب را نخوانده ام