ناصر اعتمادی: هشدار تلویحی روحانی نسبت به وقوع انقلاب در واکنش به فساد

سه شنبه, ۱۸ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در همایش “ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد” که امروز در تهران برگزار شد تلویحاً نسبت به بروز اعتراض مردمی یا حتا انقلاب در واکنش به گسترش فساد در کشور هشدار داد و گفت : یکی از عوامل وقوع انقلاب ١٣۵٧ که منجر به مبارزۀ مردم با حکومت شاه شد، گسترش فساد در و توسط رژیم پادشاهی بود.
رییس جمهوری ایران سپس گفت : “مردم انقلاب کردند تا کشور از فساد پاکسازی شود و هیچ مفسدی بر صندلی حکومت و ریاست تکیه نزند.”

حسن روحانی سپس گفت که فساد در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و نمی توان آن را یک روزه از میان برد. وی در توصیف دامنۀ فساد در کشور گفت : قبلاً به فساد می گفتند “زیرمیزی”، اما، الان شده است “رومیزی” و همین تحول، به گفتۀ حسن روحانی، گویای این واقعیت است که قبح فساد در کشور ریخته است.

روحانی یکی از راه های مبارزه با فساد را از میان بردن انحصارها دانست و افزود : “منشا بزرگترین فساد اداری بهره مندی از رانت اطلاعاتی است.” به همین خاطر، رییس جمهوری ایران پیشنهاد کرد که برای جلوگیری از گسترش فساد باید رابطۀ مردم با کارمندان به حداقل برسد و همزمان با “تجمعیع قدرت” مقابله شود. او تأکید کرد : ” اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت و تبلیغات در یک جا جمع شود حتماً فساد ایجاد می شود.”

حسن روحانی نبود نظارت بر قدرت را یکی دیگر از منابع فساد دانست و افزود : “بدون رسانه، بدون حضور مردم و جامعۀ مدنی” نمی توان در زمینۀ مبارزه با فساد به مقصود رسید.

در اظهاراتی مشابه، علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در همایش امروز تهران گفت که مبارزه با فساد نیازمند “جنبش اجتماعی” است و کشورهایی که دارای حکومت های استبدادی هستند هم فساد در ساختار قدرت شان بیشتر رخنه می کند هم مبارزه با خود فساد دشوارتر می شود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ایران، نیز در همایش امروز به یادداشت کوتاه رهبر جمهوری اسلامی استناد کرد که در آن آیت الله علی خامنه ای گفته است که با برگزاری همایش لزوماً معجزه ای در زمینۀ مبارزه با فساد روی نمی دهد و اینکه نه فقط سران سه قوۀ جمهوری اسلامی از وجود و دامنۀ فساد در کشور آگاه هستند، بلکه باید به جای حرف زدن دربارۀ فساد به اقدامات قاطع، اساسی و ملموس در زمینۀ مبارزه با فساد دست بزنند.

در این حال، آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوۀ قضاییه ایران در همایش امروز تهران گفت که مهمترین مشکل در مواجهه با مسئلۀ فساد در کشور “نبود ارادۀ مستحکم و قوی در برخورد با فساد است.” او در عین حال قوۀ قضاییه ایران را طی چند سال اخیر پیشتاز مبارزه با فساد در کشور توصیف نمود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.