بعیدی‌نژاد: اتهام جاسوسی به عضو تیم اتمی توهین به سیستم اطلاعات است

چهارشنبه, 10ام شهریور, 1395
اندازه قلم متن

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات اتمی ایران ایراد اتهام جاسوسی به یکی از اعضای این تیم را “توهین به دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی” ایران دانست. حمید بعیدی‌نژاد از دو دهه سابقه کار این فرد در بالاترین رده‌ها سخن گفته است.

حمید بعیدی‌نژاد، رئیس تیم کارشناسی مذاکرات اتمی ایران در صفحه اینستاگرام خود پاسخ مفصلی به موضوع دستگیری و بازجویی از یکی از اعضای این تیم داده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، بعیدی‌نژاد برای اولین بار نام کامل فرد دستگیر شده را ذکر کرده و او را “عبدالرسول دری اصفهانی” معرفی کرده است.
روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دوتابعیتی در تهران خبر داد و گفت که این فرد با “سرویس جاسوسی انگلیس” مربوط بوده است.

حدود دوهفته بعد سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌‌ها، دستگیری یک عضو تیم مذاکرات هسته‌ای ایران به اتهام “عامل نفوذی” را تأیید کرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت که اصل خبر دستگیری این شخص صحت دارد و این فرد پس از چند روز با وثیقه آزاد شده است.

حمید بعیدی‌نژاد در پست اینستاگرامش، درباره سوابق این عضو تیم مذاکره‌کننده اتمی نوشته که او بیش از دو دهه سابقه حضور در دعاوی بین المللی را دارد.
از جمله سوابق این فرد به گفته بعیدی‌نژاد نمایندگی یکی از نهادهای مسئول بانکی، عضو هیات مدیره بانک سامان و مشاور مالی در زمان مذاکرات اتمی بوده است.

دری اصفهانی همچنین به گفته بعیدی‌نژاد، حدود یک دهه در مذاکرات حقوقی در لاهه در پرونده حساس و مهم دعاوی ایران و آمریکا بعنوان عضو داوری ایران شرکت می کرده است. او همچنین حدود یک دهه نیز وکیل حقوقی وزارت دفاع ایران در پرونده خریدهای تسلیحاتی ایران از آمریکا بوده است.

بعیدی‌نژاد همچنین گفته “بنابر اطلاع موثق آقای درّی اصلا تبعه کشور انگلیس نیست”. این در حالی است که سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از قول فرماندهان اطلاعات سپاه تاکید کرده که او دوتابعیتی است.

بعیدی‌نژاد ایراد اتهام جاسوسی به چنین شخصی با این سوابق را توهین به دستگاه اطلاعاتی ایران دانسته و نوشته است: «این پافشاری برخی افراد و سایتها برای اثبات جاسوسی آقای درّی بیش از همه چیز خواسته یا ناخواسته سوالاتی جدّی را متوجه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور می‌نماید که چطور فردی در چنین مسئولیت‌های مهم و حساسی آنهم نه برای چند سال بلکه برای بیش از حداقل دو دهه به جاسوسی مشغول بوده است و این موضوع از چشم نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشورمان پنهان و مغفول مانده است. به نظر بنده این نوع اظهارات یک توهین آشکار به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشورمان می‌باشد.»

بعیدی‌نژاد همچنین تصریح کرده که خود دری اصفهانی نیز در مصاحبه‌ای که چند روز پیش در محل ساختمان بانک مرکزی انجام داده ضمن ابراز وفاداری کامل خود به منافع کشور، هر نوع اتهام امنیتی و جاسوسی را به شدت رد کرده است.

این عضو تیم مذاکره‌کننده اتمی در پایان مطلبش به “شتابزدگی” کسانی اشاره کرده که به گفته او “خیلی مایل هستند با آب و تاب دادن برخی اطلاعات ناقص و ناصحیح حکم قطعی جاسوسی برای آقای درّی را هر چه سریعتر ثابت کنند تا این نظریه خود را اثبات نمایند که دشمن درمذاکرات هسته‌ای و تیم مذاکرات هسته‌ای کشورمان نفوذ و رسوخ نموده است و این منشاء و دلیل نقص‌های عمده ساختاری برجام می‌باشد.”

بعیدی‌نژاد تصریح کرده که فرایند مذاکرات اتمی پیچیده‌تر از آن است که وجود یک جاسوس حتی در صورت اثبات جاسوسی او بتواند بر ساختار و محتوای برجام تاثیری بگذارد.
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.