وزیر دفاع ایران بر توسعه توان موشکی تاکید کرد

یکشنبه, 4ام مهر, 1395
اندازه قلم متن

hossein-dehghan_640x360

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، در سخنانی بر “توسعه” فعالیتهای موشکی ایران تاکید کرده است.

بر اساس گزارشها از ایران آقای دهقان امروز (یکشنبه ۲۵ سپتامبر/ ۴ مهر) در اظهاراتی در مجلس شورای اسلامی ایران گفت: “در آینده موشک‌های بالستیک زمین به زمین را به گونه‌ای توسعه خواهیم داد که در دوردست نیز اهداف دریایی را مورد هدف قرار دهد.”

او گفت که ایران در نظر دارد “تولید موشک‌های ساحل به دریا و موشک‌هایی که از روی شناور پرتاب می‌شود را برای اهداف دریایی توسعه” دهد.

آقای دهقان به مناسبت سالگرد حمله عراق به ایران در سال ١٣۵٩ و آغاز جنگ هشت ساله دو کشور در مجلس ایران سخن می‌گفت.

وی همچنین افزود که کشورش “در حوزه تولید موشک کروز، بالستیک و پدافندی به حدی از توان تولید و طراحی رسیده است” که می‌تواند موشکهایی را با “هر برد و هر میزان تخریب” تولید کند.

وزیر دفاع ایران تاکید کرده است که ایران در نظر دارد “خط تولید موشک ذوالفقار را فعال” کند و افزوده است که کشورش “تا پایان سال [جاری خورشیدی] ۳ محصول اساسی در این زمینه تولید” خواهد کرد.

او گفت که این موشکها “عبارتند از موشک غدیر با سوخت جامد برای بردهای بلند و موشک سجیل نیز با برد بلند و قدرت اصابت بالا …. و همچنین موشک خرمشهر با دقت اصابت بالا و برد بلند.”

در مراسم رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بندر عباس (۲۱ سپتامبر/ ۳۱ شهریور) موشک ذوالفقار، که جدیدترین موشک ایرانی توصیف شده است، در مراسمی رونمایی شد.

برنامه موشکی جمهوری اسلامی از موضوعات اختلاف برانگیز بین ایران و کشورهای غربی به خصوص آمریکاست.

این کشورها معتقدند که قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی که پس از دستیابی به برجام تصویب شد، از ایران خواسته است از تولید موشک‌های بالستیک طراحی شده برای حمل کلاهک اتمی خودداری ورزد.

به همین دلیل، این کشورها معمولا نسبت به تولیدات موشکی ایران واکنش منفی نشان می‌دهند. جمهوری اسلامی این برداشت از مصوبه شورای امنیت را قابل قبول ندانسته و معتقد است که توافق هسته‌ای ارتباطی به برنامه موشکی ندارد.

همچنین اظهارات آقای دهقان درباره توسعه موشکهایی با قابلیت هدف‌زنی در دریا در حالی عنوان می‌شود که نیروهای دریایی ایران و آمریکا در آبهای خلیج‌ فارس در چند هفته گذشته در مواردی به یکدیگر هشدارداده‌اند.

ایران به فعالیت‌های نظامی آمریکایی در نزدیکی مرزهای آبی خود بدبین است.

در همین رابطه پیشتر وزیر دفاع ایران گفته بود که “اگر ناوگان آمریکایی وارد حوزه آبی ایران شود قطعا اخطار خواهد گرفت.”

آقای دهقان هشدار داد که اگر ورود شناورهای خارجی به آب‌های ایران “جنبه‌ای از تجاوز به آب‌های ما تلقی شود با آنها مقابله خواهیم کرد.”

از: بی بی سی

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.