بازداشت تعدادی از شرکت کنندگان در نشست “سرای اهل قلم”

چهارشنبه, 10ام آبان, 1391
اندازه قلم متن

در حمله نیروهای امنیتی به “سرای اهل قلم” تعدادی از شرکت کنندگان در مراسمی که بنا بود به مناسبت ۱۳ آبان و همچنین بزرگداشت مادر آرش صادقی برگزار شود دستگیر شده اند.

براساس گزارشهای رسیده به ندای سبز آزادی امروز بنا بود که در “سرای اهل قلم”نشستی با سخنرانی ابراهیم اصغر زاده برگزار شود.

دراین نشست همچنین بنا بود که یادمانی به مناسبت درگذشت مادر آرش صادقی،دانشجوی زندانی برگزار شود.

مهدی خزعلی، قاسم شعله سعدی، اکبر امینی، مهدیه گلرو، جمال عاملی، دکتر حمیدرضا سلیمانی، محمد پارسی، محمد فرید پژمان ظفرمند، فاطمه محمودی، سعید ذبیحی، نوید ذبیحی، بهروز شادلو، فاطمه محمودی، محمد باقر مرادی، امیر برهانی و مهدی برهمن پور از جمله بازداشت شدگان هستند.

از حدود ۷۰ نفری که شامگاه روز سه‌شنبه ۹ آبان/۳۰ اکتبر ،در سرای اهل قلم بازداشت شده‌اند، بیش از ۵۰ نفر تا ساعت ده صبح امروز – چهارشنبه ۱۰ آبان – آزاد شده‌اند. قاسم شعله سعدی و مهدی خزعلی از جمله کسانی هستند که آزاد نشده‌اند. دو نفر از خانم‌های حاضر در مراسم نیز آزاد نشده‌اند.

شامگاه روز سه‌شنبه ۹ آبان در برنامه هفتگی سرای اهل قلم که توسط مهدی خزعلی مدیریت می‌شود، حاضران که حدود ۷۰ نفر می‌شدند، توسط ماموران بازداشت شدند.

بنابر گرازش‌‌ها تا ظهر روز چهارشنبه ۱۰ آبان حدود۵۰ تن از دستگیرشدگان شب گذشته آزاد شده‌اند. وبسایت بازتاب نوشته است «تاکنون اکثر خانمهای حاضر در جلسه جز دو نفر آزاد شده و مردان نیز در حال آزاد شدن هستند؛ اما احتمال می‌رود قاسم شعله سعدی و مهدی خزعلی، از زندانیانی که قبلا آزاد شده بودند، به زودی آزاد نشوند».

علاوه بر مهدی خزعلی، قاسم شعله‌سعدی، حمیدرضا سلیمانی، محمد پارسی، محمد فرید، پژمان ظفرمند، سعید ذبیحی، نوید ذبیحی، بهروز شادلو، فاطمه محمودی، محمدباقر مرادی، امیر برهانی و مهدی برهمن‌پور از جمله بازداشت‌شدگان دیشب بودند.

اعتصاب غذای مهدی خزعلی

مهدی خزعلی که شب گذشته در جلسه سرای اهل قلم به همراه ده ها تن از شرکت کنندگان برای ششمین بار بازداشت شده بود، به بند اطلاعات زندان اوین منتقل شد و اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرد.

به گزارش کلمه، بیشتر بازداشت شدگان جلسه سرای اهل قلم با دادن تعهد آزاد شدند و اینک تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در بازداشت می باشند.

صبح امروز بعد از آنکه مهدی خزعلی بازداشت شده بود، آخرین نوشته وی در سایت شخصی اش با عنوان به سرورم حسین اقتدا می کنم! منتشر شد.

در این نوشته وی با اشاره به تماس های اخیر ماموران اطلاعات تاکید کرد که باز دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد:

به سرورم حسین اقتدا می‌کنم!

متن این نوشته به این شرح است: چند روزی است که باز هم تهدیدها شروع شده است،باز هم توهم توطئه، اما من این بیدادگاه ها را به رسمیت نشناخته و نخواهم شناخت و در اعتراض به این روند دادرسی، به اعتصاب خشک دست خواهم زد، لب از آب و غذا فرو می بندم، می خواهم که چون سرورم حسین علیه السلام با لب تشنه به دیدار یار روم و از دست ساقی کوثر بنوشم. امید که با اهدای جان خویش یزیدیان را رسواتر از پیش سازم.

من بر این باورم که همه زندانیان سیاسی باید با اعتصاب غذای فراگیر، به این ظلم خاتمه دهند و این بیدادگاهها را از بیخ و بن برکنند.

من اعتصاب غذا را در راستای تلاش و مبارزه مدنی می دانم و اعتصاب غذا و ایثار جان را آخرین سلاح مظلوم در دنیایی می دانم که صدایی به جایی نمی رسد.

البته آزادی من با دستور شخص رهبری بوده است و بازداشت و نقض امان فقط با دستور ایشان میسر است! در اسلام که هیچ در جاهلیت نیز هرگز امان خویش را نمیشکستند!

من از روز نخست اعتصاب غذای خشک خواهم کرد،از همه عزیزان و دوستان صمیمانه حلالیت می طلبم.

گفتنی است، مهدی خزعلی تاکنون شش بار بازداشت شده است. آخرین بار وی پس از ۷۰ روز اعتصاب غذا با قرار کفالت مادرش آزاد شد.

این نویسنده و ناشر متتقد، در این مدت بر اثر اعتصاب غذا بیش از سی کیلو وزن کم کرده و شدت ضعف بدنی او به حدی بود که این اواخر دیگر رمق راه رفتن نداشته و برای راه رفتن به ناچار از عصا استفاده می کرده است.

وی از روز اول بازداشت خود و در اعتراض به خشونت مامورین امنیتی هنگام بازداشت دست به اعتصاب غذا زده بود.

خشونت مامورین وزارت اطلاعات در هنگام بازداشت به حدی بود که موجب شکستگی دست و آسیب دیدگی دندان و پایش شده بود که پس از بازداشت به مدت سه هفته دست ایشان در گچ بود.

درمدت بازداشت بارها حال جسمی وی وخیم شد تا آنجا که یک بار بر اثر حمله قلبی منجر به بستری شدن در بخش سی سی یو بیمارستان طالقانی شد و در آنجا نیز نیمه شب توسط مامورین امنیتی به بیمارستان دیگری منتقل شد تا تحت نظر مامورین امنیتی باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.