بیش از ۲۲ میلیون نفر در ایران در شهرهای آلوده زندگی می کنند

جمعه, ۱۷ام آذر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

مصطفی پور محمدی، رئیس سازمان بازرسی کشور، گفت که در ایران، “۲۲ و نیم میلیون نفر در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند.”
آقای پورمحمدی روز پنجشنبه ۱۶ آذر (۶ دسامبر) در نشست شورای عالی استان‌ها در تهران، عملکرد برخی دستگاه های عمومی در زمینه آلودگی هوا را “خودکشی” دانست و افزود: “چه کسی مسئول و پاسخگوی آلودگی هواست؟”
با افزایش آلودگی هوا در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران، رسانه ها و تعدادی از مسئولان، عملکرد دستگاه های عمومی را در این زمینه مورد انتقاد قرار داده اند.
رئیس سازمان بازرسی کشور در سخنان اخیر خود گفته است: “شهرداران با شعار توسعه به دنبال جاده سازی هستند و خودروسازان با شعار تولید ملی به صورت بی‌رویه خودرو تولید می‌کنند و پایگاه‌های سوخت با استدلال بالا بردن سرعت تولید، سوخت با کیفیت پایین تولید می‌کنند.”
وی افزوده است: “آیا ما تلاش می‌کنیم زودتر بمیریم و زودتر بیمار شویم و قصد داریم با پول خودمان خودکشی کنیم؟ این در حالی است که ما یک کشور ثروتمند هستیم و باید ثروت خود را صرف خوبی خود بکنیم.”
این اظهارات در شرایطی بیان شده که در پی افزایش آلودگی هوا در تهران طی روزهای گذشته، ادارات و مدارس تهران در دو روز سه شنبه و چهارشنبه تعطیل شده بودند.
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا (وابسته به شهرداری تهران) تعداد روزهایی که ساکنان تهران هوای ناپاک تنفس کرده اند، در شش سال گذشته به شدت افزایش داشته و در سال ۱۳۹۰ به اوج خود یعنی ۲۱۸ روز رسیده است.
بنا به گزارش منابع رسمی، به موازات افزایش آلودگی در تهران، در تعدادی از دیگر شهرهای ایران نیز میزان آلودگی هوا به میزان قابل توجهی بیشتر شده است.
یکی از دلایل افزایش آلودگی در برخی شهرها و به ویژه شهرهای جنوبی و غربی ایران، افزایش گرد و غبار معلق در هوا، در سال های اخیر بوده است.
به گفته کارشناسان این نوع آلودگی در دو سال گذشته شدید‌تر و وسیع‌تر شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.