هشدار آلمان در مورد خطر جنگی تازه در منطقه خلیج فارس

یکشنبه, 21ام خرداد, 1396
اندازه قلم متن

وزیر خارجه آلمان هشدار داده که سیاست‌های عربستان سعودی و هم‌پیمانانش در راستای منزوی کردن قطر می‌تواند سبب بروز جنگی تازه در منطقه خلیج فارس شود. زیگمار گابریل گفت‌وگو میان دو طرف را اجتناب‌ناپذیر خواند.

طبق ارزیابی زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان خطر آن می‌رود که تنش در منطقه خلیج فارس بالا بگیرد.

او در گفت‌وگویی با نشریه‌ی آلمانی “فرانکفورتر آلگماینه زونتاگ سایتونگ” تنش حاکم میان دو کشور همسایه عربستان سعودی و قطر را بسیار نگران‌کننده خواند و گفت: «این خطر وجود دارد که این تنش و نزاع به جنگ بیانجامد.”

وزیر خارجه آلمان خاطرنشان ساخت که در روزهای اخیر با همتایان خود از عربستان سعودی، قطر، ترکیه، ایران و کویت گفت‌وگوهای مستقیم یا تماس‌های تلفنی داشته است.

گابریل افزود: «پس از گفت‌وگوهایم در هفته‌ای که گذشت، می‌دانم که وضعیت چقدر جدی است.» او در عین حال ابراز خوشبینی کرد که هنوز شانس خوبی برای تنش‌زدایی وجود دارد، اما این امر مستلزم گفت‌وگو میان دو طرف درگیری است.

بیشتر بخوانید: آنگلا مرکل: ایران و قطر نباید منزوی شوند

از آغاز هفته‌ی گذشته تا کنون یکی از شدیدترین بحران‌های دیپلماتیک میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حاکم است.

عربستان سعودی و شماری دیگر از کشورهای عربی تمامی مناسبات خود با قطر را قطع کرده، پروازها به این کشور را متوقف ساخته و مرزهای خود را بسته‌اند. آن‌ها قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی چون “دولت اسلامی” (داعش) و همچنین نزدیکی به جمهوری اسلامی ایران متهم کرده‌اند.

موضع‌گیری آمریکا

روز جمعه گذشته (۹ ژوئن) دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز قطر را از حامیان مالی و دیرینه افراط‌گرایی خوانده و گفته بود: «متأسفانه قطر چندین سال است که تأمین‌کننده مالی تروریسم در سطحی بسیار بالا است.»

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین از اظهارت ترامپ استقبال کردند. خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از یکی از مقامات رسمی این کشور گزارش داد که ریاض از سخنان رئیس‌جمهور آمریکا پشتیبانی می‌کند.

این مقام سعودی در این راستا تصریح کرد که “مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی نه یک گزینه، بلکه یک تعهد است.»

موضع‌گیری ترامپ در این ماجرا واکنش مقامات قطر را نیز به دنبال داشت. مشعل بن حمد آل ثانی، سفیر قطر در واشنگتن آمریکا را فراخواند که تحت تأثیر و اعمال نفوذ کشورهای دیگر قرار نگیرد.

او در پیامی که در شبکه توئیتر منتشر کرد، خاطرنشان ساخت: «مشکل تأمین مالی تروریسم جهانی است. هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند آن را حل کند و قطر هم در قبال این مسئله ایمن نیست.»

سفیر قطر همچنین تصریح کرد که کشورش سال‌هاست که با آمریکا به‌طور مشترک با افراط‌گرایی مقابله می‌کند و مقامات آمریکایی نیز پیشرفت‌های قطر در این مسئله را پیش‌تر گواهی کرده‌اند.

در این میان روسیه پیشنهاد کرده که می‌تواند در حل تنشی که بر منطقه خلیج فارس سایه انداخته، میانجی‌گری کند.

سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه (۱۰ ژوئن) در مسکو گفت که مبارزه با تروریسم بزرگ‌ترین چالش است و کشورهای عربی نیز از این رو به یگانگی و اتفاق‌نظر نیاز دارند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.