روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را «غیرقابل توجیه» خواند

جمعه, 30ام تیر, 1396
اندازه قلم متن

میخائیل اولیانوف رئیس اداره خلع سلاح و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه

یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در رابطه با برنامه موشکی جمهوری اسلامی را «بی‌پایه و غیرقابل توجیه» دانست.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک روز پنج‌شنبه ۲۹ تیر اظهارات میخائیل اولیانوف رئیس اداره خلع سلاح و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه را بازتاب داده است که با انتقاد از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران می‌گوید که این رخداد به ضرر برجام خواهد بود.

آقای اولیانوف اظهار داشت: «تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران از جمله برنامه موشکی، به عنوان بخشی از اجرای طرح مشترک اقدام جامع برجام در برنامه هسته‌ای ایران برداشته شده است. اکنون وضع محدودیت‌های جدید غیر قابل توجیه است».

ایالات متحده روز سه شنبه ۱۸ شخص حقیقی و نهاد را به دلیل نقشی که در برنامه‌های موشکی ایران و تجهیز سپاه پاسداران داشته‌اند در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

این رخداد اعتراض تهران را به دنبال داشت که آمریکا را متهم ساخت با تحریم‌های جدید روح توافق هسته‌ای موسوم به برجام را نقض کرده است. از سویی واشینگتن نیز می‌گوید که ایران به روح برجام پایبند نبوده و ایران همچنان عامل بی‌ثباتی در منطقه است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در گزارش سالانه خود درباره تروریسم که روز چهارشنبه منتشر شد، ایران را عمده‌ترین کشور حامی تروریسم دانسته است.

در همین حال میخاییل اولیانوف با انتقاد از اقدامات واشینگتن علیه تهران عنوان کرده که مقامات آمریکا «به بد‌ترین وجه تعهدات خود در رابطه با برجام را اجرا می‌کنند» و از جمله اینکه نهادهای اقتصادی و مالی جهان را از انجام معامله با ایران می‌ترسانند.

جمهوری اسلامی ایران به دفعات آمریکا را به اعمال فشار بر روی بانک‌های خارجی برای عدم معامله با ایران متهم کرده است. این مسئله در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما منجر به انجام مذاکراتی میان وزیران خارجه دو کشور شد که جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا، اطمینان داد چنین فشاری در کار نیست.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.