بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور بمناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد: همسویی روحانیت ارتجاعی با سیا و دربار

جمعه, 27ام مرداد, 1396
اندازه قلم متن

بمناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد:

همسویی روحانیت ارتجاعی با سیا و دربار

اسناد جدیدی که اخیرا سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) از رده اسناد محرمانه خود خارج نموده و انتشار داده است زوایائی از نحوه شکل گرفتن و انجام کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ توسط آمریکا و انگلیس در پیوند با  ارتجاع داخلی را روشن تر از پیش میسازد. یکی از این نکات نقش روحانیت ارتجاعی ایران به رهبری ابوالقاسم کاشانی و محمد بهبهانی در کودتا است. این اسناد روشن میکند که چگونه آمریکا به منظور ایجاد اختلاف در صفوف جبهه ملی وارد عمل شده تعامل با کاشانی را پیش گرفت و او چه نکاتی را با واشنگتن در میان گذاشت. همچنین برملا میسازد که چگونه معمم مشهور محمد بهبهانی به عنوان یکی از عوامل اصلی کودتا برای خدمات خود از سفارت آمریکا پول دریافت کرده است.

بر اساس این اسناد کاشانی ماه‌ها قبل از وقوع کودتا با سفارت ایالات متحده و ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تماس بوده و حتی چند روز قبل از تلاش نافرجام شب ۲۴-۲۵ مرداد، به توصیه سفارت آمریکا در تهران دلارها را برای پخش بین اراذل و اوباش به محمد بهبهانی داده اند تا او برای برکناری مصدق که ناکام مانده بود با قاطعیت پیش رود.

آنطور که ریچارد کاتم، مأمور سابق سازمان سیا و استاد روابط بین الملل دانشگاه پیتسبورگ (وی همان کسی است که در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ به حلقه اتصال آمریکا و اطرافیان خمینی تبدیل شد و در نوفل لوشاتو به دیدار خمینی رفت) در کتاب خود “ناسیونالیسم در ایران” تاکید میکند: “دلارهای آمریکائی” به محمد بهبهانی داده شده بود تا عملیات نهایی سرنگونی دولت مصدق را در صبح روز ۲۸ مرداد به پیروزی برساند. بنا به گفته وی فقط چند نفر از نقشه کودتا خبر داشتند: فرماندهان چند یگان نظامی، رئیس شهربانی و “آیت الله بهبهانی” که مسئول سازماندهی تظاهرات بود. اسناد جدید همچنین حکایت از آن دارد که پس از سرنگونی مصدق، پرداخت دلارهای آمریکائی به محمد بهبهانی همچنان ادامه یافته بود.

این امر که روحانیون توسط سازمان‌های جاسوسی آمریکا و بریتانیا حمایت مالی می شده اند تا اراذلی چون شعبان جعفری و طیب حاج رضایی را به طرفداری از شاه به خیابان‌ها بیآورند همیشه روشن بود، اما برای اثبات آن مدارکی چنین روشن در اختیار افکار عمومی نبود که اکنون با انتشار این اسناد و مدارک این مشکل برطرف شده است.

اگرچه امروز جمهوری اسلامی با سکوت خود بر نقش آیت الله کاشانی در کودتا بنحوی خجولانه صحهٔ می‌‌گذارد اما از یاد نبریم که آیت الله خمینی این نقش‌ ننگین را برای کاشانی و بهبهانی‌ و روحانیون مرتجع دیگر می‌‌ستود و می‌‌گفت که مصدق در کودتا سیلی‌ خورد. جمهوری اسلامی با سکوت خود در قبال انتشار این اسناد در مورد نقش ابولقاسم کاشانی عملا و بطور غیر مستقیم بر درستی این واقعیت تاریخی صحه میگذارد. جمهوری اسلامی همراه شعار مرگ بر آمریکا، از ابوالقاسم کاشانی، مجمع مسلمانان مجاهد وی و فداییان اسلام، مبارزان فداکار و ثابت قدم ضد آمریکا میسازد. مسئولان نظام از یکطرف جبهه ملی ایران و بویژه دکتر محمد مصدق را مرتد نامیدند و از طرف دیگر همواره در مذاکرات بین المللی از کودتای ۲۸ مرداد محملی ساخته اند تا جمهوری اسلامی را از غرب طلبکار نشان دهند.

از جانب دیگر شاهد رفتار طرفداران سلطنت پهلوی هستیم که همچنان واقعیت کودتا را حاشا میکنند و بدون توجه به اثرات این واقعه‌ی ایران بربادده (که بهمن ۵۷ یکی از تبعات آن بود)، کودتا را همچنان “رستاخیز ملی” و حرکتی توصیف میکنند که مردم به راه انداختند تا “اعلیحضرت” فراری را به ایران باز گردانند! این عده تصور میکنند میتوان به صرف ادعا “شب تاریک” را در انظار، “روز روشن” وانمود ساخت.

برای ملت ایران ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روز شکست آزادی و دموکراسی است. در این روز قدرت های بیگانه با همدستان داخلی خود مثل بخشی از روحانیت و دربار علیه دولت ملی و قانونی محمد مصدق کودتا کردند؛ بسیاری از عناصر ملی و مبارز بعد از کودتا دستگیر، شکنجه، زندانی و برخی حتی به جوخه های اعدام سپرده شدند. احزاب وابسته به جبهه ملی ممنوع و مقاومت مردم در برابر رژیم کودتا سرکوب گردید. مطبوعات آزاد سانسور شد و آزادی های مندرج در قانون اساسی مشروطه بکلی زیر پا نهاده شد. مصدق در یک دادگاه فرمایشی محاکمه شد و پس از سه سال زندان تا پایان عمر در قلعه احمد آباد در حبس خانگی بسر برد.

دوران سلطنت پهلوی بسر آمد ولی استبداد دیر پای حکومت وی اینبار در لباس جمهوری اسلامی به نحو شدیدتری ادامه یافت.

مصدق امروز نماد مبارزه برای آزادی و استقلال ایران است که راهش به ویژه برای نسلهای بعد یک اندیشه راهنماست. مردم ایران با توجه به تجربیاتی که از دو رژیم استبدادی گذشته و کنونی کسب کرده اند هر روز بیشتر پی میبرند که استبداد جز فساد و تباهی و فقر و فلاکت حاصلی ندارد و حل معضلات کشور تنها با ادامه راه مصدق یعنی استقرار یک حکومت ملی مبتنی بر آزادی، دموکراسی و جدائی دین از حکومت میسر است.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور
۲۷ مرداد ۱۳۹۶ برابر ۱۸ اوت ۲۰۱۷
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.