حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

سه شنبه, 28ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن


دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با انتقاد شدید از حکومت ایران، توافق هسته‌ای را “مایه شرمساری” آمریکا خواند و گفت که “هنوز حرف آخر را درباره این توافق نشنیده‌ایم”.

او حکومت ایران را یک “دیکتاتوری فاسد” خواند که پشت نقاب دموکراسی پنهان شده است.

آقای ترامپ گفت که بعضی “کشورهای یاغی” از جمله ایران نه حقوق شهروندان خود را رعایت می‌کنند و نه به حق حاکمیت کشورهای دیگر احترام می‌گذارند.

او ایران را کشوری ثروتمند و دارای غنای فرهنگی توصیف کرد که حکومتش درآمد نفتی خود را به جای بهبود وضعیت زندگی مردم، صرف کمک به گروه‌هایی مانند حزب الله لبنان می‌کند که به گفته آقای ترامپ، تهدیدی علیه “همسایگان مسالمت‌جوی عرب و اسرائیلی خود” هستند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که این کشور نمی‌تواند اجازه دهد این “رژیم جنایتکار” به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه ادامه دهد و بر توان موشکی خود بیفزاید.

آقای ترامپ گفت: “ما نمی‌توانیم به توافقنامه پایدار بمانیم، اگر پوششی باشد برای ساخت یک برنامه هسته‌ای”.
او توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ جهان با ایران را یکی از بدترین توافق‌نامه‌هایی توصیف کرد که دولت آمریکا در تاریخ خود امضاء کرده است. او گفت که این توافقنامه یک‌طرفه و مایه شرمساری آمریکاست.

آقای ترامپ گفت وقت آن است که همه کشورها از دولت ایران بخواهند که از روش خود دست بکشد، به حمایت از تروریسم خاتمه دهد و به حقوق همسایگانش احترام بگذارد.

رئیس جمهور آمریکا گفت روزی فرا خواهد رسید که مردم ایران بتوانند بین ادامه راه فعلی و بازگشت به مسیر رشد و تعالی انتخاب کنند.

او به سفر خود به عربستان سعودی و دیدار با رهبران کشورهای عرب و اسلامی اشاره کرد و گفت که آمریکا و متحدانش در منطقه جلوی “تروریسم اسلامگرای تندرو” خواهند ایستاد.

آقای ترامپ گفت هیچ کشوری نباید از گروه‌هایی چون القاعده، حزب‌الله و طالبان حمایت کند.

اگر مجبور شویم، کره شمالی را نابود می‌کنیم

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود به بحران هسته‌ای کره شمالی اشاره کرد و گفت که رهبر این کشور اجازه می‌دهد مردمش از گرسنگی بمیرند و آنها را به زندان می‌اندازد، شکنجه می‌کند و می‌کشد.

او به برنامه تولید موشک‌های بالستیک و سلاح هسته‌ای کره شمالی اشاره کرد و گفت: آمریکا مقتدر و صبور است، اما اگر برای دفاع از خود یا همپیمانانش ناچار شود، کره شمالی را به طور کامل نابود خواهد کرد.

آقای ترامپ گفت که رهبر کره شمالی راه خودکشی را برای خود و کشورش انتخاب کرده است.

او گفت که تنها آینده قابل قبول برای کره شمالی، خلع سلاح هسته‌ای است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.