احداث خط لوله انتقال گاز ایران به هند با کمک روسیه

جمعه, 12ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

روسیه و ایران برآنند تا با اجرای یک پروژه مشترک امکان انتقال گاز طبیعی ایران به هند را فراهم آورند. به این منظور قرار است خط لوله‌ای به طول ۱۲۰۰ کیلومتر احداث شود. پروژه‌ای که تنها با مشارکت پاکستان می‌تواند اجرا گردد.

خبرگزاری رویترز از امضای قریب الوقوع توافق اولیه پروژه مشترک ایران و روسیه در زمینه انتقال گاز ایران به هند خبر می‌دهد. شرکت روسی گازپروم در همراهی با شرکت‌های ایرانی، هندی و پاکستانی پروژه احداث خط لوله انتقال گاز به هند را اجرا خواهد کرد.

شرکت‌های این سه کشور در حال حاضر مشغول تهیه لیستی از آن دسته از حوزه‌های گازی هستند که در چارچوب این پروژه باید مورد بهره‌برداری قرار گیرند. پیش بینی می‌شود که کار بر روی این پروژه از اوایل سال آینده میلادی آغاز شود. شرکت روسی گازپروم با تامین نیازهای زیرساختی، در این پروژه بزرگ مشارکت خواهد داشت.

هنوز هزینه دقیق احداث این خط لوله مشخص نشده است. بر اساس ارزیابی مسئولان روسی، اجرای این پروژه نیاز به سرمایه‌گذاری کلان دارد و هزینه اولیه این پروژه بالغ بر یک میلیارد دلار برآورد شده است.

نیاز ایران به سرمایه‌های خارجی

خبرگزاری رویترز در ادامه می‌نویسد که ایران پس از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ خواستار افزایش فعالیت‌های خود در صنایع نفت و گاز شده است. انزوای سیاسی کشور، تحریم‌ها و عدم سرمایه‌گذاری در صنایع یاد شده، باعث آن شده است که ایران نتواند از همه ذخایر خود بهره مطلوب را ببرد.

اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی جهان اعلام آمادگی کرده‌اند تا در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کنند. در گزارش یاد شده به پروژه مشترک ایران و شرکت فرانسوی توتال نیز اشاره شده است.

کمپانی‌های نفتی رویال داچ شل، شرکت ایتالیایی انی و روس‌نفت از جمله ۳۰ شرکت خارجی هستند که برای مشارکت در پروژه‌های بزرگ نفت و گاز ایران ابراز آمادگی کرده‌اند. گرچه شرکت‌های نفتی آمریکا از فعالیت در ایران منع شده‌اند، اما آن‌ها نیز می‌توانند از طریق شرکت‌های وابسته خود در این عرصه فعالیت کنند.

این در حالی است که تردیدهای ناشی از رویکرد احتمالی آمریکا در قبال توافق هسته‌ای باعث آن شده است که شرکت‌های نفتی بزرگ سیاست صبر و انتظار را در پیش بگیرند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.