محمود سیف؛ متهم اصلی شبکه جعل اسکناس برای سپاه

چهارشنبه, 1ام آذر, 1396
اندازه قلم متن

محمود سیف، مدیرعامل سابق شرکت “تجارت الماس مبین”

محمود سیف، مدیرعامل سابق شرکت «تجارت الماس مبین» دیروز بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا، در فهرست تحریم های این کشور قرار گرفت. اتهام او این است از طریق شرکت «پردازش تصویر رایان» تجهیزات و لوازم لازم برای جعل اسکناس را از اروپا تامین کرده است. سیف متهم به تامین سلاح برای سپاه نیز شده است.

پروژه پردیس نور واقع در منطقه ۵ شهرداری تهران یکی از پروژه های وابسته به بنیاد تعاون سپاه است

شرکت «تجارت الماس مبین» در مشارکت با شرکت «پردازش تصویر رایان»، یک شبکه جعل اسکناس های یمنی را ساماندهی کرده که در خدمت نیروی قدس سپاه پاسداران هستند. سپاه قدس ایران متهم به حمایت از شورشیان حوثی یمن است.

شرکت »پردازش تصویر رایان» در سال های اخیر در حوزه های مختلفی فعال شده است. این شرکت سال ۹۲ خط تولید سیم کارت و کارت هوشمند را راه انداخت و خبر آن با عنوان «افتتاح نخستین خط تولید سیم کارت بنیاد در کشور» در رسانه ها منتشر شد. همان زمان اعلام شد که این شرکت قابلیت تولید هولوگرام، چاپ قبوض تلفن و نخ اسکناس را دارد و در تلاش است انحصار تولید کارت ملی را در اختیار بگیرد.

پروژه پردیس نور واقع در منطقه ۵ شهرداری تهران یکی از پروژه های وابسته به بنیاد تعاون سپاه است

دیگر فردی که دیروز نامش در فهرست تحریم ها اضافه شده، رضا حیدری است که مدیرعامل شرکت «پردازش رایان تصویر» معرفی شده است. قبلا محمود سیف مدیر این شرکت بود. حیدری قبلا مدیرعامل شرکت «رسام نگار جاوید» بود. این شرکت سال ۹۱ ماشین آلات تولید کارت های هوشمند را از آلمان وارد کرده بود.

اما این نخستین بار نیست که نام محمود سیف با چنین پرونده هایی گره می خورد. او سال ۲۰۰۴ در یک معامله صوری در اتریش گیر افتاد. محمود سیف و همسر سابقش شهرزاد میرقلی خان، در پی خرید ۳۵۰۰ دوربین نظامی دید در شب بودند، کالاهایی که مشمول تحریم تجاری آمریکا علیه ایران بودند. ماموران آمریکایی خود را فروشنده جا زدند و آنها را در هتلی در وین بازداشت کردند.

شهرزاد میرقلی خان پیش از این درباره روابطش با محمود سیف به «ایران‌وایر» گفته بود: «بعد از برخی از رفت و آمدهایش با یک سری حاج آقا و گیر دادن به حجابم، به من گفت خودش را از سپاه بازخرید کرده است.» در ادامه، محمود سیف به او پیشنهاد سفر ماه عسل به اتریش را می‌دهد:‌ «در سفر گفت به جلسه‌ای بیا و کار ترجمه انجام بده. این جلسه برنامه ریزی دولت امریکا و اتریش برای دستگیری ما بود. در نمایشگاهی در آلمان، همسر سابق من با امریکایی‌ها برای خرید دوربین دید در شب مذاکره می‌کند و این پروسه دو سال و نیم طول می‌کشد. امریکایی‌ها محل تحویل دوربین ها را اتریش تعیین می کنند.»

آن ها پس از این جلسه در هتل، بازداشت می شوند. ۲۸ روز در زندان اتریش و سپس  ۴۰ روز با وثیقه در هتل بودند. مشخص نیست با دخالت چه کسی و چرا ولی به ادعای شهرزاد میرقلی خان، در این مرحله آمریکایی ها پیگیری قضایی و امنیتی ماجرا را رها می کنند:‌ «ما را فرستادند دبی. در دبی محمود رفت زندان. مدتی بعد آزاد شد.» شهرزاد اما تصمیم به سفر دوباره به آمریکا می گیرد. این سفر منجر به طرح دوباره پرونده و رفتنش به زندان می شود، ۵ سال.

وی بعد از آزادی، به ایران بازگشت و مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شبکه انگلیسی زبان پرس ‌تی‌وی شد و پس از انتصاب محمد سرافراز به‌عنوان رییس سازمان صداوسیما، بازرس ویژه این سازمان شد. یک ماه بعد از بازگشت به ایران، وزارت اطلاعات شهرزاد میرقلی خان را احضار می‌کند و بعد از سوال و جواب‌های متعدد، از او تعهد می گیرند کتابی ننویسد که در آن اشاره ای به ازدواج با محمود سیف شده باشد، مصاحبه‌ای انجام ندهد و فیلمی نسازد. با این حال او کتابش را می نویسد. پس از نوشتن کتاب توسط سازمان اطلاعات سپاه احضار می شود:‌ «به من انگ جاسوسی و نیروی نفوذی و داشتن رابطه نامشروع زدند.» سازمان اطلاعات سپاه به او فشار می آورد که از ایران خارج شود. شهرزاد میرقلی خان از تلاش های ناموفقی برای ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی خبر داده ولی گفته با مجتبی خامنه ای ملاقات کرده، ملاقاتی که بی نتیجه بود و سرانجام او مجبور شد استعفا دهد و به عمان برود. حاشیه های سیاسی و امنیتی این ماجرا منجر به برکناری محمد سرافراز از ریاست صداوسیما شد.

اما برگردیم به محمود سیف. سال ۹۰ برخی رسانه های اپوزیسیون خبر دادند که یک شبکه جعل اسکناس در اروپای شرقی کشف شده که نام محمود سیف و برادرش حمید در آن به چشم می خورد. این افراد همچنین متهم به قاچاق مواد مخدر شده بودند. تمامی این فعالیت ها با سپاه قدس ارتباط داشت. این گزارش به اندازه ماجرای خرید دوربین دید در شب برجسته نشد.

مهم ترین نکته درباره پرونده محمود سیف اما وجود یک نام دیگر است. رضا گلپور، فعال امنیتی – رسانه ای که اکنون به جرم جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده، مرداد۹۵ در گزارشی که در سایت عماریون منتشر شد، از «ربط منطقی» محسن سجادی نیا با «محمود سیف، فرزند امان الله، متولد خرداد ۱۳۴۳» خبر داد و به شرکت هایی چون رسا تجارت مبین اشاره کرد.

در شرکت های زیرمجموعه هلدینگ « تجارت الماس مبین» می توان نام شرکت «رسا تجارت مبین» را یافت. علاوه بر این نام شرکت هایی چون «شرکت صنایع فلزی ایران»، «رسام نگار جاوید»، «کارگزاری رسمی بیمه حامی تجارت الماس»، «رسانه مهر وطن»،‌ «توسعه ارتباطات همراه اشیا»، «مشاوره توسعه راه آهن ایران مترا»، «ارتباطاتی ضحی کیش» و …. هم وجود دارند که همگی تحت کنترل بنیاد تعاون سپاه هستند.

در تمام این شرکت ها، حضور مستقیم یا غیرمستقیم محسن سجادی نیا به چشم می خورد ولی در هیچکدام از این شرکت ها، نام محمود سیف به چشم نمی خورد. در واقع، محمود سیف اسم مستعار محسن سجادی نیا است.

محسن سجادی نیا به همراه مسعود مهردادی، در سال های اخیر، تمام فعالیت های خود را در قالب هلدینگ اقتصادی یاس پیش می بردند. محسن سجادی نیا تا سال ۹۰ فعالیت های خود را در قالب شرکت «گروه بین المللی توسعه تجارت وحدت» دنبال می کرد. اواخر سال ۹۰ سهامدار شرکت تجارت الماس مبین به شماره ثبت ۳۹۶۹۴۲ شد و همراستا با آن شرکت «نوین تجارت مبین آرکا» را مدیریت می کرد.

بر اساس آگهی رسمی مورخ ۱۷ بهمن ۹۴، سهامداران اصلی شرکت «تجارت الماس مبین» عبارتند از: «گروه توسعه اقتصادی یاس، شرکت نوین تجارت مبین آرکا و تعاونی اعتبار ثامن الائمه.» تعاونی اعتبار ثامن الائمه وابسته به بنیاد تعاون سپاه است. محسن سجادی نیا نیز سال ۹۲ در گفتگو با رسانه ها اعلام کرده که مجموعه «تجارت الماس مبین» با سرمایه ۱۵۰ میلیارد تومان وابسته به بنیاد تعاون سپاه است. هلدینگ اقتصادی یاس نیز متعلق به بنیاد تعاون سپاه است و سال ۹۴ با مدیرعاملی مسعود مهردادی راه اندازی شده است. محسن سجادی نیا و مسعود مهردادی هر دو در هیات مدیره «شرکت ارتباطات سیار ایران» یا همان همراه اول نفوذ داشتند.

اما موضوع فعالیت های این شرکت از خرداد ۹۶ به طور جدی متحول شد. خرداد امسال وب سایت آمدنیوز خبر داد مسعود مهردادی و محسن سجادی نیا به دلیل تخلفات اقتصادی بازداشت شده اند. بر اساس این گزارش ها، مسعود مهردادی معاون اقتصادی بنیاد تعاون سپاه بود و محسن سجادی نیا، قائم مقام مهردادی محسوب می شد. مهرماه ۹۶ علی مطهری، نماینده مجلس ایران در گفتگو با نشریه لوموند تایید کرد دستگیری هایی در زمینه فساد اقتصادی در سپاه انجام شده است. همان ایام روزنامه فایننشال تایمز خبر داد ۱۲ عضو سپاه و فعالان اقتصادی مرتبط با آنها بازداشت شده اند. این روزنامه نوشته بود یک چهره ارشد سپاه که «مغز اقتصادی سپاه» خوانده می شود هم بازداشت شده ولی پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شده است. «مغز اقتصادی» را برخی رسانه ها در توصیف مسعود مهردادی نوشته اند. با این حال گزارشی از آزادی محسن سجادی نیا منتشر نشده است.

یک نشانه مهم در تایید این خبرها، اسناد رسمی سازمان ثبت شرکت هاست. بر اساس نامه ای که ۲۱ تیرماه ۹۶ از سوی شرکت تجارت الماس مبین به اداره ثبت ارسال شده، محسن سجادی نیا و شرکتش حذف شده اند و «شرکت مهندسی و توسعه اقتصاد البرز فام» جانشین آنها شده است. این تغییر و تحول همزمان با خبر بازداشت سجادی نیا صورت گرفته است.

تغییر تحول دیگر در گروه هلدینگ اقتصادی یاس به شماره ثبت ۴۷۳۰۲۲ رخ داده است. در حالی که بر اساس آگهی رسمی مورخ ۹ شهریور ۹۵، مسعود مهردادی برای دو سال به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شده، در تاریخ ۳ تیرماه ۹۶ او از هیات مدیره شرکت حذف شده است؛ همزمان با روزهایی که خبرهای بازداشت او منتشر شده بود.

یک پرونده جنجالی دیگر درباره شرکت «تجارت الماس مبین»، پرونده بوستان مادر است. این بوستان هفت هکتاری که در منطقه ۵ تهران واقع شده و ارزش آن ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده بود، سال ۹۲ به شرکت «مبین سازه پارند» وابسته به «تجارت الماس مبین» واگذار می شود. شهرداری تهران مدعی بود که این شرکت از شهرداری تهران طلبکار است و این ملک تهاتر شده است. این شرکت قرار است «پروژه پردیس نور» با زیربنای ۴۰۰هزار متر مربع را در محل بوستان مادر بسازد. شرکت «مبین سازه پارند» علاوه بر این پروژه، پنج پروژه بزرگ دیگر را هم در تهران اجرایی می کند.

در ماجرای بوستان مادر برخی اعضای شورای شهر معترض شدند، وب سایت جماران هم گزارشی افشاگرانه درباره آن نوشت و قول داد به نهادهای مسئول بپردازد ولی از سال ۹۳ تاکنون خبری نشده، چون پای سپاه در میان است.

وارد شدن نام محمود سیف به فهرست تحریم های آمریکا در حال حاضر ارزش خاصی ندارد. او یک مهره سوخته بازداشت شده است که از  اواخر خردادماه امسال مسئولیتی در شرکت تجارت الماس مبین ندارد ولی افزوده شدن نام دو شرکت «تجارت الماس مبین» و «رایان پردازش تصویر» می تواند دردسرساز باشد. راه حل این دردسر هم آسان است. بنیاد تعاون سپاه شرکت های تازه تاسیس می کند و آدم های تازه معرفی می کند؛ مافیای عجیب، ماهر و پیچیده.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.