ناآرامی های ایران؛ مرگ سینا قنبری در زندان

دوشنبه, 18ام دی, 1396
اندازه قلم متن

خانواده بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در ایران روزهاست در پی دریافت خبر جلوی زندان اوین تجمع کرده اند

ماهرخ غلامحسین پور

طیبه سیاوشی و محمود صادقی، دو نماینده تهران در مجلس، مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر در ایران را تایید کرده اند. او در زندان اوین بوده است و شامگاه شنبه ۱۶ دی ماه درگذشته است. طیبه سیاوشی گفته است بر اساس گزارش وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی، این جوان ۲۳ساله در زندان خودکشی کرده است.

محمود صادقی نماینده مردم تهران خبر کشته شدن سینا قنبری در بازداشتگاه اوین را تایید کرد

خبر مرگ او را نخستین بار «کمیته پیگیری بازداشت های دی ماه ۹۶» به نقل از افرادی اعلام کرد که از زندان آزاد شده بودند. کمیته ای که متشکل از برخی فعالان سیاسی ساکن ایران است و دو روز پیش اعلام موجودیت کرد. این کمیته از مردم خواسته است که اطلاعات خود درباره افراد بازداشت شده را از طریق یک آدرس ارسال کنند تا پیگیری های لازم برای تعیین سرنوشت و وضعیت این افراد صورت گیرد.

دیشب چند ساعت پیش از اعلام این خبر، چند کاربر توییتر خبر مرگ وی را اعلام و نوشتند که به او متادون با دوز بالا تزریق شده است. با این حال «کمیته پیگیری بازداشت های دی ماه ۹۶» دلیل مرگ او را نامعلوم اعلام کرده است.

یک منبع ساکن ایران به ایران وایر گفته است سینا قنبری متولد ۱۵ دی ماه بوده و قبل از روز تولدش بازداشت شده است. او نیز می گوید به سینا قنبری متادون تزریق شده است. مشخص نیست علت در دسترس بودن متادون و یا تزریق آن چیست. بنابر این روایت، سینا قنبری به ماموران هشدار می دهد که در صورت عدم آزادی اش خودکشی می کند و در دستشویی با استفاده از کیسه زباله خودکشی کرده است. ایران وایر قادر به تایید دقیق این جزییات نیست.

از سوی دیگر، طیبه سیاوشی، نماینده مجلس گفته است سینا قنبری توسط نیروی انتظامی بازداشت و به قوه قضاییه تحویل داده شده است. تاریخ بازداشت او اعلام نشده است.

توضیحات این دو نماینده مجلس تاکنون برای بسیاری از کاربران فضای مجازی قانع کننده نبوده و آنها با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و یا مرگ ستار بهشتی، بلاگری که در جریان شکنجه و ضرب و شتم توسط یک افسر نیروی انتظامی کشته شد، خبر از وقوع یک قتل دیگر می دهند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس هم در توییتی نوشته است: «به رئیس جمهور و مقام های امنیتی و قضایی هشدار می دهم از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنید.»

علاوه بر سرنوشت تلخ سینا قنبری، بسیاری از خانواده های دیگر هم در روزهای گذشته با نگرانی در حال پیگیری وضعیت بازداشت شده ها هستند.

«مریم. ر» خواهر یکی از افراد بازداشت شده در فردیس کرج به ایران وایر می گوید نیروهای بسیجی برادرش را روز سه شنبه گذشته وقتی برای دریافت پول به یک دستگاه خودپرداز مراجعه کرده بود، با ضرب و شتم بازداشت کرده و با خودشان برده بودند. « برادرم فرد آرامی است و به نیت شرکت در اعتراضات نرفته بود. او یک لباس کلاهدار به تن داشت و چون هوا سرد بود کلاه لباسش را روی سرش کشیده بود. حوالی بانک بین جمعیت گیر افتاده بود و بسیجی ها او را بازداشت کرده بودند.»

خانواده مریم چندین روز از فرزندشان بی خبر بوده اند. در این مدت سردخانه پزشکی قانونی و بیمارستان ها را جستجو کرده اند: «کسی نمی داند ما چه روزهای سختی را گذراندیم. هر جایی که تصور کنید گشتیم. سه روز بعد اسم او را در لیست زندانی های زندان قزل حصار پیدا کردیم. در حالی که آنها به سادگی می توانستند با یک تلفن ما را از این جریان مطلع کنند.»

بازپرس پرونده می گوید برایشان محرز شده برادش بی گناه است. قرار می گذارند جوان بازداشت شده را با قرار کفالت آزاد کنند: «بعد از رو زدن به آشنا و فامیل و غریبه یکی از دوستانمان که کارمند بنیاد شهید بود حاضر شد فیش حقوقی اش را گرو بگذارد. وقتی آن فرد با فیش حقوقی اش مراجعه کرد گفتند بنیاد شهید را قبول نداریم. یکی دیگر از اعضای فامیل که بازنشسته آموزش و پرورش بود این بار حاضر شد ضمانت کند. این بار هم بازپرس گفت چون شما بازنشسته هستید ما نمی توانیم کفالت شما را بپذیریم. کاملا مشخص بود که هدفشان اذیت خانواده های مراجعه کننده است.»

در جریان تلاش خانواده مریم ، بازپرس با بی احترامی و خشونت با اعضای خانواده او برخورد می کند: « شروع کرد با خانم میانسالی که حاضر شده بود فیشش را گرو بگذارد به پرخاشگری که اصلا چه کسی گفته ما از بازنشسته ها قرار کفالت قبول می کنیم. همان جا زنگ زدیم به یک نفر دیگر که کارمند آموزش و پرورش بود.خودش را به آنجا می رساند. ساعت ۱۲ ظهر بود که بالاخره مدارک نفر سوم را قبول کردند و حکم آزادی را صادر کردند. از ساعت ۱۲ تا هفت بعد از ظهر آنها پدر و مادر بیمارم و آن خانم و آقای همراه را پشت دیوار قزل حصار سر پا نگه داشتند و هیچ کس نبود که پاسخگو باشد. فقط ما نبودیم. آنجا جمعیت زیادی بودند. خانواده های زیادی که با حکم کفالت آمده بودند. بعضا با نوزاد یا افراد مسن و ناتوان. هر بار که مراجعه می کردیم که ما نامه داریم نگهبانان زندان با پرخاش می گفتند یک بار دیگر سوال کنید اصلا از آزادی شان خبری نخواهد بود و نگهشان می داریم.»

پس از هفت ساعت انتظار پشت دیوارهای زندان قزل حصار، آنها برادر مریم را به قید کفالت آزاد می کنند. مریم میگوید تا آن روز هیچ وقت برادرش را در آن وضعیت ندیده بوده: «معلوم بود به شدت تحت فشار بوده و احتمالا کتک خورده. به شدت گرسنه بود و دست هایش از فرط گرسنگی می لرزید. می گفت در تمام این چند روزی که در بازداشت به سر می برده، به آنها غذای کافی ندادند و غالب افراد بازداشت شده از گرسنگی رنج می برند.»

آنها را یک شب در ساختمان کمیته نگه می دارند و روز بعد تحویل زندان قزل حصار می دهند: «برادرم می گوید یازده نفر بوده اند و فرد بسیجی که آنها را از کمیته به زندان منتقل کرده، به شوخی به افسرنگهبان زندان گفته که آنها را یک شب بینداز توی بند ابدی ها تا حالشان را جا بیاورند. ولی فرد تحویل گیرنده جواب داده این چه حرفی است؟ اینها بچه های ما هستند. حالا یک خطایی هم کرده اند. قابل اغماض است.»

یکی دیگر از افراد معترضی که چند شب را در زندان اورمیه گذرانده به ایران وایر می گوید: «ما نزدیک به چهل نفر بودیم. یک عده را در جریان مشارکت در اعتراضات و از سطح خیابان ها بازداشت کردند و چند نفری را هم از محل کار و زندگی به زندان منتقل کرده بودند.» او می گوید در جریان بازداشتش با خانواده ایی آشنا شده که پسرشان در جریان اعتراضات مفقود شده بود: «آنها یک هفته بود از فرزندشان بی خبر بودند، اسم کوچک بازداشتی مورد نظر حسن بود اما خانواده اش مایل نبودند ماجرا را رسانه ای کنند.»

اما همه بازداشتی ها در سطح خیابان بازداشت نشده اند. تعدادی از افراد در محل کار، منزل یا حتی بیمارستان و زمان عیادت بیمار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

«امیرملادوست»، دهم دی ماه ، ساعت شش عصر در محل کارش توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و به پلیس امنیت ارومیه منتقل می شود. روز بعد از دستگیری او و چند تن بازداشتی دیگر را به دادسرای عمومی ارومیه منتقل و در شعبه چهارم بازپرسی به اتهام شرکت در اعتراضات و صدور فراخوان، با قرار وثیقه پنجاه میلیونی موقتا آزاد می کنند.

به گفته این زندانی مسئولان زندان ارومیه زمان پذیرش وثیقه از تک به تک افراد خواسته اند که تحت هیچ شرایطی به جمع معترضین نپیوندند و در فضای مجازی فراخوان یا دعوتی برای مشارکت در اعتراضات منتشر نکنند.

امیرملادوست پیش از آن به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به تحمل چهار سال زندان محکوم شده بود که سی ماه آن را در زندان اوین و بقیه حبسش را در زندان ارومیه گذرانده است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.