رامین سیدامامی: به اتهام‌های زرد جواب نمی‌دهیم

جمعه, ۲۷ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

رسانه‌های نزدیک به محافل امنیتی، فیلم صداوسیما در اثبات اتهام “جاسوسی” کاووس سیدامامی را بازپخش کرده‌اند. پسر این استاد دانشگاه در توئیتر نوشت خانواده آنها فقط خواهان روشن‌‌شدن واقعیت است و به اتهامات دیگر پاسخ نمی‌دهد.

به موازات بالا گرفتن پرسش‌ها و فشار بر قوه قضاییه و اطلاعات سپاه، صدا و سیمای جمهوری اسلامی در شامگاه پنجشنبه ۲۶ بهمن، فیلمی در راستای اثبات ارتباط کاووس سیدامامی با “افسر اطلاعاتی آمریکا” پخش کرد. این فیلم حاوی صحنه‌هایی از زندگی خانوادگی و اجتماعی سیدامامی است و از جمله این مدعا را دنبال می‌کند که او و کنشگران زیست محیطی به بهانه رصد زیست بوم، دوربین‌هایی را برای دیدن “نادیده‌های امنیتی” کشور نصب کرده بودند. در بخشی از فیلم عنوان می‌شود که چند خانه در منطقه دروس در اختیار سیدامامی بوده که از طریق زیرزمین به یکدیگر راه داشتند.

این فیلم، روز جمعه در رسانه‌های نزدیک به محافل امنیتی و شبه‌نظامی بازنشر شده است.

خبرگزاری تسنیم از جمله پیرامون این فیلم نوشت: «سید امامی فعال محیط زیست یا جاسوس؟» وبسایت مشرق نیوز، دیگر رسانه نزدیک به سپاه هم با مرور شجره‌نامه خانوادگی و زندگی خصوصی کاووس سیدامامی گزارشی نوشته و او را “جامعه شناس میلیاردر جاسوس” خوانده است.

رامین سید امامی، پسر کاووس سیدامامی در واکنش به این فیلم در توئیتر نوشت: «هیچکدوم از اعضای خانواده ما به اتهامات بی‌پایه و  زرد در مورد پدرم پاسخ نمیدن. کسایی که این فاجعه رو به بار آورده‌اند چون ظاهرا از بخش‌های دیگه حکومت تحت فشارن و باید پاسخگو باشن برای توجیه کارهاشون نو به نو اتهامات ناروا وارد می‌کنن. هدف من و خانواده‌ام تنها روشن شدن واقعیت در این پرونده غم‌انگیزه. همین.

دادستان تهران اعلام کرده که کاووس سیدامامی و تیم دستگیر شده، با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت‌های سه گانه‌ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کردند. عباس جعفری دولت آبادی گفته که جاسوس سازمان سیا در خانه کاووس سیدامامی مستقر می‌شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه نیز تاکید کرده که سیدامامی خودکشی کرده تا جلوی لو رفتن اطلاعات و نفرات بیشتر در این پرونده را بگیرد.  این در حالی است که در گواهی پزشکی قانونی، علت مرگ سیدامامی “در دست بررسی” قید شده است.

پیام درفشان، وکیل خانواده سیدامامی می‌گوید: «از نظر قانونی این صحبت‌ها تخلف است زیرا متهم باید به دادگاه برود و اتهام‌هایش بررسی شوند. بر اساس آیین‌نامه دادرسی کیفری، کسی حق ندارد در باره این که فردی مجرم بوده یا نبوده یا اتهامش چیست صحبت کند.»

رئیس جمهور ایران گروهی چهار نفره متشکل از معاون حقوقی خودش و وزیران اطلاعات، کشور و دادگستری را مسئول بررسی “حوادث ناخوشایند” در زندان‌ها کرده است.

اولین تماس دستگیرشدگان

هومن جوکار مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، طاهر قدیریان دارنده عنوان “دانشمند جوان” از سوی کمیته “انسان و کره مسکون” یونسکو، سام رجبی کارشناس محیط زیست، امیرحسین خالقی و نیلوفر بیانی، کارشناسان حیات وحش و سپیده کاشانی همسر هومن جوکار و سرپرست فعالیت‌ها و مشاور سابق برنامه محیط زیست سازمان ملل، با خانواده‌هایشان تماس تلفنی داشته‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌نویسد که این شش نفر، شامگاه سه‌شنبه ۲۴ بهمن توانسته‌اند با اعضای خانواده خود صحبت کوتاهی داشته باشند. لیلی هوشمند افشار، مادر سام رجبی به کمپین گفته که پسرش تنها توانست بگوید: «حال من خوب است. نگران نباش.»

این افراد به همراه کاووس سیدامامی و مراد طاهباز در روزهای چهارم و پنجم بهمن دستگیر شدند. در این فاصله، کاووس سیدامامی به مرگی مشکوک در سلول انفرادی درگذشت و از مراد طاهباز که تابعیت ایرانی-آمریکایی دارد هیچ خبری نیست. او در میان کسانی نبوده که اجازه تماس تلفنی یافته‌اند.

کمپین حقوق بشر ایران به نقل از عضو خانواده یکی دیگر از بازداشت‌شدگان می‌نویسد: «زنگ زدند و فقط گفتند که “حالم خوب است و نگران نباشید” و بعد تلفن قطع شد.

یکی دیگر از نزدیکان افراد بازداشت شده به کمپین حقوق بشر ایران گفته‌است: «ما آدم‌های معمولی و ساده‌ای هستیم، آدم‌های سیاسی نیستیم ولی در این مرحله متاسفانه اجازه ورود وکیل هم نداده‌اند. برخی خانواده‌ها وکیل گرفته‌اند ولی به وکلا هم که مراجعه کرده‌اند هیچ پاسخی نداده و اجازه ورود هم نداده‌اند.»

کمپین از قول عضو خانواده یکی از بازداشت‌شدگان گزارش داده که مقامات قضایی و امنیتی هیچ اطلاعی در مورد اتهام آنها به خانواده‌ها نداده‌اند: «به طور کلی ما هم در رسانه‌ها می‌خوانیم که اتهام بچه‌ها به طور مشخص چیست. مطمئن هستیم که آنها کاری نکرده و جرمی مرتکب نشده‌اند. این اتهامات اساس علمی هم ندارد و حتی مطرح کردن‌شان کار درستی نبوده است.»

منبعی که نامش برده نشده، به کمپین حقوق بشر ایران گفته که خانواده‌ها سکوت کرده‌اند تا مبادا آسیب بیشتری متوجه دستگیرشدگان بشود: «‌آنها تحت فشار هستند که هیچ گونه مصاحبه و اطلاع‌رسانی درباره بازداشت شدگان نکنند و به آنها گفته شده‌ که هرگونه مصاحبه به ضرر بچه‌هایشان تمام می‌شود و پرونده آنها را سنگین‌تر می‌کند.»

دستگیرشدگان به “جاسوسی در حوزه محیط زیست” و “جمع آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده ایران در حوزه‌های استراتژیک”متهم شده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.