مرمت اضطراری ۱۰۰ بنای تاریخی اصفهان

سه شنبه, ۲۹ام اسفند, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

استان وایر– مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از اجرای ۱۰۰ عملیات مرمت اضطراری در بناهای تاریخی ویژه نوروز ۹۷ خبرداد.

فریدون اللهیاری ۹۶ با اشاره به اجرای ۱۰۰ عملیات مرمت اضطراری در بناهای تاریخی ویژه نوروز ۹۷ اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی ورود انبوه گردشگران نوروزی به استان اصفهان و همچنین در راستای معرفی بناهای ناشناخته در استان از یک سو و همچنین تشویق گردشگران به حضور در شهرستان‌های استان اصفهان و بازدید از آثار تاریخی مناطق مختلف استان، عملیات مرمت اضطراری بناهای تاریخی در سراسر استان از شهر اصفهان گرفته تا دورافتاده‌ترین مناطق استان از دی ماه سال جاری آغاز و تا روز ۲۶ اسفند ماه تمامی این مرمت‌ها به اتمام می رسد.

وی در همین راستا افزود: مرمت و کف‌سازی پشت بام‌های مسجد امام اصفهان، عملیات مرمت راهروها و راه پله‌های کاخ عالی‌قاپو، کف‌فرش پیاده‌روهای باغ کاخ چهلستون و مرمت‌های موضعی در مسجد جامع عتیق، منارجنبان و آتشگاه از جمله این مرمت‌ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ادامه تصریح کرد: اجرای ۱۰ پروژه مرمت اضطراری در منطقه شرق شهرستان اصفهان در مناطقی همچون سجزی، کوهپایه، قورتان و ورزنه نیز در این ایام انجام شده است.

وی همچنین در ادامه به دیگر مرمت‌های اضطراری در پهنه استان اشاره کرد و بیان داشت: یکی از بزرگترین طرح‌های مرمتی در پهنه استان اصفهان، مرمت دیواره‌های ارگ بزرگ و تاریخی مورچه‌خورت با حدود ۴۰ هزار مترمربع وسعت بود که با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد ریال به اتمام رسید.

اللهیاری همچنین به راه‌اندازی محورهای گردشگری قنات‌های جهانی در سال ۱۳۹۷ در پهنه استان اشاره و ابراز کرد: امسال و در یک نوآوری جدید با احداث مسیرهای گردشگری، سه قنات مزدآباد، وزوان و مون در شهرهای میمه، وزوان و اردستان جهت بازدید گردشگران نوروزی آماده‌سازی شده‌اند.

وی در پایان تصریح کرد: از دیگر طرح‌های مرمت اضطراری می‌توان به مرمت‌های موضعی و پاکسازی بناهای تاریخی، محوطه‌های باستانی و جاذبه‌های گردشگری در کاشان، آران و بیدگل، خوروبیابانک، شهرضا، مبارکه و سمیرم اشاره کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.