کناره‌گیری جودوکار ایرانی به علت هم‌گروهی با حریف اسرائیلی

جمعه, 10ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

سایت ملیون ایران: نمونه دیگری از اینکه رژیم جمهوری اسلامی با بنیادگرایی خود برای تحقق اهداف ایدئولوژیک گروه حاکم در عرصه ورزش نیز ایران را مانند عرصه های دیگر به سمت شکست و اضمحلال میبرد.

دویچه وله:

محمد عباس‌نژاد، جودوکار ایرانی به علت هم‌گروهی با حریف اسرائیلی مجبور به کناررفتن از دور اول مسابقات گرندپری درگرجستان شد. سیاست‌های جمهوری اسلامی باعث محدودیت‌های فراوان برای ورزش و ورزشکاران ایرانی شده است.


عکس تزئینی از مسابقات بین‌المللی جودو

بار دیگر یکی از ورزشکاران ایرانی به دلیل هم‌گروهی با رقیب اسرائیلی خود مجبور به کناره‌گیری از مسابقات بین‌المللی شد. بنا به گزارش ایسنا در مسابقات جودوی گرندپری که امسال در تفلیس برگزار می‌شود، ۷ جودوکار ایرانی شرکت داشتند که پس از قرعه‌کشی مشخص شد که محمد عباس‌نژاد در وزن ۶۶ کیلوگرم با حریفی از اسرائیل هم‌گروه شده است.

محمد عباس‌نژاد که در دور نخست باید در برابر حریف اسرائیلی روی تشک می‌رفت، به دلیل سیاست‌های ورزشی جمهوری اسلامی از حضور در این مسابقات بازماند.

عباس‌نژاد جدیدترین قربانی نگاه سیاست‌زده جمهوری اسلامی به ورزش به شمار می‌آید. این رفتار تا کنون پیامدهای مخربی برای ورزش ایران داشته است.

در ۱۳ مارس روابط عمومی فدراسیون کشتی ایران اعلام کرد که اتحادیه جهانی کشتی با ارسال نامه‌ای به فدراسیون ایران اعلام کرده است: «با توجه به مسائل پیش‌آمده و شرایط فعلی فدراسیون کشتی ایران، نظر اتحادیه جهانی این است که امکان برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در روزهای ۲۳ و ۲۴ فروردین ماه سال ۹۷ در اهواز فراهم نیست.»

منظور اتحادیه جهانی کشتی از “مسائل پیش‌آمده” عدم شرکت کشتی‌گیران ایرانی در مقابل رقبای اسرائیلی است که هربار به بهانه‌های مختلف توجیه شده است.

ورزشکاران ایرانی معمولا با بهانه‌هایی ماند “بیماری  و ضرب‌دیدگی ساختگی” یا باخت در مقابل حریفان دیگر مجبور می‌شوند تا از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کنند.

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران نهم اسفند ماه (۲۹ فوریه) پس از انتقاد شدید به سیاست پنهانکاری جمهوری اسلامی هنگام رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی، از مقام خود استعفا کرد.

او پس از استعفا به صراحت این پرسش را مطرح کرد «اگر سیاست کشور بر عدم به رسمیت شناختن ورزشکاران اسرائیل و عدم رویارویی با ورزشکاران تیم‌های منتخب اسرائیل است، پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب‌خوردگی، به درمانگاه‌ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟».

مسابقات جودوی گرندپری در روز جمعه (۱۰ فروردین/۳۰ مارس) در پایتخت گرجستان آغاز می‌شود و تا سه روز ادامه دارد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.