تمدید قرار بازداشت موقت کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس

سه شنبه, ۱۰ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – قرار بازداشت موقت کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس که در تاریخ ۴ شهریورماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت شده بود، به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، قرار بازداشت موقت کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “قرار بازداشت کیومرث مرزبان در حالی یک ماه دیگر تمدید شد که خانواده وی علیرغم پیگیری‌های مکرر طی این مدت موفق به ملاقات با وی نشده‌اند و پس از گذشت ۳۷ روز از زمان بازداشت کماکان تفهیم اتهام نشده است”.

هرانا پیشتر در گزارشی از بازداشت این نویسنده و طنزنویس در تاریخ ۴ شهریورماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه خبر داده بود. هنگام بازداشت ماموران وسایل شخصی از جمله لپ‌تاپ، موبایل و بسیاری از وسایل شخصی وی را نیز ضبط کرده‌ بودند.

کیومرث مرزبان سال گذشته برای ملاقات با مادربزرگ بیمارش به ایران بازگشته و اکنون پس از گذشت یک سال در شعبه اول بازپرسی اوین پرونده‌ای باز شده است.

از دلایل بازداشت آقای مرزبان تاکنون اطلاعی در دست نیست. با این حال پیش‌تر یکی از سایت‌های خبری نزدیک به حکومت پس از بازداشت وی اتهاماتی را علیه این نویسنده عنوان کرد. درحالی که کیومرث مرزبان گفته که هرگز به آمریکا سفر نکرده است این سایت اتهام “شبکه سازی در ایران” پس از عقد قراردادی با آمریکا را علیه وی مطرح کرده بود.

این سایت خبری همچنین مدعی شده بود که آقای مرزبان با هدف ایجاد موج‌های احساسی، التهاب فکری و ایجاد شکاف اجتماعی در بدنه جامعه از طریق برگزاری کلاس‌های هنری وارد ایران شده است.

در تاریخ ۲۹ شهریورماه نیز سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در یادداشتی از بازداشت این نویسنده خبر داد و گفت که وی اجازه ملاقات با خانواده‌اش را نداشته است.

لازم به ذکر است، کیومرث مرزبان فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۸۴ با فیلم‌سازی آغاز کرده و تا سال ۱۳۸۸ هشت فیلم کوتاه ساخت. وی در سال ۸۸ ایران را به مقصد مالزی ترک کرد و کمی بعد اولین پادکست فارسی زبان و طنز ایرانی در فیسبوک به نام “رادیو سنگتاب” را راه‌اندازی کرد.

از جمله آثار این نویسنده و طنزنویس می‌توان به کتاب‌های “خام بدم پخته شدم بلکه پسندیده شدم” و “عزیز جان” اشاره کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.