اعتراض به دفن اجساد قربانیان جنگ در اماکن تاریخی یزد

سه شنبه, ۲۰ام فروردین, ۱۳۹۲
اندازه قلم متن

amir-chakhmagh

خبرگزاری “میراث فرهنگی” گزارش داده به‌رغم مخالفت میراث فرهنگی یزد، قرار است جنازه ۸ تن از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در محوطه تاریخی امیرچخماق یزد خاک شود. پیش‌تر اعلام شد ۱۴۳ دانشگاه نیز در نوبت دفن “شهدا” هستند.

به گزارش خبرگزاری “میراث فرهنگی”، علیرغم مخالفت مسئولان میراث فرهنگی یزد قرار است ۲۵ فروردین ۱۳۹۲، جنازه ۸ تن از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در محوطه تاریخی امیرچخماق شهر یزد به خاک سپره شود.

مجموعه امیرچخماق یزد، مجموعه‌ای توریستی شامل بازار، تکیه، مسجد و آب‌انبار است که قدمتشان به دوره تیموریان (قرن ۹ هجری) بر می‌گردد. این گزارش می‌افزاید بر اساس قوانین میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دفن اموات در محوطه‌های تاریخی ممنوع و غیرقانونی است.

مسئولان “حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس یزد” در حالی قرار است جنازه ۸ تن از “شهدای گمنام” را در تکیه امیر چخماق دفن کنند که تمام بناهای مجموعه امیرچخماق در سال ۱۳۳۰ با شماره ۲۴۱۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دانشگاه‌ها در نوبت دفن اجساد

محمد باقرزاده “رئیس کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح “، ۵ فروردین ۱۳۹۲ به خبرگزاری “فارس” گفت: «تاکنون در ۱۸۰ نقطه از کشور “شهدا” خاکسپاری شده‌اند و ۷۴۸ نقطه دیگر برای خاکسپاری در نوبت هستند که ۱۴۳ نقطه در نوبت، دانشگاه است».

در سال‌های اخیر دفن اجساد کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در مکانی غیر از گورستان هم‌چون دانشگاه‌ها در برخی موارد به تشنج کشیده شده است. به عنوان نمونه در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۸۴، دفن “۳ شهید گمنام” در دانشگاه صنعتی شریف با اعتراض دانشجویان به تشنج کشیده شد.

بنا بر گزارش اخیر خبرگزاری “میراث فرهنگی”، اعلام دفن اجساد قربانیان جنگ ایران و عراق در محوطه تاریخی امیرچخماق یادآور اتفاقات سال گذشته شهر انار است. در این گزارش آمده است: « اتفاقات سال گذشته شهر انار تبعات بسیاری برای مردم و مسئولان این شهر داشت. متولیان دفاع مقدس شهر انار به رغم مخالفت‌های بسیار، جسد شهید گمنامی را در کنار مجموعه تاریخی ارگ دفن کردند. بعدها قرار شد که آرامگاهی با ۱۵ متر ارتفاع بسازند». در این گزارش آمده است که سرانجام به دلیل مخالفت‌ها ساخت این “آرامگاه” نیمه کاره رها شد.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.