حذف صفر از پول ملی ایران بدون اصلاحات بنیادی اقتصادی، کارساز نخواهد بود – گفتگو با فریدون خاوند

سه شنبه, ۱۸ام دی, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

بقلم نگار اوجی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران ضمن تأکید بر طرح اصلاح نظام بانکی با صیانت از سپرده‌های مردم و ثبات بازار پول، اعلام کرد که لایحۀ حذف ۴ صفر از پول ملی کشور، روز شنبه ١۵ دی از سوی بانک مرکزی به دولت تقدیم شده است. طرح تغییر واحد پول ملی و حذف صفر از سال‌ها پیش مورد بحث بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز یکشنبه ١۶ دی/۶ ژانویه، با اشاره به مجموعه اقدامات بانک مرکزی در حوزۀ پولی، ابراز امیدواری کرد که طرح حذف ۴ صفر از پول ملی کشور به زودی به نتیجه برسد. وی همچنین بر تلاش این نهاد در راستای ایجاد ثبات در بازار و کنترل نرخ ارز و تورم تأکید کرد.

حذف صفر از پول ملی ایران تا کنون چندین بار مطرح شده بود اما اقدامات اجرایی در این زمینه به صورت جدی صورت نگرفته بود.

در این راستا فریدون خاوند اقتصاددان، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، اظهار داشت که طرح حذف صفر از پول ملی کشور، طرحی قدیمی است که از دهۀ ٧٠ آغاز شد و در سال ١٣٨۶ شکلی جدی‌تر به خود گرفت؛ سپس به ابتکار محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری وقت کشور کمیته‌ای برای حذف ٣ صفر از اسکناس‌ها در بانک مرکزی تشکیل شد.
وی افزود که در پی تورم لجام گسیخته طی دهۀ گذشته، پول ملی ایران بخش بزرگی از اعتبار خود را ازدست داده است، حجم اسکناس‌های در گردش و هزینۀ چاپ آنها به شدت افزایش یافته و حمل و شمارش اسکناس برای شهروندان دردسرساز شده است؛ بدین ترتیب استدلال هواداران طرح حذف صفر از پول ملی کشور، بازگرداندن اعتبار به پول ملی است.

فریدون خاوند، ضمن تشریح پیشینۀ طرح اصلاح و حذف صفر از پول ملی در کشورهای مختلف جهان همچون فرانسه، برزیل، آرژانتین، ترکیه و ونزوئلا، خاطرنشان کرد که صفرزدایی از پول ملی، تنها زمانی کارساز است که در رابطه‌ای تنگاتنگ با سایر اصلاحات بنیادی اقتصادی در کشور قرار گیرد و افزود که پول ملی ایران تنها با جان‌گرفتن اقتصاد این کشور، تقویت می‌شود.به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.