بازداشت ۴۹۶ پناهجوی اکثرا ایرانی در ترکیه

شنبه, 17ام فروردین, 1398
اندازه قلم متن

شمار زیادی پناهجو که بیشتر آنان ایرانی بودند توسط پلیس ترکیه در ادیرنه بازداشت شدند. پناهجویان قصد داشتند از مرز ترکیه به صورت غیرقانونی وارد یونان شوند. یونان هم باز بودن مرزهای خود را شایعه خواند.

    
دو مهاجر معترض در یونان که خواهان ادامه مهاجرتشان و رفتن به دیگر کشورهای اروپایی هستند با گاز اشک‌آور پلیس روبرو می‌شونددو مهاجر معترض در یونان که خواهان رفتن به دیگر کشورهای اروپایی هستند با گاز اشک‌آور پلیس روبرو می‌شوند؛ نزدیک سالونیک ۵ آوریل ۲۰۱۹

خبرگزاری آناتولی گزارش داده است که پلیس ترکیه ۴۹۶ پناهجو را که اکثرا ایرانی بودند در ادیرنه دستگیر کرده است. آناتولی نوشته است که پناهجویان با خروج غیرقانونی از مرز ترکیه قصد داشتند به سمت اروپا حرکت بکنند.

در روزهای اخیر در شبکه‌های مجازی خبری مبنی بر باز شدن مرزهای اروپا دست به دست شده بود. پناهجویان تحت عنوان “کاروان امید” به سمت ادیرنه حرکت کرده و قصد داشتند به صورت دسته جمعی از مرز ترکیه به یونان عبور کنند.

این پناهجویان که بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شده‌اند در مراکز شهر و ترمینال‌های شهر دستگیر شدند.

طبق گزارش رسانه‌های ترکیه پلیس افراد بازداشت شده را به اداره کل مهاجرت ادیرنه انتقال داده است.

یونان: دروغ است که مرزها باز است!

مقامات یونانی هم روز جمعه ۵ آوریل (۱۶ فروردین) خبر باز شدن مرزهای این کشور را تکذیب کردند و گفتند که شایعه باز شدن مرزها دروغ است. یونان از پناهجویان خواست که به کمپ‌هایشان برگردند، چون در غیر این صورت با اقدامات جزایی مواجه خواهند شد.

صبح روز جمعه بیش از ۱۰۰ چادر در مرز یونان با آلبانی هم برپا شده بود و پناهجویان قصد داشتند به سفر خود به کشورهای دیگر اروپایی ادامه بدهند.

دیمیتریس ویتساس، وزیر مسئول امور مهاجران یونان، به تلویزیون دولتی این کشور گفت از همه پناهجویان می‌خواهد که به کمپ‌هایشان بازگردند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز به پناهجویان گفته است که شایعات در مورد باز شدن مرزها را باور نکنند.

بعد از بسته شدن مرزها توسط کشورهای بالکان در سال ۲۰۱۶ هزاران پناهجوی ایرانی، سوری، عراقی و افغانستانی مجبور شدند در یونان بمانند. بیشتر این پناهجویان اکنون تلاش می‌کنند با استفاده از مسیرهای مختلف خود را به کشورهای اروپایی دیگر برسانند

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.