عراقچی: کشاندن پرونده اتمی به شورای امنیت خط‌قرمز ایران است

پنجشنبه, ۱۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

عراقچی گفت ایران تعصبی به برجام ندارد. ایران تهدید کرده که اگر در بازه زمانی دو ماهه مطالباتش تامین نشود، به محدودیت غنی‌سازی اورانیوم پایان خواهد داد. عراقچی از احتمال اخراج افغان‌های ساکن ایران خبر داده است.

    
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو ایران توضیحات بیشتری درباره سیاست و برنامه هسته‌ای ایران و راهکارهای این کشور در ماه‌های پیش رو داده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، “ایرنا”، روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت (نهم مه) بخش‌هایی از سخنان معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران را بازتاب داده است.

سخنان عباس عراقچی عمدتا پیرامون دو موضوع مرتبط به هم دور می‌زد. او از یکسو به موضوع تجدید نظر ایران در عرصه تعهدات و الزام‌های پیش بینی شده در توافق هسته‌ای اشاره کرد و از سوی دیگر از احتمال اخراج شهروندان افغان ساکن ایران سخن گفت؛ دو موضوع مهم که پیامدهای سنگینی برای منطقه و کشورهای همسایه خواهد داشت.

تعصب به برجام

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی “تعصبی به برجام” ندارد و مدعی شد که این کشور “تامین منافع ملی” را بر حفظ توافق هسته‌ای ارجح می‌داند.

عراقچی خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با پرونده هسته‌ای را متکی بر دو موضوع دانست و گفت: «اگر در فاصله ۶۰ روز آینده کشورهای ۴+۱ موضوع هسته‌ای ایران را به شورای امنیت بکشند و یا تحریم‌های گذشته برقرار شود، برجام به طور کامل از بین خواهد رفت و طرف مقابل پاسخ قاطع و محکم جمهوری اسلامی ایران را خواهد دید.»

او خواستار تامین مطالبات ایران در ۱۱ حوزه و از جمله در امور بانکی و تراکنش‌های مالی، نفت، گاز و پتروشیمی، حمل ونقل و بازرگانی شد. عراقچی تاکید کرد که اروپا دو ماه فرصت دارد تا در این حوزه‌ها، مطالبات ایران را تامین کند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در عین حال تاکید کرد که این مهلت دو ماهه است و تمدید نمی‌شود. عراقچی تبصره‌ای بر این مهلت دو ماهه قائل شد و گفت: «مگر اینکه ببینیم خواسته‌هایمان در حال تأمین شدن است.»

عراقچی نیز همچون دیگر مسئولان جمهوری اسلامی تاکید کرد که در صورت پایان یافتن بی نتیجه‌ این مهلت دوماهه، ایران به محدودیت‌های تعیین شده برای غنی‌سازی اورانیوم و محدودیت‌های ناظر بر به‌روز رسانی راکتورهای آب ‌سنگین اراک پایان خواهد داد.

به گفته عراقچی هرگاه کشورهای ذینفع در پروژه مدرن‌سازی راکتورهای آب سنگین اراک، مطابق با متن برجام همکاری نکنند، جمهوری اسلامی مستقیما اقدام به مدرن‌سازی اراک خواهد کرد.

تهدید به اخراج افغان‌ها از ایران

عباس عراقچی تعداد افغان‌های ساکن ایران را بیش از سه میلیون نفر اعلام کرد و مدعی شد که این افراد “دو میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده‌اند و سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران خارج می‌کنند.”

او همچنین تاکید کرد که حدود ۴۷۰ هزار دانش‌آموز افغان به‌طور “رایگان” در مدارس ایران تحصیل می‌کنند که هزینه تحصیل هر کدام از آن‌ها سالانه ۶۰۰ یورو است. افزون بر آن سالانه ایران ۱۵ هزار یورو برای هر یک از ۲۳ هزار دانشجوی افغان مشغول به تحصیل در ایران هزینه می‌کند.

عراقچی مجموعه هزینه شهروندان افغان ساکن ایران را هشت میلیارد دلار در سال اعلام کرد و گفت: «اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه‌ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی‌مان بخواهیم ایران را ترک کنند.»

معاون سیاسی وزیرامور خارجه ایران تهدید کرد که پیامدهای اخراج شهروندان افغان ساکن ایران برعهده آمریکا خواهد بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.