روسیه خواستار نشست فوری کمیسیون مشترک برجام شد

پنجشنبه, 9ام خرداد, 1398
اندازه قلم متن

عباس عراقچی و سرگئی ریابکوف، معاونان وزرای امور خارجه ایران و روسیه، در تهران با یکدیگر دیدار و درباره برجام مذاکره کردند. روسیه تلاش می‌کند تا ایران از برجام خارج نشود و خواستار نشست فوری کمیسیون مشترک برجام شده است.

    
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیهسرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه هشتم خرداد (۲۹ مه) در محل وزارت امور خارجه ایران در تهران با سرگئی ریابکوف، همتای روس خود، دیدار کرد. رسانه‌های ایران و روسیه خبر دادند که معاونان امور خارجه دو کشور در دیدار تهران درباره برجام و آخرین تحولات مناسبات روسیه و ایران و همچنین موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کرده‌اند.

سفر کاری یک‌روزه ریابکوف از این نظر بسیار اهمیت دارد که روسیه خواستار نشست فوری کمیسیون مشترک برجام شده است. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه این خبر را منتشر کرده است.

روسیه یکی از کشورهای امضاکننده توافقنامه اتمی برجام است. این کشور حتی بعد از آنکه جمهوری اسلامی ایران در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اجرای برخی از تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق درآورد و یک مهلت ۶۰ روزه برای اجرای تعهدات ناظر بر حوزه بانکی و نفتی تعیین کرد باز هم از ایران حمایت کرده و از این کشور خواسته است که توافقنامه اتمی برجام را ترک نکند.

روسیه بیم دارد که ایران هم مثل ایالات متحده آمریکا بعد از پایان مهلت ۶۰ روزه از برجام خارج شود.

پوتین: برای ایران بهتر است که در این توافق باقی بماند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به مسئولان ایران توصیه کرده است از توافق اتمی خارج نشوند. رئیس‌ جمهوری روسیه اخیرا در این باره گفت: «دلیلی برای خروج ایران از توافق هسته‌ای نمی‌بینم، زیرا در نهایت تهران را به‌ دلیل از بین بردن توافق متهم خواهند کرد و نه واشنگتن را که باعث این فروپاشی شده است.»

بنا به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پوتین تصریح کرد: «من بارها در گفت‌وگو با طرف‌های ایرانی گفته‌ام که به نظر من، بدون توجه به تمامی حوادث، برای ایران بهتر است که در این توافق باقی بماند. به این علت که اگر ایران اولین قدم را در پاسخ به خروج آمریکا از برجام بردارد، خود اعلام می‌کند که از توافق خارج شده است، روز بعد همگان فراموش خواهند کرد که ‌آمریکا  آغازگر این تخریب بوده است و ایران به خاطر همه چیز سرزنش خواهد شد.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.