محمد بن سلمان: ما به دنبال جنگ در منطقه نیستیم

یکشنبه, ۲۶ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

همه خدمه دو کشتی کوکوکا کاریجیس (چپ) و فرانت آلتایر نجات یافتند

همه خدمه دو کشتی کوکوکا کاریجیس (چپ) و فرانت آلتایر نجات یافتند

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط گفته عربستان به دنبال جنگ در منطقه نیست اما آماده دفاع از تمامیت ارضی و منافع خود در برابر هر تهدیدی است. عربستان همچون آمریکا و بریتانیا ایران را مسئول حملات روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان می‌داند. ادعایی که ایران آن را قویا رد می‌کند.

اگر چه مقصر دانستن ایران از سوی عربستان غیرقابل پیش‌بینی نبود اما اظهارات ولیعهد عربستان که بسیاری او را حکمران اصلی این کشور می‌دانند می‌تواند اثر مستقیمی بر سطح تنش در خاورمیانه بگذارد.

محمد بن سلمان روز شنبه (۲۶ خرداد) در گفتگو با شرق الوسط گفته ریاض برای پاسخ دادن به هر تهدیدی “تردید نخواهد کرد”.

“ما جنگ در منطقه نمی‌خواهیم… اما در مقابله با تهدید مردم، تمامیت ارضی و استقلال و منافع‌مان تردید نخواهیم کرد.”

او همچنین با اشاره به سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران گفته: “رژیم ایران به دیدار نخست وزیر ژاپن از تهران احترام نگذاشت و در حالی که او (شینزو آبه) هنوز در تهران بود دو نفتکش که یکی از آنها ژاپنی بود را هدف قرار داد.”

روز شنبه (۲۵ خرداد) خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان هم خواستار “پاسخی قاطع و فوری” به حملات روز پنجشنبه شد.

وزیر انرژی عربستان هشدار داده که این چنین حملاتی تهدیدکننده ثبات بازار انرژی و عرضه آن خواهد بود.

روز پنجشنبه دو تانکر در دریای عمل و نزدیکی آب‌های ایران مورد اصابت اشیایی انفجاری قرار گرفتند و یکی از آنها برای ساعاتی در آتش سوخت.

هیچ کدام از دو نفکتش آلتایر فرانت و کوکوکا کاریجیس غرق نشدند و خدمه آنها را هم یک کشتی نجات ایرانی و یک ناوچه آمریکایی نجات دادند.

این در حالی روی داد که ماه گذشته هم چهار نفتکش در بندر فجیره امارات متحده عربی با خرابکاری روبرو شدند و بدنه آنها آسیب دید اما به کسی آسیبی نرسید.

حمله به نفت‌کش‌ها؛ آیا “اجماع جهانی” مطلوب آمریکا شکل خواهد گرفت؟‏

ساعاتی بعد از این حملات، آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران گرفت و مدعی شد شواهدی به دست آورده که حکایت از دخالت ایران در این حملات دارد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، یک روز بعد از این حملات فیلمی را منتشر کرد که ادعا شده در آن یک قایق تندروی ایرانی با نزدیک شدن به بدنه یکی از دو کشتی آسیب دیده تلاش می‌کند شیی که پنتاگون گفته احتمالا “یک مین عمل نکرده بوده” را از بدنه جدا کند.

ادعایی که ایران به آن واکنشی مستقیم نشان نداده اما آلمان گفته به صرف تنها این ویدئو نمی‌توان درباره مقصر حملات روز پنجشنبه نتیجه‌گیری کرد.

این حملات خیلی زود بروی بازار نفت اثر گذاشت و روز جمعه بهای نفت با ۴ درصد افزایش روبرو شد.

امروز (شنبه ۱۵ ژوئن) هم شورای بین المللی دریانوردی بالتیک (بیمکو)، که بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی در دنیاست نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در تنگه هرمز و خلیح فارس هشدار داده است.

جیکوب لارسن، رئیس بخش امنیت دریایی بیمکو گفته است بدون جریان داشتن یک درگیری نظامی، تنش‌ها به بالاترین حد رسیده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.