نماینده مجلس: دولت در دورزدن تحریم‌ها از کولبران استفاده کند

یکشنبه, 26ام خرداد, 1398
اندازه قلم متن

برخی از نمایندگان مجلس گفتند که با انسداد مرزها در کردستان معیشت میلیون‌ها نفر در معرض خطر قرار گرفته و شهرهای مرزی را با بیکاری مواجه کرده است. دو نماینده کرد مجلس گفتند کولبران می‌توانند در دور زدن تحریم‌ها کمک کنند.

    
default

برخی از نمایندگان مجلس به انسداد مرزهای کردستان که کولبران کالا وارد کشور می‌کنند اعتراض کردند. طبق گفته آنان دولت وعده داده که اوایل خرداد ماه مرزها باز شوند و رفت و آمد کولبران تسهیل شود، اما این کار انجام نشده‌ است.

این نمایندگان انتقاد کردند که جایگزینی شغلی برای کولبری بوجود نیامده و فقط با انسداد مرزها کولبری را تعطیل کردند.

نمایندگان کردستان در مجلس گفته‌اند که در شرایطی که ایران به شدت زیر فشارتحریم‌ها قرار گرفته کولبران می‌‌توانند کالاهای اساسی وارد کشور کنند و با دورزدن تحریم ها به اقتصاد کمک کنند.

رسول خضری نماینده پیرانشهر و سردشت و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس روز یکشنبه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) به خبرگزاری ایلنا گفت انسداد مرزها سبب بدتر شدن معیشیت کولبران شده است. او تاکید کرد: «بارها و بارها به عنوان نماینده، مشکلات را تذکر دادیم، ولی متاسفانه انگار نه انگار. من نمی‌دانم تعمدی نمی‌شنوند یا میل ندارند گوش بدهند؛ آن هم در شرایطی که وضعیت کنونی خیلی بغرنج است.»

این نماینده مجلس ضمن انتقاد از برنامه دولت روحانی گفت: «آقای رئیس‌جمهور باید به این نتیجه برسد که این راهکاری که در پیش گرفته است، جز نابودی مرزنشینان کشور به جایی نخواهد رسید.»

به گفته خضری حدود شش تا هفت میلیون نفر در ارتباط با کولبری امرار معاش می‌کنند. این نماینده کرد در مجلس در توضیح جزئیات صحبت‌های خود گفت: «کولبر، بار را بصورت خرده‌فروشی به مغازه‌ها می‌برد و گردشگر هم به همین دلیل به آنجا می‌آید و تمام بازارها صددرصد به اجناسی وابسته‌اند که از معابر کولبری می‌آید و اینها را بصورت خرده‌فروشی عرضه می‌کنند.»

کمک کولبران در دور زدن تحریم‌ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با تحریم آمریکا  بهترین راه برای دورزدن تحریم‌ها را بازگشایی مبادلات کولبری دانست.

خصری در ادامه به چاره‌اندیشی دولت در ارتباط با صدور کارت الکترونیک ویژه مرزنشینان اشاره کرد و این اقدام دولت را کارآمد ندانست. این نماینده مجلس می‌پرسد: «کجای کشور یک خانواده با پنجاه هزار تومان می‌تواند گذران زندگی کند؟!»

“برنامه‌های دولت در ارتباط با کولبری موفق نبوده”

محسن بیگلری، نماینده سقز و بانه در مجلس هم با اشاره به برنامه‌هایی که در سال‌های اخیر برای کولبران تدبیر شده گفت که این برنامه‌ها موفق نبوده است. این نماینده کردستان هم گفته است که از کولبران می‌توان برای دورزدن تحریم‌ها استفاده کرد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.