هشدار آمریکا، بریتانیا و اسرائیل به ایران؛ اتحادیه اروپا منتظر گزارش آژانس

سه شنبه, ۲۸ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

غنی‌سازی

در حالی که آمریکا، بریتانیا و اسرائیل خواستار واکنش به غنی‌سازی اورانیوم در ایران “بیش از سقف مجاز در برجام” شده‌اند، اتحادیه اروپا گفته منتظر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد ماند.

ایران امروز دوشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) اعلام کرد در ده روز آینده ذخیره اورانیوم غنی شده‌اش از سقف تعیین‌شده در برجام یعنی ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

گرت مارکویس، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا فراتر رفتن ایران از حد تعیین‌شده در برجام را “باج‌گیری هسته‌ای” خواند و گفت: “برنامه‌های غنی‌سازی ایران فقط به این دلیل امکان‌پذیر شد که آن توافق هسته‌ای افتضاح توانایی‌های هسته‌ای ایران را دست نخورده گذاشت.”

آقای ماکویس گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا “این را روشن کرده که هیچگاه به ایران اجازه تولید سلاح هسته‌ای نخواهد داد. باید با افزایش فشار بین‌المللی با باجگیری هسته‌ای ایران مقابله شود.”

اما فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز گفت این اتحادیه زمانی به نقض برجام از طرف ایران واکنش نشان خواهد داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چنین چیزی را بگوید: “ارزیابی ما بر اساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است نه بیانیه‌ها. ایران تا به حال به برجام پایبند بوده و ما انتظار و امید داریم که این ادامه پیدا کند.”

هایکوماس وزیر خارجه آلمان هم بر همین موضوع تاکید کرد و گفت: “ببینیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ما چه خواهد گفت.”

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، ضمن ابراز “تاسف” از تصمیم ایران گفت که این کشور تاکنون به تعهداتش پایبند بوده است.

او افزود که فرانسه “قویا ایران را به حفظ صبر و نگرشی مسئولانه تشویق می کند.”

او بار دیگر تاکید کرد که خواهان حفظ توافق اتمی است اما در عین حال مایل به انجام گفت و گوهای تازه در مورد برنامه موشک های بالستیک ایران و بحران های بزرگ خاورمیانه است.

هشدار اسرائیل و بریتانیا

اما دفتر نخست وزیر بریتانیا گفت در صورتی که ایران از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام خودداری کند، دولت بریتانیا “تمام گزینه‌ها” را بررسی خواهد کرد: “ما نگرانی خود را درباره کم شدن تبعیت ایران از برجام به روشنی نشان داده‌ایم… اگر ایران پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود را متوقف کند، ما تمام گزینه‌های موجود را بررسی خواهیم کرد.”

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، امروز اعلام کرد که “تولید اورانیوم چهار برابر شده” و جمهوری اسلامی ششم تیر از سقف سیصد کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور خواهد کرد.

آقای کمالوندی امروز گفت که ایران دیگر منتظر طرف‌های اروپایی برجام برای اجرای تعهداتشان نمی‌ماند: “جمهوری اسلامی ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آنها صبر نخواهد کرد و آنها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند.”

پس از اعلام این خبر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از قدرت‌های جهانی خواست اگر ایران از سقف سیصد کیلو اورانیوم غنی شده عبور کند تحریم ها علیه این کشور را سخت‌تر کنند:

“اگر ایران به تهدیدش عمل کند، جامعه بین‌المللی باید فوری مکانیسم‌های از پیش تعیین شده تحریم‌ها را اعمال کند.”

ایران ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) در اعتراض به خروج یک طرفه آمریکا از برجام و اقدامات ناکافی کشورهای اروپایی، بخشی از اقدامات خود در اجرای این توافق را متوقف کرده و به گفته حسن روحانی فروش مازاد اورانیوم غنی شده و آب سنگین را پایان خواهد داد.

در واکنش فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همراه با وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه، سه کشور غربی باقی‌مانده در برجام، بیانیه مشترکی صادر کردند و “قویا” به ایران توصیه کردند که از هر “اقدامی که باعث تشدید مشکلات شود خودداری کند.”

سال گذشته آمریکا یکطرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های ایران را دوباره برگرداند. کشورهای اروپایی از این اقدام حمایت نکرده و به ایران وعده دادند که راه‌کارهایی را برای کاستن از فشار تحریم‌ها در نظر خواهند گرفت بخصوص در مورد برگشت پول فروش نفت به ایران.

آمریکا نوزدهم فروردین امسال سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد و چشم‌انداز بقای برجام به عنوان یک توافق قابل اعتنا را هر چه کمتر کرد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.