ترکیه برای میانجیگری بین ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرد

پنجشنبه, 13ام تیر, 1398
اندازه قلم متن

رئیس جمهوری ترکیه از آمادگی خود برای میانجیگری بین ایران و آمریکا سخن گفته است. اردوغان اعلام کرده است که درخواست میانجیگری ترکیه در تنش بین ایران و آمریکا از سوی شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن مطرح شده است.

    
عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

پابه‌پای افزایش تنش در منطقه و بالا گرفتن جنگ لفظی بین مقامات ایران و آمریکا، تلاش‌های دیپلماتیک برای یافتن راه‌حلی مسالمت آمیز در مناقشه سیاسی دو کشور جریان دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام آمادگی کرده است تا برای کاهش تنش در منطقه و یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز برای مناقشه بین ایران و آمریکا تلاش کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رسانه‌های ترکیه خبر از نقش فزاینده دیپلماتیک ترکیه در مناقشه بین ایران و آمریکا داده‌اند. سایت “تی‌آر‌تی وُرلد” اعلام کرده است که اردوغان آماده است بین ایران و آمریکا میانجیگری کرده و از این طریق مانع از افزایش تنش در منطقه گردد.

هماهنگی ژاپن و ترکیه

اردوغان در یک کنفرانس خبری روز چهارشنبه ۱۲ تیر (سوم ژوئیه) گفته بود که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن از او درخواست کرده است در رابطه با تنش بین ایران و آمریکا میانجیگری کند.

سایت یاد شده در ادامه گزارش خود نوشته است که تلاش‌های دیپلماتیک شینزو آبه و سفر او به تهران نتوانسته نتیجه‌ای مورد نظر را در پی داشته باشد. از این رو، نخست‌وزیر ژاپن از اردوغان خواسته است تا او نیز در این رابطه نقش فعال‌تری برعهده گیرد.

اردوغان گفته است: «شینزو آبه از من پرسید که آیا مایل به همکاری با او در این رابطه هستم. من هم به او پاسخ دادم، چرا که نه! من می‌توانم هم با خامنه‌ای صحبت کنم و هم با روحانی.»

اردوغان همچنین یادآور شد که قرار است برای میانجیگری در تنش بین ایران و آمریکا، هر دو کشور ترکیه و ژاپن اقدامات خود را با هم هماهنگ کنند.

ترکیه در حالی برای میانجیگری بین ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرده که برنامه این کشور برای خرید سیستم دفاعی اس-۴۰۰ از روسیه باعث ایجاد تنش در مناسبات بین آنکارا و واشنگتن شده بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.