فرمانده سنتکام: با «موضعی تهاجمی» به دنبال آزادی کشتیرانی در خلیج فارس هستیم

جمعه, ۲۸ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

cetcom_071819.jpg

کنت مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) روز پنجشنبه ۲۷تیرماه، از «موضع تهاجمی» کشورش برای برای یافتن راهکاری در زمینه تضمین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس خبر داد.

ایالات متحده آمریکا که اقدامات ایران در خلیج‌فارس را تهدیدآمیز می‌داند، حضور نظامی خود در این منطقه را افزایش داده است.

همچنین واشینگتن خواستار کمک متحدان خود برای حفاظت از کشتیرانی آزاد در آب‌های استراتژیک اطراف ایران و یمن شده است.

کنت مک‌کنزی در این‌باره افزود: «در حال رایزنی با جامعه بین‌الملل درباره حق آزادی کشتیرانی در خاورمیانه از جمله در تنگه هرمز و باب‌المندب هستیم.»

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا همچنین گفت: «ما جنگ با ایران را اجتناب‌ناپذیر نمی‌دانیم و به‌دنبال جنگ با آن کشور نیستیم؛ آن‌چه که ما می‌خواهیم، بازداشتن ایران از فعالیت‌های شریرانه و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه است.»

این سخنان پیش از اعلام خبر توقیف یک نفتکش خارجی حامل تقریبا یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در جزیره لارک ازسوی سپاه پاسداران مطرح شد. بنابر بیانیه‌ای که ازسوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد، کشتی یاد شده با ظرفیت حمل دو میلیون لیتر سوخت، به همراه ۱۲ خدمه خارجی در حال عزیمت برای تحویل سوخت قاچاق دریافتی از لنج‌های ایرانی به کشتی‌های بیگانه در مناطق دورتر بود.

مک‌کنزی این سخنان را در ریاض و در نشست خبری مشترک با ژنرال فهد بن ترکی، فرمانده ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی بیان کرد.

فهد بن ترکی نیز در این نشست گفت که ائتلاف عربی، کشتی‌ها را در دریای سرخ اسکورت و همراهی می‌کند.

اوایل ماه جاری میلادی، ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از حمله حوثی‌های تحت حمایت ایران به یک کشتی تجاری ناشناس در جنوب دریای سرخ خبر داد.

هفته گذشته نیز، جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از تلاش واشنگتن برای رایزنی با چند کشور به منظور تشکیل ائتلاف برای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و باب‌المندب سخن گفته بود.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.