ترامپ برای دیدار با روحانی ظرف چند هفته اعلام آمادگی کرد

سه شنبه, 5ام شهریور, 1398
اندازه قلم متن

ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان نشست کشورهای گروه هفت از آمادگی برای دیدار با روحانی ظرف چند هفته آینده سخن گفت. از این دیدار به عنوان دیداری تاریخی یاد می‌شود؛ دیداری که می‌تواند در کاهش تنش پدید آمده موثر افتد.

    
G7-Gipfel in Frankreich | Donald Trump mit Boris Johnson (picture-alliance/AP Photo/A. Harnik)

خبرگزاری آلمان (dpa) روز سه‌شنبه پنجم شهریور (۲۷ اوت) با انتشار گزارشی از بیاریتز، محل برگزاری نشست سران و رهبران کشورهای عضو گروه هفت از اعلام آمادگی ترامپ برای دیدار با روحانی ظرف هفته‌های آتی خبر داده است.

گزارشگر این خبرگزاری از این دیدار احتمالی به عنوان “دیداری تاریخی” یاد کرده و به نقل از ترامپ گفته است که او نیز در تمایل مسئولان ایران نسبت به برگزاری این دیدار خوش بین است.

ترامپ در  کنفرانس مطبوعاتی خود تاکید کرده بود که در صورت فراهم بودن شرایط، با دیدار با روحانی موافق است.

مکرون و توافق جدید

امانوئل مکرون نیز اعلام کرده است که  در تماس تلفنی چند ساعت پیش خود با روحانی درباره این موضوع سخن گفته و تاکید کرد که هرگاه روحانی و ترامپ با یکدیگر دیدار کنند، “امکان رسیدن به توافق وجود دارد.”

مکرون در عین حال تاکید کرده است که “تا کنون کار چندانی صورت نگرفته است و اوضاع هنوز به شدت شکننده است.”

ترامپ بار دیگر بر خواست‌های خود از رهبری ایران تاکید کرد و گفت: «ما خواستار آن هستیم که جنگ‌افزار هسته‌ای در کار نباشد، موشک‌های بالستیکی در کار نباشد و توافق برای مدتی طولانی‌تر اعتبار داشته باشد. موضوع به همین سادگی است.»

این در حالی است که مکرون در سخنان خود به موضوع موشک‌های بالستیک اشاره نکرده است.

مقایسه ایران و کره شمالی

خبر دیدار احتمالی ترامپ و روحانی بازتابی وسیع در رسانه‌های بین‌المللی داشته است. بسیاری از مفسران پس از سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بیاریتز به احتمال این دیدار اشاره کرده بودند.

در بین تفسیرهای منتشر شده، کارستن لوتر، مفسر هفته‌نامه “دی سایت” دیدار ترامپ و کیم‌جونگ اون، رهبر کره شمالی را با دیدار احتمالی او با روحانی مقایسع کرده است.

مفسر این هفته‌نامه نوشته است که این بار نباید کار به گونه‌ای پیش برود که در مورد کره شمالی شاهد آن بودیم.

مفسر این روزنامه به تمایل ترامپ به دیدار و مذاکره شخصی با رهبران کشورهای دیگر اشاره کرده و مذاکرات مستقیم او با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و کیم‌جونگ اون، رهبر کره شمالی را مثال زده است. به باور کارستن لوتر، ترامپ مایل است در صورت کسب توافق، کل این موفقیت به نام او ثبت شود.

مفسر این روزنامه رویکرد ترامپ به مناقشه با ایران را با رویکرد او در قبال کره شمالی مقایسه کرده و گفته است که ترامپ اکنون نیز از ملت فوق‌العاده ایران و آینده درخشان این کشور سخن گفته و در عین حال تهدید کرده که هرگاه ایران سیاست درستی در پیش نگیرد، باید منتظر پاسخ قاطعی از سوی آمریکا باشد.

کارستن لوتر، بر این باور است که حتی اگر چنین دیداری برگزار شود، باز نمی‌توان نسبت به موفقیت آن خوش بین بود. از جمله روشن نیست که آیا ترامپ توانایی توافق با رهبران ایران را دارد یا خیر و دیگر اینکه، توافق هسته‌ای محصول سال‌ها مذاکره و گفت‌وگو بوده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.