‘درز’ اسناد وزارت اطلاعات ایران؛ ‘نفوذ گسترده ایران در عراق’

دوشنبه, ۲۷ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

نیروهای سپاه پاسداران

روزنامه نیویورک تایمز و سایت اینترسپت می‌گویند به صدها سند اطلاعاتی ایران دست پیدا کرده‌اند که ابعاد تازه‌ای از تلاش‌های ایران برای نفوذ در عراق را به تصویر می‌کشد.

این دو رسانه می‌گویند این اسناد عمدتا گزارش های ماموران وزارت اطلاعات ایران بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ میلادی در عراق است که یک ماموریت مهم آنها رخنه در عرصه سیاسی عراق و استخدام جاسوس و عامل در سطوح حساس و ارشد بوده است.

این اسناد (حدود ۷۰۰ صفحه) را فردی ناشناس به سایت اینترسپت فرستاده است. اینترسپت آنها را از فارسی به انگلیسی ترجمه و در اقدامی مشترک با نیویورک تایمز از صحت و اعتبار آنها اطمینان حاصل کرده است. این اسناد گزارش‌های ماموران وزارت اطلاعات ایران در عراق هستند که به تهران فرستاده می‌شدند و برای تهیه گزارش برای شورای عالی امنیت ملی ایران استفاده می‌شدند.

به گفته نیویورک تایمز و اینترسپت همه اسناد کیفیت یکسانی نداشته و برخی فقط حاوی اطلاعات خام بوده اما بررسی آنها توانسته ابعاد کار و نفوذ اطلاعاتی ایران را در عراق نشان دهد.

نیویورک تایمز می‌گوید هدف شخص افشاگر این بوده که “جهان را از کارهای ایران در کشورش، عراق، مطلع کند.”

در یک سند آمده که عادل عبد المهدی، نخست وزیر عراق، درسال ۲۰۱۴ میلادی که وزیر نفت بود “رابطه ویژه‌ای با جمهوری اسلامی ایران داشت.” در خصوص این رابطه جزئیاتی ارائه نشده اما یک مقام سابق آمریکایی که نامش فاش نشده به نیویورک تایمز گفته است که “رابطه ویژه” می‌تواند معناهای مختلفی داشته باشد و این لزوما به معنای آن نیست که عادل عبدالمهدی “عامل” ایران است.

اسناد همچنین حکایت از آن دارد که پس از خروج بخش عمده نیروهای آمریکایی از عراق به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، ایران سعی کرد خبرچین های سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را استخدام و حداقل از یکی از آنها برای جاسوسی در سفارت آمریکا در بغداد استفاده بکند.

نیویورک تایمز می‌گوید جاسوس مذکور که سیا با نام رمز “دنی براسکو” از او یاد می کرد در نوامبر ۲۰۱۴ از بیم جان خود به همکاری با ایران روی آورد؛ ماموران اطلاعاتی ایران به او اسم رمز “منبع ۱۳۴۹۹۲” دادند. بنا بر سند، او گفته بود هر چیزی را که از شبکه جاسوسی آمریکا در عراق می‌داند در اختیار طرف ایرانی قرار خواهد داد؛ اسامی هتل‌هایی که عوامل سیا با خبرچین‌های خود ملاقات می‌کردند، اسامی عراقی‌هایی که برای سیا کار می‌کردند و آدرس خانه های امن سیا.

در سندی به تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۱۴ آمده که فرستاده ژنرال حاتم المکسوسی، فرمانده سازمان اطلاعاتی وزارت دفاع عراق، از قول وی به ماموران ایرانی گفته است: “تمام استخبارات ارتش عراق را مربوط به خود بدانید و هرچه نیاز دارید به من بگویید برای شما تامین کنم.”

به گزار نیویورک تایمز، فرستاده مذکور همچنین پیشنهاد داد که نرم‌افزارهای جاسوسی و فناوری شنود پیشرفته‌ای را که آمریکا در اختیار مقامات عراقی گذاشته بود به ایران بدهد.

ژنرال المکسوسی که در حال حاضر بازنشسته است این موضوع را تکذیب کرده و گفته است که برای هیچ دولت خارجی کار نمی‌کرده.

نیویورک تایمز می گوید سه مقام ایرانی از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، سوال‌های این رسانه درباره اسناد درز کرده وزارت اطلاعات را بی‌پاسخ گذاشتند اما حسن دانایی‌فر، سفیر پیشین ایران در عراق، بدون آن که وجود این اسناد را تایید یا تکذیب کند گفته است: “بله ما از عراق درباره موضوعات متعددی به ویژه آن چه آمریکا آن جا انجام می‌دهد اطلاعات زیادی دریافت می‌کنیم.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.