اعتراض‌ها به شهرهای مختلف ایران کشیده شد، ۲۲ دی ۹۸ + ویدئو

یکشنبه, ۲۲ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

تجمع اعتراضی در خیابان استاد معین تهران

تجمع اعتراضی در خیابان استاد معین تهران

گزارش‌های دریافتی از ایران حاکی است که گروهی از معترضان به شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی، شامگاه یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در خیابان‌های اطراف آزادی و میدان آزادی تهران تجمع کردند و علیه مقام‌های جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

همزمان در تعدادی از دیگر شهرهای ایران از جمله مشهد، اصفهان، گرگان، سنندج،کرمانشاه، شیراز، قزوین و بابل هم تجمع‌های اعتراضی برگزار شد.

فیلم‌ها و گزارش‌های دریافتی در روز یکشنبه نشان می‌دهد که تجمع‌هایی در تقاطع خیابان‌های آزادی و استاد معین، خیابان جناح و مقابل دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

«ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»، «کشته ندادیم که سازش کنیم/رهبر قاتل رو ستایش کنیم» و «نخبه‌هامون رو کشتند/ آخوند به جاش گذاشتند» از جمله شعارهای معترضان در این تجمع‌ها بود.

برخی گزارش‌ها حاکی است که «تمام ورودی‌های مترو آزادی» از سوی ماموران امنیتی بسته شده بود و مسافران در مترو گیر افتاده‌اند و قطارها هم توقف نمی‌کند.

اخباری هم از شلیک گاز اشک آور به سوی معترضان قبل از میدان آزادی منتشر شده است و ماموران امنیتی به آنها حمله‌ور شده‌اند.

یک فیلم منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، گروه زیادی از معترضان را در مقابل دانشگاه شریف در خیابان آزادی نشان می‌دهد که شعار می‌دادند: «می‌کشم می‌کشم/ آنکه برادرم را کشت»، «ایرانی با غیرت/ حمایت حمایت».

در حوالی باغ فردوس در نزدیکی خیابان ولیعصر نیز معترضان دست به تجمع زده و در جریان درگیری با نیروهای امنیتی خطاب به آنها شعار می دادند: «بی‌شرف، بی‌شرف».

Ehsan@EehsanTanha1982

مشهد، پارک ملت، ۲۲ دی ٩٨
مردم مشھد با شعار «توپ تانک فشفشه رهبر باید گم بشه» و «نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به‌جاش گذاشتند»

Embedded video
See Ehsan’s other Tweets

شبکه حقوق بشر کردستان نیز خبر داد که نیروهای امنیتی به معترضان در سنندج حمله کرده‌اند. بر اساس این گزارش معترضان شعار «نان، کار، آزادی، حکومت شورایی» سر می‌دادند.

همچنین معترضان در مقابل پارک ملت مشهد شعارهایی از جمله «توپ، تانک فشفشه/ آخوند باید گم بشه» و «نخبه‌هامون را کشتند، به جاش آخوند گذاشتند» سر می‌دادند.

ژنرال مو طلایی@BhaharAzadi

🔴فوری: هم اکنون میدان آزادی، ۲۲ دی ۹۸

ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما

Eingebettetes Video
۱۹ Nutzer sprechen darüber

در سمنان نیز معترضان شعارهایی چون «جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» «یا «رفراندوم رفراندوم تنها راه نجات ایران» سر دادند.

معترضان در قزوین نیز شعار می دادند که «۱۵۰۰ نفر کشته آبان ما».

اعتراضات در دانشگاه ها در صبح روز یکشنبه

صبح روز یکشنبه نیز دانشجویان معترض در دانشگاه‌های بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، امیرکبیر و علامه طباطبایی تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان روز یکشنبه دست به تجمع زدند.

«سپاه بی‌کفایت، عامل قتل ملت»، «دانشجو بیدار است/از سیدعلی بیزار است» از جمله شعارهای معترضان بود.

برخی ویدئوها از حضور گارد امنیتی در محوطه دانشگاه بهشتی و درگیری با شماری از دانشجویان حکایت دارد. دانشجویان در این دانشگاه همچنین شعار «توپ، تانک، اشک‌آور، دیگر اثر ندارد» و «بترسید،بترسید/ ما همه با هم هستیم» سر داده‌اند.

پس از انتشار این خبرها، علیرضا دشتابی، مدیر رسانه دانشجویی دانشگاه بهشتی به خبرگزاری ایسنا گفت: «امروز ساعت ۱۲:۳۰ قرار بود دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی که سوگوار جان‌باختگان سانحه پرواز تهران – کی‌یف بودند در دانشگاه جمع شوند که حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر از دانشجویان در این تجمع شرکت کردند».
مهدیه گلرو@mahdieh_golroo


گارد وارد محدوده دانشگاه شده و درگیری بالا گرفته

ویدئوی جاسازی شده
۱۳۳ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

خبرگزاری ایسنا همچنین از تجمع دانشجویان در دانشگاه علامه طباطبایی تهران خبر می‌دهد. تصاویری نیز از تجمع در دانشگاه خواجه نصیر طوسی تهران منتشر شده است.

گزارش‌های دیگر حاکی از آغاز تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در روز یکشنبه است. در ویدئوهای دریافتی، دانشجویان شعار می‌دهند: «سپاه جنایت می‌کنه، رهبر حمایت می‌کنه».

از تجمع دانشجویان در اراک و حضور نیروهای امنیتی در اطراف آنها نیز ویدئوهایی منتشر شده است.

RadioFarda‌|‌رادیو فردا @RadioFarda_

در ادامه اعتراض‌ها به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط موشک سپاه، صبح یکشنبه نیز تجمعاتی از جمله در دانشگاه بهشتی تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد. همچنین تصاویر و گزارش‌هایی نیز از جو بشدت امنیتی در نقاطی از تهران منتشر شده است.

ویدئوی جاسازی شده
۳۱ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

انتشار عکس و فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تدابیر شدید امنیتی در نقاط مختلفی از شهر تهران طی روز یکشنبه است.

میدان‌ فردوسی تهران، دانشگاه امیرکبیر، میدان ولی‌عصر و دانشگاه علوم و تحقیقات از جمله نقاطی هستند که تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد نیروهای انتظامی حضوری پرشمار در این مناطق دارند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز روز یک‌شنبه از اختلال یا قطعی اینترنت در محله ونک و خیابان پاسداران تهران خبر داده‌اند.

روز شنبه ۲۱ دی‌ماه تجمعاتی در اعتراض به حادثه شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری و پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف، از جمله تهران، ساری، اصفهان، رشت، همدان، کرمان، شیراز، بابل و ارومیه برگزار شد که با واکنش سریع نیروهای امنیتی مواجه شد.

نیروهای امنیتی در برخی از نقاط شهر تهران به معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

سیاوش خرسندی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه امیرکبیر، روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در پاسخ به این پرسش که آیا شب گذشته از میان دانشجویان معترض در تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر کسی بازداشت شده‌است؟ گفت: «در جریان بازداشتی‌ها قرار نگرفته‌ام و به نظر نمی‌آید، شب گذشته کسی دستگیر شده باشد، چون بیشتر جریانات در بیرون از دانشگاه بود که با آمدن نیروی انتظامی آنها هم پراکنده شدند. داخل دانشگاه مورد خاصی اتفاق نیفتاد و موردی از بازداشت دانشجویان نشنیدم.»

او افزود که «گزارشی مبنی بر اینکه دانشجویی بازداشت شده باشد به دست ما نرسیده‌است، احتمالاً اگر کسی هم بازداشت شده باشد از افرادی بوده که در بیرون دانشگاه حضور داشتند.»

Amir Yaghoubali@amiryaghoubali

: «شرمنده ملت ایرانیم» [ ولی از هشت صبح گارد و ماشین ضد شورش تو میدون‌های شهر پارک می‌کنیم.]

مشاهده عکس در توییتر
۵۹۵ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.