نهادهای فرهنگی هامبورگ خواستار سفر رسول‌اف به آلمان شدند

شنبه, ۲۶ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

دفتر حمایت مالی از سینماگران در هامبورگ ابراز امیدواری کرده رسول‌اف بتواند به آلمان سفر کند. آخرین فیلم این کارگردان در بخش مسابقه برلیناله پذیرفته شده است. مقام‌های ایرانی با سفر رسول‌اف به خارج مخالفت کرده‌اند.

    
70. Cannes Film Festival Mohammad Rasoulof (Reuters/S. Mahe)

آخرین ساخته محمد رسول‌اف به عنوان “شیطان وجود ندارد” که با یاری مالی شهر هامبورگ تولید شده، در بخش مسابقه جشنواره فیلم برلین (برلیناله) پذیرفته شده است.

محمد رسول‌اف از سال ۲۰۱۲ مقیم هامبورگ است، اما مقام‌های جمهوری اسلامی به او اجازه نمی‌دهند از کشور خارج شود.

او از آن دسته فیلم‌سازان ایرانی است که بهرغم سانسور و فشارهای آشکار و پنهان، در فیلم‌های خود همواره از سرکوب و اختناق در ایران انتقاد کرده است.

آلبرت ویدرشپیل، از مسئولان جشنواره سینمایی هامبورگ، ضمن ابراز همبستگی با محمد رسول‌اف می‌گوید: «باورکردنی نیست، کارگردانی که در فیلم‌های خود با شجاعت و به‌گونه ای تحسین‌برانگیز از ارزش‌های انسانی دفاع می‌کند، تا این حد زیر فشار باشد. او میهن و هموطنان خود را دوست دارد و فیلم‌های او این را به روشنی نشان می‌دهند».

مقام‌های فرهنگی هامبورگ از رژیم ایران خواسته‌اند که به آزادی اندیشه و خلاقیت هنری احترام بگذارد و به این سینماگر اجازه دهد که در اولین نمایش فیلم خود در برلین حضور داشته باشد.

فیلم “شیطان وجود ندارد” که با پشتیبانی هامبورگ تولید شده است، در چهار اپیزود نشان می‌دهد که در رژیم‌های خودکامه انسان‌ها خواه ناخواه جرم و گناه مرتکب می‌شوند بیآنکه راه دیگری داشته باشند.

محمد رسول‌اف حدود ده ماه پیش، در آخر تیرماه ۹۸، در دادگاه انقلاب به اتهام “تهدید امنیت ملی” و تبلیغ علیه رژیم اسلامی به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.