سیاست‌‌های مالی دولت عامل اصلی نقدینگی است، ۷۰ درصد نقدینگی کشور در دولت‌ حسن روحانی ایجاد شده است

جمعه, ۲ام اسفند, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

حسین راغفر و احسان سلطانی، دو اقتصاددان ساکن ایران، در گزارش آخری که منتشر کرده‌اند می‌گویند ۷۰ درصد نقدینگی در کشور در دوران ریاست حسن روحانی بر دولت ایجاد شده و به ۱۶۴۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این دو اقتصاددان در گزارش نهم خودشان «سیاست­‌گذاری‌­ها و اقدامات بانک مرکزی در پشتیبانی از بانک‌­های خصوصی، و در نتیجه عملکرد بانک­‌های خصوصی» را عامل اصلی خلق این میزان بی‌سابقه نقدینگی در کشور دانسته‌اند.

این دو اقتصاد‌دان با توجه به عملکرد بانک‌ها و موسسات مالی خصوصی در ایران نوشته‌اند که از زمان آغاز به کار بانک­‌های خصوصی در ایران، در سال ۱۳۸۱، تاکنون، بدهی بانک‌­ها به بانک مرکزی ۶۶ برابر شده است.

در این گزارش با استناد به داده‌­های اخیر بانک مرکزی آمده است که تنها در مهر‌ماه گذشته، بانک­‌های خصوصی ۸۴۰۰ میلیارد تومان از بانک مرکزی قرض گرفته‌اند که این میزان وام منجر به ایجاد ۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور شده است.

در بخش دیگری از این گزارش اقتصادی آمده است: «پرسش این است که چه اراده و قدرتی در پشت صحنه قرار دارد که مانع از اصلاح ساختاری نظام بانکی می‌شود. پاسخ را باید در منافعی جست‌وجو کرد که از قدرت و فساد خلق پول و مداخله مالی در اقتصاد کلان حاصل ذی‌نفعان می‌­شود. بانک­‌های خصوصی که نقش زه‌کشی منابع مالی کشور به جیب اصحاب قدرت- ثروت را ایفاء می­‌کنند.»

به باور این دو اقتصاد‌دادن، سیاست‌های مالی دولت حسن روحانی در «استقراض دولت»، «افزایش نرخ بهره‌های بانکی»، «کاهش نرخ سپرده قانونی» و «حمایت‌های آشکار و نهان از استمرار فعالیت بانک‌­های خصوصی ورشکسته»، موجب شده که  دو-سوم کل نقدینگی کشور طی این سال‌‌ها ایجاد شود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.