ایران اینترنشنال: حکومت ایران ۱۲ روز پیش از راهپیمایی ۲۲ بهمن از مرگ و میر ناشی از کرونا خبر داشت

دوشنبه, 19ام اسفند, 1398
اندازه قلم متن

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال شورای عالی امنیت ملی و وزارت بهداشت ایران ۱۲ روز پیش از راهپیمایی ۲۲ بهمن از مرگ شهروندان بر اثر ابتلا به کرونا در ایران مطلع‌ بودند، اما از اعلام آن خودداری کردند.

یک منبع آگاه روز دوشنبه ۱۱ اسفند به ایران اینترنشنال گفت: «مرگ بیماران با علائم حاد تنفسی از اوایل بهمن در قم باعث شد وزارت بهداشت برای بررسی این موضوع، معاون این وزارتخانه را به شهر قم بفرستد و رسیدن ویروس کرونا به ایران برای مقامات جمهوری اسلامی از هفته دوم بهمن محرز شد.»

این منبع که نخواست نامش فاش شود در ادامه افزود مقام‌های دولتی ایران ثبت مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا را بعد از اعلام رسمی و «با ملاحظات» آغاز کردند و تاکنون «شمار واقعی مبتلایان و قربانیان اعلام نشده است».

مقام‌های ایران دو هفته بعد از این موضوع و تنها در روز ۳۰ بهمن مرگ دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در شهر قم را تایید کردند. این موضوع دو روز پیش از برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام شد اما دولت برای تعویق انتخابات اقدامی انجام نداد.

این منبع آگاه همچنین به ایران اینترنشنال گفت وضعیت استان‌های قم و گیلان قرمز گزارش شده و استان‌های تهران و اصفهان در آستانه اعلام وضعیت قرمز قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت تاکنون به شکل رسمی مرگ ۶۶ نفر را بر اثر کرونا تایید کرده‌اند. این در حالی است بر اساس آمار تایید شده از سوی منابع ایران اینترنشنال این رقم تاکنون دست‌کم ۴۱۶ قربانی است.

اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شرایط عمومی وزارت بهداشت برای مدیریت شیوع کرونا «بسیار آشفته» است.

در همین زمینه، کارمند یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران که نامش فاش نشده است به ایران اینترنشنال گفت: «از حدود چهار هفته قبل،‌ بدون این‌که مسئولان چیزی به ما بگویند، بیمارانی با علائم کرونا پذیرش می‌کردیم.»

این پزشک که خود در اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری و قرنطینه شده است افزود: «متاسفانه مسئولان وزارت بهداشت کار غیراخلاقی کردند و  به دلیل مطلع نکردن کادر بیمارستان‌ها موجب ابتلای من و چند تن از پرستاران به این بیماری شدند.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز دوشنبه گفت ایران جزو شفاف‌ترین کشورها در خصوص اعلام شیوع کرونا بوده است و مسئولان این کشور، پس از شوک اولیه به سرعت بر اوضاع مسلط شده و در حال کنترل شرایطند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.