تاریخچه مختصر کرونا در ایران

سه شنبه, ۵ام فروردین, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

نوشته و گردآوری: حمید ترابی

تاریخ ۷ فروردین ۱۳۹۹

کرونا در حالی کشور را فرا گرفته است  که از نظر اقتصادی  بحران اقتصادی کشور را فرا گرفته است. خط فقر حدود ۹  میلیون تومان برای یک خانواده چهار نفره  می باشد،  تورم  رسمی  توسط مرکز آمار برای سال  ۱۳۹۸ حدود ۳۵  درصد اعلام شده است، این در حالی است که تورم واقعی بسیار بیشتر از این مقدار می باشد، نرخ بیکاری رسمی حدود ۱۲ درصد و  نرخ بیکاری واقعی چندین برابر آن می باشد و مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی نه ماهه سال ۹۸ را  منهای۷/۶  درصد اعلام کرده است و کشور با بزرگترین تحریم های اقتصادی چهل سال اخیر روبرو است. این مشکلات اقتصادی در حالی است که کشور بخاطر کشتار آبان ماه ۹۸  حکومت و سایر موارد با بزرگترین بحران بی‌اعتمادی نسبت به حکومت جمهوری اسلامی روبرو است. اصولا جمهوری اسلامی با یک نارضایتی عمومی روبرو می باشد. بهر حال بسیاری از افراد اپوزیسیون و حتی خود دست اندرکاران و پزشکان، دولت و حکومت را به پنهان کاری و مخفی کردن در مورد وجود کرونا  تا راهپیمایی ٢٢  بهمن و انتخابات مجلس و  همچنین دادن آمار غیر واقعی و کمتر از میزان واقعی متهم می کنند.

١۰ دی ٩٨، حدود سه هفته پس از اعلام رسمی شناسایی ویروس جدید کرونا در چین در ١۰ دی ٩٨، مقام‌های رسمی ایران در واکنش به ابراز نگرانی‌های جسته و گریخته از امکان ورود این ویروس به کشور، اطمینان دادند که اوضاع تحت کنترل است.

۵ بهمن ٩٨، وزارت بهداشت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد «تاکنون هیچ مورد حتی مشکوکی از ابتلا به کرونا ویروس جدید در ایران گزارش نشده»، و ایرج حریرچی قائم مقام این وزارتخانه گفت اگرچه «هر روز یک پرواز ورودی از چین داریم»، کارشناسان بهداشتی «با دستگاه‌های مخصوص تب همه افراد را می‌سنجند». در ۸ بهمن، کیانوش جهان‌پور سخنگوی وزارت بهداشت با رد نگرانی های مطرح شده در سطح رسانه های رسمی و مجازی تاکید کرد: «نتایج قطعی آزمایشگاهی حاکی است موارد معدود مشکوک ارجاع شده، مبتلا به ویروس کرونای جدید نبوده‌اند».

۱۱ بهمن ٩٨، با بالاگرفتن نگرانی ها از ورود ویروس کرونا از چین، سعید نمکی وزیر بهداشت گفت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور، به پیشنهاد او و دستور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، از روز ۱۱ بهمن تمام پروازها بین ایران و چین متوقف شد.

۱۳ بهمن ٩٨، در دیدار چانگ هوا سفیر چین در ایران با حمید عرب‌نژاد مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان، بر ادامه پرواز میان دو کشور تاکید شد. سفیر چین پس از این دیدار توییت کرد: «در دیدار با آقای عرب نژاد مدیر عامل محترم شرکت هواپیمایی ماهان، ایشان اعلام کردند که تمایل دارند همکاری با چین را ادامه دهند».

۱۴ بهمن ٩٨، یکی از سایت های خارج از کشور مدعی است که در تاریخ ۱۴بهمن، شیائوپینگ ژنگ شهروند چینی۵۴ ساله در بخش ۴ و بیمارستان مسیح دانشوری به دلیل مبتلا شدن به کرونا بستری شد. شیائوپینگ شهروند شهر ووهان چین است که در مجتمع آندیا فولاد زنجان که سرمایه گذار چینی دارد فعالیت می‌کند. این در حالی است که حسن روحانی گفته است اولین مورد ابتلا به کرونا در سی‌ام بهمن شناسایی شده است.

 ۱۵ و ۱۶ بهمن الی ۴ اسفند ٩٨، بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهایی که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مدعی بودند پروازهای هواپیمایی ماهان به چین و بالعکس متوقف شده، این پروازها از تهران به چهار شهر چین مطابق برنامه از پیش تعیین‌شده انجام شده است.هواپیمایی ماهان روز پنجم اسفند در یک پست اینستاگرامی برای، به گفته این شرکت، «تنویر افکار عمومی» نوشته که آخرین پروازهایش به چین در روزهای ۱۵ و ۱۶ بهمن انجام شده است.به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین، دولت ایران روز ۱۱ بهمن اعلام کرد که پروازهای بین دو کشور متوقف شده است.با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که شرکت هواپیمایی ماهان از ۱۶ بهمن تا چهارم اسفند، همچنان به چهار شهر پکن، شانگهای، گوانجو و شنژن به صورت رفت ‌وبرگشت پرواز داشته است.این شرکت در این فاصله دستکم ۵۵ پرواز به صورت رفت‌وبرگشت با چین انجام داده است.

بعدها، بی بی سی گزارشی را منتشر کرد که حکایت داشت از زمان اعلام رسمی قطع پروازها بین ایران و چین تا ۱۴ اسفند ٩٨، هواپیماهای ماهان ۳۲ بار میان ایران و چین پرواز کرده‌اند (رفت یا برگشت). بی بی سی از شرکت فلایت رادار۲۴ که ترافیک هواپیمایی بین المللی را رصد می کند نقل کرد: «همه پروازهایی شرکت هواپیمایی ماهان به چین، با هواپیماهای مسافری انجام شده است».

۱۵ بهمن ٩٨، سازمان پدافند غیرعامل کشور، زیر مجموعه ستاد کل نیروهای مسلح، با صدور اطلاعیه ای در مورد بیماری کرونا اطمینان داد که «وضعیت عمومی کشور از منظر امنیت زیستی در شرایط سفید است» و «بررسی‌های میدانی و قرائن موجود نشان می ‌دهد احتمال طغیان شیوع بیماری در ایران اندک است».

۱۶ بهمن ٩٨، علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشتریال در واکنش به انتشار اطلاعاتی در شبکه های اجتماعی در مورد بیماران مبتلا به کرونا گفت: «در فضای مجازی شش مورد مشکوک قلمداد شده بودند که [نتیجه آزمایش] آنها منفی بود… مرزها کاملا دارند کنترل می‌شوند». دو روز بعد، صداوسیما اعترافات فردی را که «عامل انتشار شایعه ورود ویروس کرونا به کردستان» معرفی می شد پخش کرد. در گزارش تلویزیون، این فرد از کار خود ابراز پشیمانی می کرد و یک سرهنگ نیروی انتظامی از سرعت شناسایی او خبر می داد.

۱۹ بهمن ٩٨، محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، در واکنش به انتشار اخبار حاکی از شیوع کرونا در این شهر تاکید کرد: «مسئولان در حوزه سلامت کاملاً با مردم صادقند و در این ‌ارتباط‌ تاکنون هیچ موردی از ویروس کرونا در این استان مشاهده نشده است». همزمان، وزیر بهداشت اطمینان داد: «الحمدلله توانستیم همه موارد مشکوک را در چند استان تحت‌نظر قرار بدهیم و خوشبختانه پریشب آخرین مورد آنها هم منفی شد و مرخص شدند». «هرچه می‌گوییم موردی نیست، می‌گویند می‌خواهند بعد از ۲۲ بهمن بگویند»

۲۲ بهمن ٩٨، به دنبال تاکیدات پی در پی مقام های رسمی بر وجود نداشتن خطر کرونا در ایران، راهپیمایی ۲۲ بهمن در سرتاسر شهرهای کشور برگزار شد.  بسیاری از فیلم ها و اسنادی که  از این تظاهرات بدست آمده ، نشان از خلوت بودن راهپیمایی و پائین بودن مشارکت مردم حکایت می کند، این فیلم ها ثابت می کند که جمهوری اسلامی پایگاه مردمی خود را از دست داده است.

۲۲ بهمن ٩٨، وزیر بهداشت همزمان با این راهپیمایی، لازم دید مجددا یادآوری کند: «تا این لحظه هیچ موردی از ابتلا به کرونا ویروس جدید در کشور نداشته‌ایم.» این ادعا در شرایطی مطرح می شد که اخبار مرتبط با مرگ بیماران مشکوک به کرونا در کشور، دیگر علاوه بر رسانه های غیررسمی، در بعضی رسانه های رسمی و از جمله روزنامه دولت یعنی ایران هم به چاپ رسیده بود.

۲۳ بهمن ٩٨، سعید نمکی وزیر بهداشت با انتشار توییتی، خبر روزنامه ایران در مورد مرگ یک زن تهرانی مشکوک به ابتلا به کرونا را «خودزنی» دانست و نوشت: «متاسفانه امروز خبر کذبی در روزنامه ایران درباره مرگ مشکوک براثر کرونا منتشر شد. این خودزنی ناشیانه علاوه بر ایجاد نگرانی در بین مردم، باعث رنجش خاطر همکاران ما در خط مقدم مقابله با این ویروس می‌شود».

۲۴ بهمن ٩٨، غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: «هیچ موردی مبنی بر ورود ویروس کرونا نداریم. برای اینکه تبلیغات جهانی آسیب روانی به مردم نزند اعلام کردیم وضعیت سفید است». سرتیپ جلالی، با رد این انتقاد که دستگاه های رسمی شیوع کرونا را برای تاثیرنگذاشتن بر راهپیمایی ۲۲ بهمن پنهان کرده اند افزود: «هرچه مراکز ما می‌گویند ما موردی کشف نکردیم، در شبکه‌های اجتماعی می گویند نه کشف کرده اند؛ می‌خواهند نگویند، بعد از ۲۲ بهمن بگویند».

۲۷ بهمن ٩٨، قاسم جانبابایی معاون درمان وزیر بهداشت مجددا گفت که «تاکنون هیچ موردی از این ویروس [کرونا] در کشور مشاهده نشده است» و یک روز بعد، دانشگاه علوم پزشکی قم در اطلاعیه‌ای خبر مرگ دو بیمار به خاطر ابتلا به ویروس کرونا را تکذیب کرد.

 ۲۹ بهمن ٩٨، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت گلایه کرد: «چطور بگوییم کرونا در ایران نداریم؟… کم مانده است دبیر کل سازمان ملل بیاید بگوید در ایران کرونا ندیده‌ایم». او ادامه داد: «ما ۴۵ روز است می‌گوییم کرونا ندیده‌ایم ولی عده‌ای می‌گویند دیده‌ایم و برای ۲۲ بهمن نمی‌گویند. بعد می‌گویند انتخابات بود و نمی‌گویند. [لابد] بعد هم می‌گویند نوروز است و نمی‌خواهند دید و بازدیدهای عید خراب شود و اعلام نمی‌کنند مردم کرونا گرفته‌اند».

۲۹ بهمن ٩٨، پزشکی به نام محمد مولایی برای اولین بار به افشاگری ویدیویی در مورد مرگ برادرش و یک نفر دیگر در بیمارستان کامکار قم براثر ابتلا به کرونا پرداخت. مولایی بعدها در مصاحبه ای با سایت امتداد توضیح داد: «برادرم در تاریخ ۲۷بهمن فوت کردند و با پیگیری من برای دریافت تست کرونا در تاریخ ۲۹ بهمن خبر مثبت شدن تست کرونا را به من دادند». ۲۷ بهمن، تاریخ مرگ برادر این پزشک، یک روز پیش از صدور اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی قم در تکذیب مرگ دو بیمار بر اثر کرونا بود. محمد مولایی گفت که برادر من قبل از نتایج در١۵ بهمن دچار تب و سرفه شد که با مراجعه به دکتر درمان آنتی‌بیوتیکی دریافت کردند اما همچنان وضعیت ایشان وخامت بیشتری پیدا می‌کرد تا اینکه به توصیه من در تاریخ ٢٢ بهمن در بیمارستان کامکار قم بستری شدند.

۲۹ بهمن ٩٨، در واکنش به افشاگری دکتر مولایی، صدا و سیما در برنامه معروف ۲۰:۳۰ خود مدعی شد فیلمی که این پزشک در مورد مرگ برادرش منتشر کرده مربوط به گذشته بوده و متوفی اصلاً مبتلا به کرونا نبوده است.

۳۰ بهمن، کیانوش  جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت نهایتا در توییتی اذعان کرد: «به دنبال پیک بیماری‌های حاد تنفسی ظرف روزهای اخیر در قم، دو مورد در آزمایشات اولیه از نظر کرونا ویروس مثبت گزارش شدند، متاسفانه هر دو بیمار با توجه به کهولت سن و نقص سیستم ایمنی در بخش مراقبت‌های ویژه فوت کردند». «به بهانه یک ویروس کوشیدند مردم را از انتخابات منصرف کنند»

۱ اسفند ٩٨، حتی پس از اعلام رسمی نخستین موارد مرگ بیماران در قم بر اثر کرونا، صدا و سیما کوتاه نیامد و اول اسفند، یک روز قبل از برگزاری انتخابات مجلس، اظهارات افرادی را پخش کرد که می گفتند همه چیز در قم عادی است. از جمله، مصاحبه شونده ای که به برنامه ۲۰:۳۰ می گفت «این فضاسازی ها می خواهد حضور مردم را در صحنه تحت الشعاع قرار بدهد» و می افزود: » من فکر می کنم مردم ما با خیال راحت، با اطمینان قلب وارد کارزار انتخابات بشوند».

٢ اسفند، انتخابات بی رمق مجلس برگزار شد، وزارت کشور  میزان مشارکت را ۴۲٫۵٪ درصد اعلام کرد، که پایین‌ترین میزان مشارکت در ۴۱ سال گذشته مجلس شورای اسلامی می باشد‌. بسیاری فیلم ها و اسنادی که  از این انتخابات بدست آمده ، نشان از خلوت بودن ستاد های انتخابات و پائین بودن مشارکت مردم حکایت می کند و اعدادی که از جانی وزارت کشور اعلام شده صحیح می باشد.

٣ اسفند ٩٨، غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: «از ۳ روز قبل آمار مبتلایان افزایش پیدا نکرده، حتی در شهر قم. آمارها نشان می‌دهد در وضع ثبات هستیم.»

۴ اسفند ٩٨،  رهبر جمهوری اسلامی نیز از «فضاسازی منفی و پر حجم دستگاه‌های تبلیغاتی بیگانه علیه شرکت مردم در انتخابات» انتقاد کرد و توضیح داد: «در دو روز آخر نیز به بهانه یک بیماری و ویروس، رسانه‌های آنها از کمترین فرصت برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات چشم‌پوشی نکردند».  دشمن به بهانه یک ویروس، می‌خواست مردم را از حضور در انتخابات منصرف کند. اشاره به کرونا به عنوان «بهانه» ای برای منصرف کردن مردم از شرکت در انتخابات، در شرایطی صورت گرفت که نریمان پناهی، یکی از مداحان حاضر در جلسه ۲۶ بهمن مداحان با آیت الله خامنه ای تعریف کرد در آن جلسه محافظان، برخلاف روال قبلی اجازه نداده اند که مداحان برای بوسیدن دست رهبر به او نزدیک شوند.

۴ اسفند ٩٨،  آیت الله تبریزیان جهت درمان کرونا بر طبق طب اسلامی مالیدن روغن بنفشه به مقعد را توصیه می کند.  راهکار عجیب «تبریزیان» برای پیشگیری از کرونا/ موقع خواب یک پنبه آغشته به روغن بنفشه در مقعد بگذارید!

۵ اسفند ٩٨، علی‌اکبر ولایتی مشاور بین الملل رهبر، درست در میانه اخبار حاکی از افزایش تصاعدی تعداد مبتلایان به ویروس جدید، مژده داد که «در قم منحنی [ابتلا به کرونا] به تدریج دارد نزول پیدا می کند. جاهای‌ دیگر هم همین طور است».

 ۵ اسفند ۹۸، احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در شهر قم حدود ۵۰ نفر بر اثر کرونا جان باخته‌اند. برخی رسانه‌های ایران پیش از این گزارش کرده بودند تا این تاریخ بیش از ۷۰۰ مورد مشکوک مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند. به گزارش ایلنا، آقای امیرآبادی روز دوشنبه ۵ اسفند در مجلس به خبرنگاران گفت: «تا دیشب حدود ۵۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند و وزیر بهداشت در این قضیه مقصر است».این نماینده مجلس با اشاره به اینکه «سه هفته است کرونا به قم آمده و این موضوع دیر اعلام شد گفت زمان فوت برخی افراد مشکوک به کرونا ۲۴ بهمن بود. نماینده قم در مجلس همچنین خواستار قرنطینه شدن این شهر قم شد و گفت: «روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند».

نماینده مردم در پاسخ به اینکه معاون وزیر بهداشت آمار فوت‌شدگان قم را تکذیب کرد، افزود: اسامی ۴۰ نفر از فوت‌شدگان را به معاون وزیر داده‌ام و حالا باید منتظر استعفاء وی باشیم

۶ اسفند ٩٨، حسن روحانی هم میزان ابتلا به ویروس کرونا را رو به کاهش دانست و اعلام کرد: «از روز شنبه همه روال‌ها به صورت عادی خواهد بود». همزمان با او، علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی به کسانی اشاره کرد که ظاهرا با اشارات محدود دولت به شیوع کرونا در روزهای قبل هم مخالف بوده اند: «برخی دولت را به کروناهراسی متهم کرده اند».  عبارت «کرونا هراسی»، صفتی بود که حامیان حکومت، برای حمله به افراد یا رسانه هایی به کار می بردند که روایت های رسمی از میزان گسترش کرونا را قبول نداشتند.

۷ اسفند ٩٨، سیدمحمد سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه : ما این حرم مقدس را دارالشفا می دانیم، دارالشفا یعنی مردم بیایند و از امراض روحی و جسمی شفا بگیرند پس باید باز باشد و با قوت مردم بیایند البته مسایل بهداشتی را باید رعایت کنیم.

۹ اسفند ٩٨، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت با انتقاد از اخبار بی بی سی و ایران اینترنشنال توییت کرد: «رسانه ملکه بی بی سی فارسی نگران از اینکه از شبکه سعودی و آلبانی در مسابقه دروغ جا بماند، بدون ذکر منبع عددی افزون بر مرگ و میر سندروم های حاد تنفسی در ایران را به جای کرونا به مخاطب غالب می کند. کرونا و شفافیت مثال زدنی ایران در انتشار اطلاعات، خیلی ها را آچمز کرده». جهانپور دو روز بعد، برای ناچیز عنوان کردن تلفات کرونا، این تلفات را با کشته شدگان در جاده ها مقایسه کرد: «همین ۱۰ روز ۴۸۰ نفر بر اثر حوادث ترافیکی فوت کردند ولی هیچ‌کس متوجه آنها نیست». اما آمار وزارت بهداشت ایران از تلفات کرونا در ایران، حتی با آمار اعلام شده از سوی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تفاوت فاحشی داشت. به گزارش بی بی سی، آخرین آمار وزارت بهداشت تا روز ۲۲ اسفند ۴۲۹ مورد مرگ بود، اما تجمیع آمار دانشگاه‌های علوم‌پزشکی استان‌ها نشان‌ می داد حتی بدون در نظر گرفتن فوت‌شدگان در استان‌های قم و تهران، که به شدت پرتلفات بودند، تا آن تاریخ در ایران دست کم ۷۸۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌ بودند. تازه بی بی سی در خبر خود، حتی اعلام مرگ ۲۰۰ نفر در گیلان از سوی نماینده وزیر بهداشت در استان، یا آمار فرماندار کاشان از تلفات ۸۸ نفری کرونا در این شهر را در محاسبه نیاورده بود.

۱۳ اسفند ٩٨، غلامحسین اسماعیلی در این نشست خبری گفت که ورودی زندانیان در این هفته در مقایسه با هفته‌ی گذشته، پس از صدور  بخشنامه ۳۵ درصد کاهش یافته است. سخنگوی قوه قضاییه همچنین می‌گوید، از هفته گذشته تا امروز ۵۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی آمده‌اند.

۱۵ اسفند ٩٨، نریمان پناهی، یکی از مداحان حاضر در جلسه ۲۶ بهمن مداحان با آیت الله خامنه ای تعریف کرد در آن جلسه محافظان، برخلاف روال قبلی اجازه نداده اند که مداحان برای بوسیدن دست رهبر به او نزدیک شوند.

۱۸ اسفند ٩٨، محمدحسین قربانی، نماینده وزیر بهداشت در استان گیلان گفت که طی بیش از دو هفته گذشته از شیوع ویروس کرونا در این استان ۵ هزار و ۲۴۳ نفر در بیمارستان‌های گیلان بستری شده‌اند و تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر فوتی با تشخیص تنفسی، آنفلوآنزا و کرونا داشتیم.  این آمار با آمارهای رسمی وزارت بهداشت در تناقض می باشد و بسیار بیشتر از آن است.

۱۹ اسفند ٩٨، غلامرضا حیدری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه خواستار رسیدگی قضایی به موضوع فردی شد که در برابر اعمال محدودیت برای اماکن عمومی قم به منظور پیشگیری از شیوع کرونا «مقاومت» می‌کرد. ظاهرا در پشت پرده بسیاری از علمای ذی نفوذ از جمله تولیت آستان حضرت معصومه(س) با قرنطینه قم و تعطیل کردن آستان مقدس حضرت معصومه مخالفت کرده اند.

۲۲ اسفند ٩٨، ایران برای مقابله با بیماری کرونا از صندوق بین‌المللی درخواست تقاضای کمک مالی به میزان پنج میلیارد دلار کرده است. رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی نامه‌ای در همین رابطه خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول ارسال کرده است.

٢۵اسفند، یک هفته پس از شیوع ویروس کرونا در ایران شایعاتی مبنی بر تاثیر مصرف الکل به هدف پیشگیری از کرونا در فضای مجازی منتشر شد و بر اثر مصرف الکل صنعتی و تقلبی تا کنون ۱۳۸ نفر از ایرانیان جان خود را از دست داده‌اند.در این میان استان خوزستان اولین استانی بود که افراد در آن دچار مسمومیت شدند و تعداد ۴۹ نفر که عموم آنها جوانان بودند جان باختند.محمدجواد مرادیان، رئیس اورژانس فارس ایران اعلام کرد: ۲۶۴ نفر در بر اثر مصرف الکل مسموم شده و از این تعداد ۳۱ نفر تاکنون جان خود را از دست داده اند.

۲۷ اسفند ٩٨، تولیت آستان قدس رضوی در خصوص توقف موقت حضور زائران در حرم رضوی گفت:‌ ما نسبت به زائران مسئولیت داریم؛ امام رضا (ع) در روز قیامت از ما می‌پرسند که چرا جان زائران مرا حفظ نکردید.

۲۸ اسفند ٩٨،  رضا حاجی‌جعفری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، منتشر شده است که می‌گوید تاکنون ۲۱۳ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی در این شهر فوت شده‌اند، این در حالی است که  وزارت بهداشت، آمار کل قربانیان در استان اصفهان را ۱۰۱ نفر اعلام کرده بود.

۲۸ اسفند ٩٨،  حسن روحانی با ادعای اینکه «ما ۳۰ بهمن فهمیدیم کرونا آمده است» اعلام کرد: «وقتی تست‌های قم در تهران آزمایش و مشخص شد نتیجه کرونا مثبت است، یک روز در اعلام آن تاخیر نکردیم. می‌توانستیم بعد از انتخابات اعلام کنیم ولی ما با مردم صادقانه صحبت کردیم». این در حالی بود که تنها یک روز قبل از اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اطلاع رسانی «بدون یک روز تاخیر»، سخنگوی دولت تصریح کرده بود که حسن روحانی حداقل از ۶ بهمن در جریان مشکل کرونا بوده است. علی ربیعی گفت: «اطلاعی از شروع کرونا در ایران نداشتیم، اما در ۴ بهمن نامه‌ای به رئیس‌جمهور درباره احتمال شیوع آن در ایران دادیم و در ۶ بهمن رئیس‌جمهور دستوراتی در این مورد دادند». سرانجام، ۱۳۹۸ در شرایطی به پایان رسید که رئیس دولت در نطق پایان سال خود به صراحت اعلام کرد: «مردم بدانند ۷۰ درصد مردم خواهند گرفت. با واقعیت های علمی به گونه ای با مردم صحبت کنیم که به ما اعتماد کنند». این جمله حسن روحانی، که به کلی با ابراز اطمینان های قبلی او و سایر مقامات در مورد کنترل کرونا تفاوت داشت، بازتاب چندانی در رسانه های رسمی ایران نیافت.

۳ فروردین ۹۹، خامنه ای آمریکا را متهم به تولید و استفاده از ویروس کرونا به عنوان یک سلاح بیولوژیکی کرد و با تاکید بر اینکه نمی داند چقدر این اتهام حقیقی است، گفته: «وقتی این اتّهام وجود دارد کدام عاقلی به شما اعتماد میکند که شما بیایید برای او دارو بیاورید؛ ممکن است داروی شما یک وسیله‌ای باشد برای اینکه این بیماری را بیشتر گسترش بدهد. هیچ اعتباری ندارید؛ به شما اعتمادی نیست.»

۴ فروردین ۹۹، مراسم تشییع حسین اسداللهی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران که دو روز پیش در پی «عوارض شیمایی» درگذشت، در «وردآورد» کرج برگزار شد. کیانوش جهانپور،  حضور هزاران نفر در تشییع جنازه سردار سپاه اسداللهی را در اوج بحران کرونا برخلاف پروتکل کشوری دانسته است. سپاه در واکنش به انتقادها اعلام کرده است که حضور مردم خودجوش بوده است.

۵ فروردین  ۹۹،  ایران گروه «پزشکان بدون مرز» را که در حال احداث و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی مقابله با کرونا با ظرفیت ۴۸ تخت در بیمارستان امین اصفهان بود و قرار بود که یک گروه ۹ نفره در آن مستقر کند را اخراج کرد.

۶ فروردین  ۹۹، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ۲۰۰ هزار تن از مردم قم در ایام عید به مسافرت رفته و از استان خارج‌ شده‌اند و باید تمام این افراد درلحظه برگشت از سفر مورد ارزیابی و پایش قرارگرفته و درصورت نیاز قرنطینه شوند.

۷ فروردین  ۹۹، روحانی در جلسه اقتصادی کرونا درخواست دولت از رهبری برای برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را مطح کرد. رئیس جمهور همچنین اظهارداشت که کمک مورد نیاز بخش بهداشت و درمان و کمک ۵ هزار میلیارد تومانی به صندوق بیمه، در مجموع رقمی یک میلیارد دلاری است که قرار است از صندوق توسعه ملی برداشت شود که نامه درخواست آن، تقدیم رهبر  می شود.

۷ فروردین  ۹۹، نامه تند نماینده تهران خطاب به حسن روحانی، هیچ کشوری چنین میزانی از ساده‌انگاری را ندارد، محمدرضا نجفی، نماینده مردم تهران در مجلس، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری، یه شدت از وضعیت مدیریت بحران شیوع کرونا در کشور انتقاد کرد و ضمن اشاره به راهکارهایی خواستار تغییر رویکردها به این وضعیت در ایران شد.

۷ فروردین  ۹۹، بر طبق آمار رسمی  اکنون حدود ۲۹۴۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده اند، تعداد مبتلایان واقعی چندین برابر این مقدار برآورد می شود. تعداد کشته ها بر اثر کرونا در ایران بیش از ۲۲۰۰ نفر بر طبق آمار رسمی و چندی برابر آن بطور غیر رسمی می باشد. تعداد کشته ها در دنیا بیش از ۲۲۱۰۰ نفر می باشد، برای مثال در ایتالیا تا این لحظه بیش از  ۷۵۰۰ نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

اقداماتی که حکومت و دولت ایران در مهار این بیماری انجام داده است، بسیار ناقص و ناکافی بوده است و با این روش ها نمی توان این بیمار مهلک و کشنده را در ایران مهار کرد و اگر به همین ترتیب پیش برود، حتی می تواند مرگ میلیونها ایرانی را در پی داشته باشد. به نظر می رسد که دولت روحانی و سایر مقامات حکومت حاضر نشده اند، برای دو هفته کشور را تعطیل کنند. به عوض وضع قوانین ، مقررات سفت و سخت، آنها تنها به مردم توصیه کرده اند که از خانه بیرون نروند و یا به مسافرت نوروزی نروند و قوانینی برای این کار وضع نکرده اند. و ظاهرا برنامه ای برای مهار کرونا ندارند و یا مسئله ساده انگاشته اند. حال سوال از این بزرگوران اینست که برنامه استرتژیک شما برای مهار کامل بیماری کرونا در ایران چیست؟

منابع:  نشریات و جراید کشور و صحبت های مقامات کشور


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.