تهدید نرگس محمدی به مرگ، سکوت مسئولان و مخالفت با مرخصی او

شنبه, 30ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

«نرگس محمدی»، فعال حقوق بشر که در زندان زنجان به سر می‌برد از سوی یکی از هم‌بندیان خود تهدید به مرگ شده است

«نرگس محمدی»، فعال حقوق بشر که در زندان زنجان به سر می‌برد از سوی یکی از هم‌بندیان خود تهدید به مرگ شده است. «محمود بهزادی‌راد»، وکیل خانم محمدی به ایران‌وایر گفت: «یکی از هم‌بندی‌های نرگس که به دلیل قتل به اعدام محکوم شده است تاکنون چندین بار نرگس را تهدید به قتل کرده، او در آخرین تهدیدش چند روز پیش گفته که اگر یک نفر دیگر را بکشد، حکم اعدامش به دلیل پرونده جدید به تعویق خواهد افتاد.»

براساس گفته محمود بهزادی‌راد، تاکنون در روندی «غیرقانونی» و «نامشخص» با آزادی مشروط، مرخصی و حتی انتقال نرگس محمدی به زندان اوین مخالفت شده است.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشری که به ۱۰ سال زندان محکوم است به شکل غیرقانونی در تاریخ چهارم دی ۱۳۹۸ از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد. در زندان زنجان، زندانیان براساس تفکیک جرایم نگهداری نمی‌شوند و او به‌عنوان یک زندانی عقیدتی در میان زندانیان پرخطر به سر می‌برد و اکنون جانش در خطر است.

محمود بهزادی‌راد با اظهار اینکه با خانم محمدی تلفنی صحبت کرده است، گفت: «نرگس گفت چند شب پیش این خانم به رختخواب نرگس رفته و او را تهدید به مرگ کرده است، ۱۴ زندانی اتاق که شاهد ماجرا بودند صبح روز بعد به دادستانی زنجان نامه نوشته‌ و درخواست کمک کرده‌اند. چند روز بعد این خانم به دادستانی احضار شده اما پس‌ازاینکه برگشته، سر نرگس فریاد زده و بازهم او را تهدید به مرگ کرده است.»

این وکیل دادگستری در پاسخ به اینکه چرا موکلش به زندان اوین بازگردانده نمی‌شود، گفت: «من بارها به دادستان زنجان و آقای نجفی، معاون دادستان تهران نامه نوشتم و توضیح دادم که موکلم تهدید به قتل شده، جانش در خطر است و وضعیتش اصلا خوب نیست. هشدار دادم که باید از قتل یک زندانی عقیدتی دیگر در زندان جلوگیری کنند؛ اما تابه‌حال که جوابی نگرفتم. متاسفانه دادستان زنجان هم ما را به‌عنوان وکیل نرگس قبول ندارد و حتی اجازه ملاقات با او را هم نمی‌دهد.»

محمود بهزادی‌راد با تاکید بر اینکه انتقال موکلش از زندان اوین به زندان زنجان «غیرقانونی و براساس تصمیم‌گیری شخصی» بوده، گفت: «خانم محمدی نه محل زندگی‌اش در زنجان بوده و نه محل جرمش در این شهر، خانواده‌اش نیز در زنجان زندگی نمی‌کنند. مشخص نیست به چه دلیل او به زندان این شهر منتقل شده است. انتقال او غیرقانونی و براساس تصمیم‌گیری شخصی بوده است. چند سال پیش در همین زندان دچار آمبولی ریه شد و کارش به بیمارستان کشید. آخر براساس چه منطق و قانونی او را دوباره به این زندان منتقل کردند.»

به گفته این وکیل دادگستری، نرگس محمدی و خانواده‌اش از زمان شروع تهدیدها بارها به مقامات قضایی نامه نوشته و درخواست کمک کرده‌اند.

عذرا بازرگان، مادر این زندانی در اسفند ۱۳۹۸ در نامه‌ای که در رسانه‌ها منتشر شد خطاب به رییس قوه قضاییه نوشته بود دخترش از سوی یک زندانی دیگر «تهدید جنسی و جانی» شده است. خانم بازرگان در نامه خود تاکید کرده بود مسئولیت هر اتفاقی که برای دخترش بیفتد، با قوه قضاییه است؛ اما دو ماه پس از این نامه هنوز مقامات قضایی اقدامی انجام نداده‌اند و او چند شب پیش مجددا تهدید به مرگ شده است.

چراهای بی‌پاسخ

حتی ویروس کرونا و وضعیت غیربهداشتی زندان زنجان در این دوره نیز منجر به مرخصی موقت خانم محمدی نشده است. بهزادی‌راد، وکیل او می‌گوید: «ما بارها از طریق نامه به مقامات قضایی درخواست مرخصی او را در شرایط کرونا دادیم و خواستیم که طبق رفعت اسلامی مرخصی شامل حالش شود اما با این هم موافقت نشد.»

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه طبق قول‌های مسئولان قرار بوده موکلش در شهریورماه سال گذشته آزاد شود، گفت: «مردادماه که هنوز خانم محمدی در زندان اوین بود من نامه‌ای درباره آزادی مشروط او به دادستان تهران نوشتم. مدتی بعد دادیار ناظر بر زندان‌ها به من گفت ایشان اوایل شهریورماه به مرخصی می‌آیند، به مرخصی طولانی‌مدت که حتی امکان برنگشتنش به زندان هم هست اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.»

بهزادی‌راد افزود: «براساس ماده ۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری، هر زندانی که یک‌سوم حکمش را گذرانده باشد می‌تواند با استفاده از این قانون درخواست آزادی بکند، اما متاسفانه علیرغم درخواست ما این قانون برای خانم محمدی اجرا نشد. وقتی آزادی مشروط در قانون آمده و نرگس هم یک‌سوم حکمش را گذرانده چرا نباید شامل حال او شود، یا چرا وقتی بیمار است مرخصی شامل حالش نمی‌شود، چرا او را دوباره به زندان زنجان فرستاده‌اند که چند سال پیش در آنجا مریض شده بود و طبق مدارک پزشکی امکانات پزشکی زندان برای او کافی نبوده، این‌ها چراهای بی‌پاسخ ماست.»

نرگس محمدی، سخنگوی سابق کانون مدافعان حقوق بشر در آبان ۱۳۸۸ از شغل خود اخراج شد و مدتی بعد به دلیل اتهاماتی مانند عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بازداشت و در دادگاه انقلاب به ۱۱ سال زندان محکوم شد که در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر این حکم به شش سال زندان تغییر کرد.

او در دوران بازجویی به دلیل فشار بازجویی‌ها مبتلابه بیماری اعصاب و روان و فلج عضلانی در زندان شد. محمدی به‌طور ناگهانی از زندان اوین به زندان زنجان منتقل و در این زندان بیماری‌اش تشدید شد که منجر به انتقال او به بیمارستان در تیرماه ۱۳۹۱ شد. مدتی پس از بستری بودن، حکم عدم تحمل کیفر او صادر و با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

اما خانم محمدی یک سال بعد، پس از ملاقاتش با کاترین اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اسفندماه ۱۳۹۲ مورد انتقاد گروه‌های افراطی در رسانه‌ها قرار گرفت. پس‌ازآن او بارها برای بازجویی به وزارت اطلاعات احضار شد. سرانجام در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ماموران امنیتی به خانه او حمله کرده و در مقابل دو کودکش او را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.

در اوایل بازداشت، علت دستگیری و انتقال او را به بند نسوان زندان اوین اجرای حکم پرونده قبلی عنوان کردند؛ اما کمی بعدتر گفته شد او با پرونده جدیدی روبرو است، او مجددا در پرونده جدید خود متهم به اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام» شد، اتهاماتی که یک بار دیگر در سال ۱۳۹۱ برای آن‌ها به شش سال حبس محکوم شده بود.

این فعال حقوق بشر نهایتا برای این اتهامات در دادگاه انقلاب به ۱۶ سال حبس محکوم شد، دادگاه تجدیدنظر نیز این حکم را عینا تایید کرد. طبق قانون مجازات اسلامی، ۱۰ سال از این حکم قابل‌اجراست.

نرگس محمدی پس از تایید حکمش در دادگاه تجدیدنظر در مهر ۱۳۹۵ در یادداشتی که از زندان منتشر شد نوشته بود زندان را تحمل خواهد کرد «اما حتی یک روز آن را قانونی، انسانی و اخلاقی» نمی‌داند. خانم محمدی در بخشی از این نامه نوشته بود: «زنی ۴۴ ساله‌ام که در ۵ سال اخیر عمرم، با محکومیت ۲۲ ساله توسط حکومت جمهوری اسلامی در ایران مواجه شده‌ام و نیک می‌دانم که این پایان قضیه نیست. یقین دارم چه آن‌ها که جوهر چنین احکامی را بر قلم افرادشان در محاکم جاری کردند و چه کسانی که قلم را در دستشان گرفتند و صفحه سفید را سیاه کردند و چه ملت سرافراز سرزمینم همگان می‌دانند که من گناه و جرمی مرتکب نشده‌ام که مستحق چنین احکام سنگینی باشم. من به راهی که رفته و کاری که کرده و آنچه اندیشیده‌ام باور دارم و بر تحقق آن یعنی تحقق حقوق بشر اصرار دارم و پشیمان نیستم.»

پس از سه سال از نوشتن این نامه، همچنان آزار و اذیت او ادامه دارد و پیش‌بینی‌‌ نرگس محمدی درست بود؛ حکم ۱۰ سال زندان «پایان قضیه» نبود.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.