ترامپ: ایران به دنبال مذاکره و توافق است

یکشنبه, 31ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

رئیس‌جمهور آمریکا گفت، به دلیل فشارهایی که دولت او وارد کرده، ایران رفتار خود را تغییر داده و به دنبال رسیدن به توافق است. دونالد ترامپ افزود، آمریکا آماده ارسال تجهیزات پزشکی به ایران در مبارزه با کروناست.

    
USA | Donald Trump | Coronavirus Briefing (picture-alliance/dpa//CNP/AdMedia/T. Katopodis)

رئیس‌جمهور آمریکا فشارهای وارده از سوی کشورش بر ایران را مؤثر دانست و گفت، ایران به دنبال مذاکره و رسیدن به توافق است.

دونالد ترامپ یکشنبه ۳۱ فروردین (۱۹آوریل) در کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت، وقتی به عنوان رئیس‌جمهور وارد کاخ سفید شد ایران “مرکز تروریسم” بود و به او گفتند که این کشور “در ۱۸ نقطه، از جمله یمن، سوریه و عراق درگیری بزرگ” ایجاد کرده است.

به گفته ترامپ، زمانی که او روی کار آمد ایران داشت “بر تمامی خاور میانه مسلط می‌شد. اما الان تنها برای بقا تلاش می‌کند.”

او به تصمیم دولت خود در خروج از توافق هسته‌ای با ایران که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ بسته شده بود اشاره کرد و گفت: «من قرارداد وحشتناک هسته‌ای ایران را متوقف کردم و حالا ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند.»

ترامپ ادامه داد، ایران خواستار مذاکره بود تا این که جان کری “قانون لوگان را نقض کرد. او با ایران توافقی را انجام داده بود و نمی‌خواست توافق دیگری حاصل شود.”

او پیش‌تر نیز جان کری، وزیر خارجه دولت باراک اوباما را به نقض قانون لوگان متهم کرده بود. طبق قانون لوگان، شهروندان آمریکایی که به‌طور رسمی مجاز به مذاکره نیستند از مذاکره با کشورهای خارجی که با آمریکا اختلاف دارند منع می‌‌‌شوند.

دونالد ترامپ اردیبهشت سال گذشته نیز با اشاره به آمادگی‌اش برای مذاکره با ایران گفته بود، جان کری با مقام‌های جمهوری اسلامی “تماس‌های زیادی دارد و به آن‌ها گفته که تماس نگیرند.”

ترامپ در کنفرانس خبری در کاخ سفید ادامه داد، ایران می‌خواهد توافق کند اما دلیل این که دست به این کار نمی‌زند این است که “برخی می‌گویند ترامپ [در انتخابات] بازنده می‌شود.”

ترامپ: ارقام ایران و چین در مورد کرونا غیر واقعی است

دونالد ترامپ همچنین به شیوع ابتلا به ویروس کرونا در ‌‌آمریکا اشاره کرد و گفت، این کشور نقطه اوج این بیماری را پشت سر گذاشته است.

او در ادامه با اشاره به تصاویر اجساد بیماران کرونایی در تلویزیون ایران گفت، می‌داند این کشور درگیر مبارزه با کروناست و آمریکا حاضر است به ‌‌‌‌آن‌ها در مقابله با کرونا کمک کند.

ترامپ خاطرنشان ساخت، در صورتی که ایران تقاضای دستگاه تنفس مصنوعی کند آمریکا می‌تواند آن را در اختیارشان بگذارد. او همچنین ارقام ارائه‌شده از سوی ایران و چین در مورد بیماری کرونا را “غیر واقعی” خواند.

ایران می‌گوید، تا کنون حدود پنج‌هزار نفر در این کشور بر اثر کرونا در گذشته‌اند. چین نیز اخیرا با یک تصحیح آماری شمار فوتی‌های خود را بیش از چهارهزار و ۶۰۰ نفر اعلام کرده است.

ترامپ با اشاره به این ارقام گفت: «آیا کسی واقعا این ارقام را باور دارد؟»

رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر دولت چین را به “پنهان‌کاری” در ارائه آمار و اطلاعات مربوط به کرونا متهم کرد.

دونالد ترامپ گفت: «چین نباید عدم انتشار ارقام واقعی قربانیان کروناویروس را توجیه کند… آن‌ها از نظر تعداد تلفات بسیار جلوتر از ما هستند… این [بیماری] را می‌شد در چین متوقف کرد اما جهان اکنون به دلیل ناتوانی آن‌ها در این کار دارد زجر می‌کشد.»

آمریکا در حال حاضر بیش‌ترین شمار بیماران مبتلا به کرونا در جهان را داراست. طبق تازه‌ترین آمارها، شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به ۷۳۸هزار و ۹۱۳ نفر رسیده است. تا کنون ۳۹هزار و ۱۵ نفر در آمریکا جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.