دادگاه آمریکایی ایران و سوریه را به خاطر حملات فلسطینی‌ها محکوم کرد

چهارشنبه, 14ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

یک دادگاه فدرال در واشنگتن دولت‌های ایران و سوریه را به خاطر حملات مرگبار فلسطینی‌ها در اسرائیل مقصر دانست و به پرداخت غرامت به خانواده قربانیان، از جمله یک سرباز سابق آمریکایی، محکوم کرد. مبلغ غرامت هنوز مشخص نشده است.

    
Symbolbild Gericht USA (Fotolia/Guzel Studio)

 رندالف ماوس، قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن، پایتخت آمریکا، دولت‌های ایران و سوریه را به خاطر مرگ شماری از شهروندان آمریکایی در اسرائیل مسئول شناخت و این دو کشور را به پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان محکوم کرد.

حکم دادگاه فدرال روز یکشنبه ۳۱ مه، برابر ۱۱ خرداد، صادر شد و آسوشیتدپرس خبر آن را سه‌شنبه (دوم ژوئن) منتشر کرد.

در حکم دادگاه آمده است که شماری از شهروندان آمریکایی طی هفت حمله نیروهای فلسطینی در اسرائیل کشته یا زخمی شده‌اند و حق دارند از ایران و سوریه غرامت دریافت کنند، زیرا این دو کشور به دو گروه افراطی “جهاد اسلامی فلسطین” و حماس “کمک مالی و نظامی” کرده‌اند.

از مجموع ۵۷ شاکی این پرونده، ۴۴ نفر شهروند آمریکا یا آمریکایی‌اسرائیلی هستند. این افراد از جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات ایران و دولت سوریه به خاطر حملات مرگباری که توسط افراد فلسطینی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ میلادی انجام گرفته است، شکایت کرده بودند.

یکی از شکایت‌ها از سوی خانواده تیلور فورس، سرباز سابق آمریکایی، اقامه شد. او پس از خروج از خدمت نظامی برای تحصیل به اسرائیل رفت و در سال ۲۰۱۶ در تل‌آویو به ضرب چاقوی یک مهاجم فلسطینی به قتل رسید.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی “قانون تیلور فورس” را تصویب کرد. این قانون کمک‌های نقدی به تشکیلات خودگردان فلسطینی را تا زمانی که این تشکیلات به حمایت مالی از خانواده‌های مبارزان فلسطینی کشته شده توسط اسرائیل ادامه می‌دهد، قطع کرد.

در دادگاه یادشده در واشنگتن هیچ نماینده‌ای از ایران و سوریه حضور نداشت و هیچ دفاعی از سوی این دو کشور ارائه نشد.

در سال‌های اخیر دادگاه‌های فدرال آمریکا احکام متعددی علیه جمهوری اسلامی صادر کرده و ایران را به پرداخت صدها میلیون دلار غرامت محکوم کرده‌اند، زیرا جمهوری اسلامی را “به خاطر پشتیبانی مالی و نظامی” از گروه‌های افراطی فلسطینی، در کشته‌شدن ده‌ها اسرائیلی و آمریکایی مقصر می‌دانند.

ایران و ایالات متحده آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند و ایران معمولا به رأی دادگاه‌های آمریکایی اعتنا نمی‌کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.