ادامه دادگاه اکبر طبری؛ اتهام عباس ایروانی از «افساد فی‌الارض» تغییر کرد

دوشنبه, ۹ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

عباس ایروانی، متهم رویف اول پرونده «گروه عظام»

عباس ایروانی، متهم رویف اول پرونده «گروه عظام»

یک روز پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی که از «اهانت و ظلم به برخی بزرگان پاکدست قبلی قوه قضائیه» انتقاد کرد، روز یکشنبه دو دادگاه اقتصادی دیگر در تهران برگزار شد اما در دادگاه اکبر طبری هیچ اشاره‌ای به نام صادق لاریجانی نشد و در دادگاهی دیگر نیز اتهام عباس ایروانی از «افساد فی‌الارض» تغییر کرد.

ششمین جلسه دادگاه پرونده موسوم به «باند ارتشا» که به دادگاه اکبر طبری نیز شناخته می‌شود، عمدتا به چند مورد انتقال آپارتمان مجلل در شمال تهران به عنوان رشوه، از جمله آپارتمان‌های برج روما، پرداخته شد.

رسول دانیال‌زاده اتهام رشوه دادن این آپارتمان‌ها به اکبر طبری را رد کرد و مدعی شد که «هیچ کار بدی در زندگی» نکرده است.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی از رسول دانیال‌زاده به عنوان ابربدهکار بانکی نام می‌برند و سخنگوی دستگاه قضایی آبان پارسال اعلام کرد که این متهم پس از بازداشت اکبر طبری به خارج از کشور گریخت اما «با طراحی و هدایت» وزارت اطلاعات «به کشور بازگردانده شد».

رسول دانیال‌زاده علاوه بر ارتباطات نزدیک با اکبر طبری، در پرونده اتهامات مالی حسین فریدون، برادر رئیس‌جمهوری اسلامی، نیز محکوم شده بود.

نام او در پرونده مه‌آفرید خسروی که اعدام شد نیز مطرح بود.

عباس ایروانی (نفر سمت چپ) یکی از ثروتمندان مشهور ایران که در حوزه‌های مذهبی و خیریه هم فعال بود، متهم به قاچاق قطعات خودرو شده است.

بیشتر در این باره:

مدیر یک شرکت قطعه‌سازی خودرو به «۸۷۰۰ میلیارد تومان قاچاق» متهم شد

تغییر اتهام

روز یکشنبه همچنین یکی دیگر از دادگاه‌های فساد در خودروسازی، موسوم به «پرونده عظام» یا پرونده عباس ایروانی، به ریاست قاضی صلواتی در تهران برگزار شد.

جلسات محاکمه این پرونده از مهرماه پارسال در جریان است و بر اساس برخی جملات قاضی صلواتی به نظر می‌رسد که دادگاه یکشنبه آخرین جلسه بود.

در ابتدای جلسه یکشنبه، قاضی صلواتی بدون ارائه جزئیات گفت که عنوان اولین اتهام عباس ایروانی، از «افساد فی‌الارض» به «اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور» تغییر یافته است.

رئیس دادگاه هیچ اشاره‌ای به علت این تغییر اتهام نکرد و تنها از ماده ۲۸۰ قانون آئین دادرسی کیفری نام برد. بر اساس این ماده، «عنوان اتهامی که در کیفرخواست ذکر می‌شود مانع از تعیین عنوان صحیح قانونی توسط دادگاه نیست».

پس از تنفس ۳۰ دقیقه‌ای دادگاه، عباس ایروانی در جایگاه قرار گرفت و گفت: «اینجانب از ریاست دادگاه که بنده را از اتهام افساد فی‌الارض مبرا داشتند کمال تشکر را دارم».

عباس ایروانی، مدیر «گروه عظام»، تمامی اتهامات دیگر را نیز رد کرد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.