یک روزنامه‌نگار بازداشتی در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به زندان محکوم شد

دوشنبه, ۲۰ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

ایران وایر

«مصطفی محب‌کیا»، عضو تحریریه مجله «ایران فردا» که پس از اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸ در شهریار بازداشت شده بود به ۶ ماه و یک روز حبس محکوم شد.

به گزارش «خبرنگاری جرم نیست»، محب‌کیا به اتهام «اجتماع و تبانی به‌قصد برهم زدن امنیت داخلی کشور» به شش ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد؛ همچنین جلسه رسیدگی به اتهام دیگر این روزنامه‌نگار آبان‌ برگزار خواهد شد.

محب‌کیا روز دوشنبه ۲۰مرداد۱۳۹۹ با انتشار یادداشتی از صدور حکم خود خبر داد: «هفت ماه بعدازآن ۴۵ روز بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین (که ۲۵ روزش در انفرادی گذشت) و بازجویی‌های طولانی اما انصافا مودبانه، حکم شعبه دو دادگاه انقلاب شهریار صادر شده. اتهام «اجتماع و تبانی به‌قصد برهم زدن امنیت داخلی کشور» را وارد دانسته و مرا مجرم شناخته‌. بر همین اساس (البته با تخفیف) رای به شش ماه و یک روز حبس تعزیری داده است.»

لازم به ذکر است محب‌کیا در دادگاه دیگری از همین پرونده که به آبان‌ ۱۳۹۹ موکول شده است باید به اتهام «اخلال در نظم عمومی» در دادگاه کیفری ۲ شهریار حضور یابد.

او در بخشی از یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، آورده است: «اصرار داشت که تو ملی مذهبی هستی و همین خودش جرم است. می‌گفتم به لحاظ هویتی هم مذهبی هستم و هم بر منافع ملی تاکید دارم. از مصدق و نخشب تا شریعتی و سحابی را هم قبول دارم، با همین عقاید هم در ایران فردا قلم می‌زنم و عضو تحریریه این مجله هستم، اما عضو هیچ تشکیلاتی نیستم. بهش گفتم ما روبروی هم نیستیم. دشمنان این کشور کسان دیگری‌اند، اسراییل و امریکا برنامه دارند و به کمتر از تجزیه ایران راضی نخواهند شد؛ اما پاسخی که شنیدم دردناک‌ترین پاسخی بود که می‌شد شنید: از نظر ما ملی-مذهبی‌ها از اسراییل هم خطرناک‌ترند!»

این فعال ملی-مذهبی روز هفتم آذر ۱۳۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهریار بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. سرانجام پس از مراحل بازجویی روز ۲۱ دی با تودیع وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.