ریسک جدی پزشکی؛ احضار حسین هاشمی جهت اجرای حکم حبس و شلاق علیرغم مشکلات پزشکی

سه شنبه, 4ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – حسین هاشمی، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در پی احضار جهت اجرای حکم ۶ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق روز شنبه ۸ شهریور راهی زندان خواهد شد. آقای هاشمی پیش از بازداشت جراحی دیسک کمر داشته و سه مهره وی به شدت آسیب دیده‌اند. بیم آن می‌رود که اجرای این حکم منجر به آسیب جدی و از دست رفتن توانایی حرکتی او شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسین هاشمی، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در پی احضار جهت اجرای حکم ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق روز شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۹ راهی زندان خواهد شد.

یک منبع مطلع از شرایط آقای هاشمی در خصوص وضعیت وی به هرانا گفت: «حسین هاشمی پیش از بازداشت جراحی دیسک کمر داشت و ۳ مهره او به شدت آسیب دیده‌اند و همین حالا هم به سختی راه می‌رود. در ماه‌های اخیر نیز به دنبال به تاخیر انداختن اجرای حکم جهت تغییر مجازات شلاق بود. اما این تلاش‌ها به نتیجه‌ای نرسید و شنبه باید خودش را به زندان معرفی کند. در صورت اجرا شدن حکم ۷۴ ضربه شلاق بدون شک به حسین آسیب جدی می‌رسد و شاید دیگر نتواند راه برود. اجرای این حکم سلامت او را در معرض خطر قرار خواهد داد.»

بر اساس قوانین، دادگاه می‌تواند با ملاحظه وضع خاص محکوم علیه، مجازات شلاق او را به جزای نقدی تبدیل کند.

حسین هاشمی در تاریخ ۲۵ آبان ۹۸ در رابطه با اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط  ماموران وزارت اطلاعات در محل کار خود واقع در خیابان تهرانپارس تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و اسفندماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه موقتا از زندان آزاد شد.

آقای هاشمی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهامات “اهانت به مقدسات، اخلال در نظم و آسایش عمومی” به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و از بابت مجازات تکمیلی به رونویسی از کتاب‌های “سه دقیقه در قیامت، گناه شناسی نوشته محسن قرائتی و ۵۳ سال عصر پهلوی به روایت دربار” و همچنین شست و شوی میت به مدت یک ماه روزی چهار ساعت در بهشت زهرا محکوم شد. به علاوه به حکم دادگاه مطالب دستنویس باید با دست خط آقای هاشمی تطبیق داده شده و ۱۰ سوال از وی پرسیده شود تا اشراف حسین هاشمی به مفاد کتاب مشخص شود. این حکم نهایتا پس از محاکمه به صورت غیابی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید و به وی ابلاغ شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “توهین به مقدسات” برای وی قابل اجرا است.

حسین هاشمی، متولد ۱۳۷۲، فرزند مریدعلی و مجرد است.

اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸

اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.