ترکیه: واردات گاز ایران در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ صفر بود

یکشنبه, 9ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

خط لوله گاز ایران به ترکیه

خط لوله گاز ایران به ترکیه

مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه گزارش داده است که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی این کشور گاز از ایران دریافت نکرده است.

خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه آخر مارس در خاک ترکیه توسط گروه «پ‌کاکا» منفجر شد و این بار برخلاف موارد مشابه سال‌های پیش، ترکیه تا سه ماه تعمیر خط لوله را به تعویق انداخت و گازی از ایران دریافت نکرد.

در موارد مشابه پیشین، ترکیه معمولا طی یک هفته خط لوله گازی را تعمیر می‌کرد. این بار اما تا اوایل ماه ژوئیه طول کشید تا دوباره گاز ایران راهی ترکیه شود.

آمارهای مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد که در نیمه اول سال جاری میلادی، این کشور تنها ۲ میلیارد متر مکعب گاز از ایران دریافت کرده است که نسبت به دور مشابه پارسال ۴۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. بر اساس قرارداد، ترکیه باید سالانه ده میلیارد متر مکعب گاز از ایران بخرد.همچنین گزارش مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد کل واردات این کشور از ایران در شش ماه ابتدایی سال ۴۶۸ میلیون دلار بوده، در حالی که این رقم در دور مشابه پارسال حدود ۳.۷ میلیارد دلار بود که هشت برابر افت نشان می‌دهد.

صادرات ترکیه به ایران نیز با افتی ۴۰ درصدی به ۸۴۳ میلیون دلار رسیده است.

آمارهای مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد این کشور واردات گاز از روسیه را نیز طی نیمه نخست سال جاری ۴۳ درصد کاهش داده و به ۴.۶ میلیارد متر مکعب رسانده است، اما واردات گاز از آذربایجان ۲۳ درصد افزایش یافته و به ۵.۵ میلیارد متر مکعب رسیده است.

بدین ترتیب سهم آذربایجان در بازار گاز ترکیه طی سه سال گذشته دو برابر، سهم روسیه کمتر از نصف و سهم ایران نیز تقریبا نصف شده است.

ترکیه همچنین واردات گاز مایع از آمریکا را ۲.۵ برابر کرده و به نزدیک ۸۸۵ میلیون متر مکعب رسانده است.

در مجموع واردات گاز مایع ترکیه در نیمه اول سال رشدی ۳۰ درصدی داشته و به بالای ۱۰ میلیارد متر مکعب رسیده است. بدین ترتیب سهم گاز مایع از بازار گاز ترکیه طی سه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.