گفت‌وگوی ملک سلمان و ترامپ؛ «عربستان بدون کشور فلسطینی با اسرائیل رابطه برقرار نمی‌کند»

دوشنبه, 17ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در گفت‌وگویی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، تاکید کرد که بدون کشور مستقل فلسطین، امکانی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های عربستان سعودی گزارش داد که گفت‌وگوی رهبر دو کشور روز دوشنبه ۱۷ شهریور از طریق تلفن و پیرو توافق اخیر امارات متحده عربی و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط انجام شده است.

ملک سلمان به آقای ترامپ گفت که او از تلاش‌های ایالات متحده برای برقراری صلح در منطقه قدردانی می‌کند و این که عربستان سعودی مایل است بر اساس طرح صلح اعراب در سال ۲۰۰۲، شاهد راه‌حلی دائمی و منصفانه برای مسئله فلسطین باشد.

طبق طرح صلح اعراب که حدود دو دهه قبل عربستان سعودی آن را ارائه کرد، کشورهای عربی به اسرائیل پیشنهاد دادند که در ازای تشکیل کشور فلسطین و خروج کامل اسرائیلی‌ها از سرزمین‌هایی که سال ۱۹۶۷ در جنگ خاورمیانه تصرف کرده بودند، روابط خود را با اسرائیل عادی کنند.

عربستان سعودی، مهد اسلام و سرزمینی که قبله‌گاه مسلمین در آن بنا شده است، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد. با این حال ریاض در روزهای اخیر اعلام کرد که به پروازهای میان امارات متحده عربی و اسرائیل، از جمله خطوط هوایی اسرائیلی، اجازه می‌دهد از آسمان این کشور عبور کنند.

جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ، ابراز امیدواری کرده که یک کشور عربی دیگر نیز طی چند ماه آتی روابط خود را با اسرائیل عادی کند. اما تاکنون کشور عربی دیگری اعلام نکرده که سیاست امارات متحده عربی را در این زمینه در پیش می‌گیرد.

اقدام اسرائیل مخالفت شدید فلسطینیان را به دنبال داشته است که آن را «خیانت» نامیده‌اند.

امارات متحده عربی پس از مصر و اردن سومین کشور عربی محسوب می‌شود که با اسرائیل روابط سیاسی برقرار می‌کند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.