برگزاری مراسم‌سوگواری مصطفی صالحی و نوید افکاری همزمان با گلباران محل سقوط هواپیمای اوکراینی

جمعه, 28ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

مراسم چهلمین روز خاکسپاری مصطفی صالحی، از معترضان دی ۹۶ که در اصفهان اعدام شد، روز پنجشنبه در مزارش در نزدیکی اصفهان برگزار شد. همزمان مراسمی به یادبود نوید افکاری در مزارش برپا شد و جمعی از بستگان قربانیان هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد نیز محل سرنگونی این هواپیما را گلباران کردند.

مراسم چهلم مصطفی صالحی در مزار او در آرامستان کهریزک، در نزدیکی اصفهان، برگزار شد.

او در اعتراضات دی۹۶ بازداشت شد و با وجود اشکالات در پرونده و رد همه اتهامات، بامداد چهارشنبه ۱۵مرداد ماه در اصفهان اعدام شد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، تنها مدرکی که علیه مصطفی صالحی استفاده شد، شهادت زنی از بازداشت‌شدگان بود که تحت فشار مجبور به «تک نویسی» و اعتراف علیه دیگر بازداشت شدگان تظاهرات شده بود.

روز پنجشنبه همچنین گروهی از سوگواران نوید افکاری با حضور در روستای سنگر، در نزدیکی شیراز، مزار او را گلباران کردند و شعار «نوید قهرمان» سر دادند.

واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین واکنش الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد که اعدام نوید افکاری «یک یادآوری وحشتناک از رژیم وحشی و استبدادی است که با آن سر و کار داریم.»

شاهزاده رضا پهلوی با بازنشر ویدیوهای تجمع برای یادبود نوید افکاری در توییترش نوشت: «نوید قهرمان زنده است و راهش ادامه دارد.»

حساب توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا هم با بازنشر همین ویدیوها نوشت: «نوید قهرمان ما نیز هست.»

روز پنجشنبه همچنین جمعی از بستگان و آشنایان سرنشینان کشته‌شده پرواز۷۵۲ محل سرنگونی این هواپیما را گلباران کرده و شعارهای اعتراضی از جمله شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. ۱۷۶ سرنشین این هواپیما بامداد هجدهم دی ماه ۹۸ با شلیک موشک‌های پدافند سپاه پاسداران کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند «‌خطای انسانی» عامل بروز این اتفاق بوده است اما خانواده جان‌باختگان خواهان محاکمه آمران و عاملان این اتفاق و پاسخ به تمام پرسش‌ها در ارتباط با سقوط این هواپیما هستند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.